Engelli Park Alanlarını İşgal

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ndipi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Her sağlam bir birey her zaman engelli adayıdır. Ama artık toplum dediğim gibi bilinçli olması gerek. Engelli dendiğinde akıllarda cami önlerinde dilenen kişiler gelmesinin belini kırmak istiyoruz. Engelliyim diyerek dilenenler içinde malum sağlamlarda var. Engelli bireyler adına tahsis edilen bir park alanı ve bir engelli olmayan biri buraya aracını park ettiğinde ve engelli geldiğinde orada sağlam birinin aracı. Şimdi bu engelli bu araç sahibine İNŞALLAH ZAMAN GELİR SENİNDE BU PARK ALANLARINA İHTİYACIN OLUR demesi durumunda sanırım af edersiniz de öküz olsa bu kelimenin ne anlama geldiğini anlar. Sanırım...

Otoparklarda bu alanlara park eden ve engelli olmayan kişilere ceza kesilmeli,bunu organize etmek de çok kolay, güvenlikler bile yapabilir.ceza ekinde foto olsa yeterlidir.foto zaten herseyi anlatacak

Duyarlı arkadaşlarımın hepsine teşekkür ediyorum. Başlığın amacına ulaşması duyarlı arkadaşların yorumları sayesinde başlık daha bir değerli oldu. Belki söylemeyen arkadaşlar vardır park edipte ama bu başlıktan sonra bir daha park edeceklerini sanmam.

durumunuzu cok ıyı anlıyorum, benım de babam fiziken engelli oldu,bir senedir neler çektiğimizi biz biliyoruz ülkede yöneticisinden, vatandaşına kadar maalesef herkes engellilere çok duyarsız,umarsız,onların içinde bulunduğu durumu sezecek ve çözüm üretecek beyinden aciz özellikle belediyeler be başındakiler neyse, aracını oraya park eden pişkin oranın kime ait olduğunu,kimlere tahsis edildiğini adı kadar iyi biliyordur terbiyesizlik,saygısızlık,umursamazlık vs.vs o kadar almış başını gitmiş ki herkes kim kime dum duma,ülkede herkes gemisini kurtaran kaptan olmus maalesef,kural tanımamayı,saygısızlığı övünç ve uyanıklık sayan magandaların çoğunlukta olduğu bir ülkede engellinin halinden kim anlar ,kim umursar...aracını bilinçsiz çekenleri ve ya farkında olmayanları tenzih ederim tabii...

Hıc bırseye saygı duyulmuyor kı ! onada duyulmaması benı hıc sasırtmadı ...

durumunuzu cok ıyı anlıyorum, benım de babam fiziken engelli oldu,bir senedir neler çektiğimizi biz biliyoruz ülkede yöneticisinden, vatandaşına kadar maalesef herkes engellilere çok duyarsız,umarsız,onların içinde bulunduğu durumu sezecek ve çözüm üretecek beyinden aciz özellikle belediyeler be başındakiler neyse, aracını oraya park eden pişkin oranın kime ait olduğunu,kimlere tahsis edildiğini adı kadar iyi biliyordur terbiyesizlik,saygısızlık,umursamazlık vs.vs o kadar almış başını gitmiş ki herkes kim kime dum duma,ülkede herkes gemisini kurtaran kaptan olmus maalesef,kural tanımamayı,saygısızlığı övünç ve uyanıklık sayan magandaların çoğunlukta olduğu bir ülkede engellinin halinden kim anlar ,kim umursar...aracını bilinçsiz çekenleri ve ya farkında olmayanları tenzih ederim tabii...
bide göstermelik işler var ki gülsek mi ağlasak mı bilemiyoruz.
misal, Eskişehir'de babamların oturduğu sokağın kaldırımlar yenilenmiş, köşelere de rampa yapılmış üzerine tekerlekli sandalye figürü çizilmiş, gel gör ki kaldırım genişliği en fazla 40cm. burdan hangi tekerlekli sandalye yürüyebilir ki? o da yetmezmiş gibi, bi köşede tam rampa üzerindeki tekerlekli sandalye figürünün ortasında telefon direği çıkıyor, şaka gibi..

bir keresinde engelli park yerine park etmiş engelsiz (!) vatandaşımızın aracının kirli oluşunu fırsat bilip sürücü camına parmağımla siz engellilerin affına sığınarak kabaca "özürlü" yazmıştım. arabasına binmesini inatla bekledim. arabasına binerken ki yüz ifadesi görülmeye değerdi.

