Hız Limitleri, Radar ve Van tipi araçlar

Güven Özbakır

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
hizlimitleri.blogspot.com
Arkadaşlar,

Bu mesaj forumdaki ilk mesajım.Forum üyelerini dostça selamlıyorum.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Hız Limitleri ve radar konusunda Türkiyedeki çapraşıklıklar ile ilgili sorunları anlatmak ve çare bulmak için bir blog oluşturdum.

http://hizlimitleri.blogspot.com/

Burada temel olarak,
Hız Limitleri,

Radar Uygulamaları,

Trafik cezaları

Bilhassa Ticari diye geçen Van tipi araçlar, Opel Combo benzerlerinin hız limitlerindeki yanlışlıklar​
konu olarak işleniyor.

Bu blog reklam amacı taşımıyan sadece ve sadece Türkiyedeki ortak sorunlar için bir birliktelik ve paylaşım alanı olarak düzenlenmiştir.

Katılım, yorum, görüş ve paylaşımlarınızı bekliyorum. Dilerseniz bu başlık altında da görüşlerinizi iletebilirsiniz. Elimden geldiğince katılımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla

bu tip hız sınırlarını biliyoruz aslında ama şöyle bi durum var izlerinde faydalanabileceği konular içeririse seviniri mesela bugün radar gösteren cihazlar gibi ne bilim çevirmelerin olduğe yerleri gösteren cihazlar gibi

Mustafa Bey,

Blogdaki konuların arasında, bu radar uygulama yerlerinin Ortak bir veri tabanına dönüştürülmesi konusu var.

Bakınız:http://hizlimitleri.blogspot.com/2010/01/radar-ile-hz-kontrol-noktalarnn.html

Bunun için gönüllülük gereği altında bu tür yerleri bildirebilecek kişileri bir yazışma grubu altında toplayıp, bu gruba katılacak kişiler ile onların gönderebileceği radar yerlerini haritalarda (Google Earth gibi) işaretleyip paylaşmak mümkün.

Bunları uluorta herkese açık hale getirmek yasal sıkıntı yaratabileceği için bunu bu şekilde yapmayı düşünüyorum. Ayrıca bu tür bir gruba katılmak için bu tür bir veri göndermeyi de şart koşmayı düşünüyorum. Yani biraz al gülüm ver gülüm hesabı. Yoksa bir sürü sıkıntı ile uğraşmak zorunda kalabiliriz. Böyle olunca bu grup(genele kapalı sadece üyelere açık) sadece bu verileri gönderebileceklere geri bildirim yapıp diğer yerleri de bildirebilir.

Bunun nasıl olabileceği de şu başlıkta duyuruluyor.
http://hizlimitleri.blogspot.com/2010/01/google-earth-program-ile-haritada.html

böyle yapmanıza hiç gerek yok, ufak bir web sitesi yaparız. Üye olan herkes bildiği radarları google maps'in üzerinden işaretler böylece interneti olan herkes sadece google maps'e girerek işini görür... Prag erasmus öğrencileri yapmıştı Pragdaki alkol makanları ve bira fiyatları diye :) orada cok işe yaramıştı aynısını biz sabit radarlar diye yapabiliriz.
Örnek : http://www.prague-spot.com/prague-map (Pragda gezi rehberi)

böyle yapmanıza hiç gerek yok, ufak bir web sitesi yaparız. Üye olan herkes bildiği radarları google maps'in üzerinden işaretler böylece interneti olan herkes sadece google maps'e girerek işini görür... Prag erasmus öğrencileri yapmıştı Pragdaki alkol makanları ve bira fiyatları diye :) orada cok işe yaramıştı aynısını biz sabit radarlar diye yapabiliriz.
Örnek : http://www.prague-spot.com/prague-map (Pragda gezi rehberi)

Sayın Alpmurat bey,

Bu sorunun çözümüne şüphesiz birden çok çözüm olabilir.

Ancak yasal sıkıntı söz konusu olunca hangisi iyi tartışılabilir. Yoksa yarın öbür gün bir savcı karşısında hesap vermek zorunda kalınabilir.

