Emme Manifoldu da Nedir??

Ynt: Emme Manifoldu da Nedir??

alahan1963 link' Alıntı:
Sayın Xylent,

Evet o ses..Manifold değişti ve hala aynı ses devam ediyor.Ustanın da dediği gibi sanırım bu valf (yakıt havalandırma) böyle çalışıyor..

Selamlarımla..

Bilgilendirme için teşekkürler. Aslında forumda aracından bu sesin gelmediğini iddia eden var mı onu sormak lazım. Opel'in 1.4T motorunun sesini gösteren yabancı bir video paylaşmıştım. Orada da bu ses çok net bir şekilde duyuluyor. Eğer forumda 1.4T (ya da 1.6T?) motora sahip olup, bu ses bende yok diyen varsa o zaman şüphelenmeye başlayabiliriz. Eğer herkeste bu ses varsa zaten motorun karakteristiği böyle demektir, ona yapacak bir şey yok.

xylent link' Alıntı:
Bu ses motor kaputunu açınca çok net bir şekilde duyulan "çır çır" şeklindeki ses mi?

Bu ses bende de var, manifoldun üzerindeki bir noktadan geliyor ve belliki motorun karakteristiği, hoşumuza gitmeyen butür mekanik sesleri problem olarak algılayamayız.

1.6 T de de var ve ilk aldığımda sormuştum bu ne dizel mi koymuşlar diye; İnsignia da da olduğunu dinletmişlerdi. Yani o çır çır lama malesef karakteri bizim motorların.

Değerli arkadaşlar,

İnsignia forumundaki bu başlığa yakın duralım derim :
http://www.insigniateam.com/forum/index.php?topic=6273.60

Benim oraya attığım mesajım şu şekilde; "
Sayın İnsignia Kullanıcıları,

Ben de aracımı alalı yaklaşık 1.5 senedir bu sesi başkalarına duyurmaya çalışıyorum..Sizin de teşhisi koymuş olduğunuz gibi bu ses kesinlikle, emme manifoldunun üzerinde bulunan yakıt havalandırma valfinden gelmekte..Benim (bir başka arkadaşın benzetmesi aslında, ancak çok sevdiğimden içselleştirdim) benzetmem ise "dikiş makinesi" gibi, çır çır çır diye bir ses. Kesinlikle araçlarımızın, sanki dizelmiş sanılmasına yol açacak gibi bir ses..Bu sesi ilk astra buluşmamızda Opel Arkasın mastertech ine de dinlettim..Normaldir dedi, gerçi hakikaten normal çünkü herkesde mevcut ama olmaması gerekiyor bence de

Neyse yakın bir zamanda emme manifoldumu garantiden değiştirdiler..Yukarıda da değindiğim gibi bu valf, emme manifoldu üzerinde bulunan ve manifold değiştiğinde değişen bir parça ve yeni manifoldun üzerinde gelende de aynı ses var..Opel Gerçek teki ustayla sohbetimizde; "bu sesin, tasarım hatasından kaynaklandığını, parçanın tasarımı itibariyle bu sesin oluştuğunu, bazı parçalarının plastik yapılması ile sorunun büyük ölçüde düzeltilebileceğini, ya da içeriye sesin gelmesini önleyici izolasyon çözümleri geliştirilebileceğini vb. paylaştık.Kısacası bu olay yalnızca insignia'ya değil opelin tüm 1.4 turbolarına özgü bir sorun..Mailllerde bu konu da işlenirse, sonuca ulaşmak bakımından daha etkili olacağı düşüncesindeyim..

Saygı ve sevgilerimle.."

Onlar, facebook üzerinden opel almanya ya iletiyorlar sorunlarını, biz, 1.4 turbo astra kullanıcıları da mail konusunda onlara destek verelim ki, soruna çözüm konusunda üstümüze düşeni yapmış olabilelim..
Derim ben.. :)
Saygı ve sevgilerimle..

Geri