........... gel gör ki kaldırım genişliği en fazla 40cm. burdan hangi tekerlekli sandalye yürüyebilir ki? o da yetmezmiş gibi, bi köşede tam rampa üzerindeki tekerlekli sandalye figürünün ortasında telefon direği çıkıyor, şaka gibi..

Tıpta kısaca "şehir yaşamındaki mimari engeller" başlığı altında kabul görmüş yüzlerce doktora tezi vardır. Önceden bu tezler hazırlanırken belediyelerin ilgili bölümleri ile ortak çalışmalar yapılır, fikir alışverişlerinde bulunulurdu. Kaldırımların yüksekliği, tekerlekli sandalyeler için yapılan rampaların maksimum açı ve genişlikleri, hatta üst geçitlerde kullanılan merdivenlerin basamak genişliği bile bellidir. Okullara veya resmi kurumların girişlerine yapılan göstermelik tekerlekli sandalye rampalarından sağlam insanlar bile çıkıp inemezken bir özürlü bu hizmetten nasıl faydalanacak ki?

bide göstermelik işler var ki gülsek mi ağlasak mı bilemiyoruz.
misal, Eskişehir'de babamların oturduğu sokağın kaldırımlar yenilenmiş, köşelere de rampa yapılmış üzerine tekerlekli sandalye figürü çizilmiş, gel gör ki kaldırım genişliği en fazla 40cm. burdan hangi tekerlekli sandalye yürüyebilir ki? o da yetmezmiş gibi, bi köşede tam rampa üzerindeki tekerlekli sandalye figürünün ortasında telefon direği çıkıyor, şaka gibi..
başka bir konuda anlatmıştım bu bahsettiğin olayı,toplamda 1 km tutmaz hem hava aldırayım hem de kuaförde saç sakal traş ettireyim dedim ,tekerlekli sandalyeyle çıktık yola arkadaş adam kaldırımı öyle yüksek yapmış üstüne üstlük bir de son zamanın modası artık kimleri zengin ediyorlarsa tuğlamsı taşları yamuk yumuk döşemiş çıkabilkirsen çık ,hadi zar zor çıktın ilelerken anaaa o da ne tam önünde doğalgaz mı elektrik mi bilmem nesi hadi dağ havası alacağın kadar yüksek kaldırımdan ya aşağıya trafiğe caddeye birşekil in ya da pes et eve geri dön o 1 km lik yolda kan ter içinde kaldım onu yapan belediye işçisi,şehir planlamacısı vs hıyar da nasibini aldı tabii :D avrupanın,amerikanın ne kadar menfii uygulaması varsa heves edip vatandaş üzerinde uygulayanlar ne hikmetse adamların insan hayatına yönelik özellikle de engelli vatandaşları için sunduğu imkanın yanından bile geçemiyorlar bu durumda halk diliyle onları okutan hocadan başlayıp,kendi fındık kabuğunu dolduramayacak beyinlerine kadar veryansın ediyorum ,bu belediye çalışanlarını en azından çevre ile alakalı olanları dikkatli seçmek ya da başlarına adam gibi mühendis dikmek gerekiyor taşeronun mevsimlik işçisine asfalt ve kaldırım yaptırırsan olacağı bu ,kimsenin kimseden haberi yok,plan yok proje yok kazsa ya doğalgaz patlatıyorlar ya da su boruları ve ya kanalizasyonu göstermelik yollar,kaldırımlar,laleler hepsi fasa fiso utanmadan da her türlü vergiyi alıyorlar,çöpünden çevresine,emlağından ıvır zıvırına kadar ...

Geri