Ben önerimi yaparken, yapabileceklerim ve bilgim dahilinde yaptım bu öneriyi. Bir de GoogleEarth .kmz uzantılı GoogleEarth dosyalarını paylaşmak, ilerde bunları gps'e çevirmek ve araç GPS'ine yüklemek söz konusu olunca bunu önerdim.

Bir de web sitesi oluşturarak maliyet ortaya çıksın istemedim.

Sizin bahsettiğiniz sistemde bunlar mümkün müdür bilemiyorum. Sorgulamak lazım. Düne kadar hiç GPS diye bir olayı düşünmemiştim ama artık düşünür oldum.

Belki de bir yeni blog'da sadece üyelerin izleyebildiği şekilde(herkese kapalı yani) bu kmz dosyalarının nereden indirilebileceği de belirtilebilir. Düşünmek lazım.

Görüşlere ve önerilere açıkım.

valla yapılırsa çok iyi olur.ben gaziantep'ten 4-5 yer belirtirim yaparsanız :)

Sayın Alpmurat bey,

Bu sorunun çözümüne şüphesiz birden çok çözüm olabilir.

Ancak yasal sıkıntı söz konusu olunca hangisi iyi tartışılabilir. Yoksa yarın öbür gün bir savcı karşısında hesap vermek zorunda kalınabilir.

Ben önerimi yaparken, yapabileceklerim ve bilgim dahilinde yaptım bu öneriyi. Bir de GoogleEarth .kmz uzantılı GoogleEarth dosyalarını paylaşmak, ilerde bunları gps'e çevirmek ve araç GPS'ine yüklemek söz konusu olunca bunu önerdim.

Bir de web sitesi oluşturarak maliyet ortaya çıksın istemedim.

Sizin bahsettiğiniz sistemde bunlar mümkün müdür bilemiyorum. Sorgulamak lazım. Düne kadar hiç GPS diye bir olayı düşünmemiştim ama artık düşünür oldum.

Belki de bir yeni blog'da sadece üyelerin izleyebildiği şekilde(herkese kapalı yani) bu kmz dosyalarının nereden indirilebileceği de belirtilebilir. Düşünmek lazım.

Görüşlere ve önerilere açıkım.

Sizin yaptığınızda suç sayılır. Google earth uzantılı kmz uzantılı dosyayı veriyorsunuz kullanıcı girişi sor bişi değil bunu savcıda yapar :) Sitelere üye olurken meslek kısımını işretlemez olur biter veya yanlış bir şey işaretler. Kimin kim olduğu belli olmaz. KMZ dosyasını GPS aktarma işini yapmam fakat. Google maps ile sizin önerdiğiniz sistem zaten aynı biri direkt web tabanlı, diğer program kurmalı. 2 side googlenin hizmeti.
Ben şuan hayatımı 2 şubata kadar erteledim fakat 2 şubattan sonra böyle bir şeyi hayata sokabiliriz. Bilişim hizmetleri bulmak istedikten sonra her türlü bulur. Bunu üçresiz sitelerden de yapabiliriz. bir domain alarakta hatta bu sitede bile adapte edebilirz zor değil.
2 Şubatı beklemek lazım diyorum :D elin oğlu ucuz alkolu işaretlemiş bizde radar noktalarını burada yasal olarak bir problem çıkama ihmali yok neden derseniz zaten yasada var sabit radarlara yaklaşmadan önce oto yollarda ikazlar olmasına ait.
Ne deriniz yapalımmı :)

internette yapılmış bu tarz çalışmalar var..aslında navigsayon cihazlarında bu özellik var ve yurt dışında navigasyon aldıklarında hız kameralarının yerleri direkt içinde yüklü geliyor... türkiyede bu özellik nedense navigasyonlarda yüklü gelmiyor.. ama ben araştırma yapıp o özelliği navigasyonuma yükledim.. şu anda benim navigasyonda sabit radarların olduğu yerler yüklü..;)

Geri