Elektronik Park Freni Sesi ve Sistemin Çalışma Prensibi

Ynt: Elektronik park freni ses

ulas79 link' Alıntı:
birşeye etkisi olmaz. ilk çekimde kalkabilmesi yokuş kalkış desteğine ilave bir özellik aracı ilk aldığımda serviste bana böyle dediler.

Gene indirip hareket etmekte fayda var diye düşünüyorum, ne olur ne olmaz :)

ben İstanbulda gayet dik bir yokuşta bu yöntemi bilmiyordum
tek çekmiştim herhangi bir problem olmadı
ancak bundan sonra olmuyacak diye bir kural yok 2. kez park frenini çekerim bundan sonra
bunu öğrendiğim iyi oldu

Buarada araca binip anahtarı kontağa takmadan park freni inmiyor sanırım, ya kontağı ya marşa basmak gerekiyordu. bide kontağı çevirip frene basınca zzzzzzzzz diye ses geliyor sanırım eski arabalardaki frenin şişmesini engelleyen bir sistem olduğu için o ses geliyor diye düşünüyorum...

o ses elektrikli fren destek sistemi yani frene bastığınızda elektronik olarak araç size yardım ediyor.

akşam işten gelirken denedim. 2.kademede dahi olsa ilk kalkışta hemen devre dışı kalıyor. yalnız yokuş kalkış desteği aktif iken ayağınızı frenden çekip tekrar basmayı denediğinizde fren hayli sertleşmiş oluyor.

emin olmak için tekrar denedim, benimkinde de el freni çekiliyse gaza basarak devre dışı kalmıyor el freni. önce frene basmak, sonrada el frenini indirmek gerekiyor.

Sadece boş viteste gaza basmayla inmez ki aracı vitese alacaksınız hafıften hareket ettirir gibi yapınca frenler kendini otomatik bırakıyor  :)

benim araç 1 e alıp gaza basınca otomatik olarak park frenini bırakıyor

Benimde demek istediğim buydu zaten

El freni çekilyse siz aracı çalıştırdığınız zaman araç boştadır rölantide çalışır. Debriyaja bastığınız anda ufak bir gacırdam sesi gelir ve sistem kendini hazırlar. 1. vitese de alıp kalkış yaptığınız anda park freni kendini salar ve hareket edersiniz.

Çok seri kalkmamakta fayda var.

Geri