LED ci Geldi arkdaşlar:-) Mesleğim LED'li Aydınlatma, Sormanız yeterli...

hoşgeldin üstad stoplarımı ledli stopa dönüştürmek için ne tür ledler hangi dirençleri kullanmalıyım ? yani fren park geri sinyal hepsinin yerine ledler kullanmak istiyorum orjinal stop çerçevesi içinde

aracım corsa c sökme takma işi tamam orasını ben anlıyorum :D

sana sorum yardım angel eye farların ledleri sarı onun rengini beyaza cewirmek için kime we nereye gitmem lazım sonarmı fkmı yoksa hellamı alayım angelları bu halletmem lazım en yakın zamanda :confused::confused::confused::confused:

sana sorum yardım angel eye farların ledleri sarı onun rengini beyaza cewirmek için kime we nereye gitmem lazım sonarmı fkmı yoksa hellamı alayım angelları bu halletmem lazım en yakın zamanda :confused::confused::confused::confused:

aracım bu arada astra h 2005

benim merak ettiğim şu audi ve yeni nesil bazı araçların önlerindeki florasan tarzı büyük ledler var bunların adı cinsi nedir..

Konuyu açıp kaçmış gibi oldum, kusura bakmayım, opelimi satıp lacetti aldıktan sonra pek girmedim buraya, böyle bir konu açtığımıda unuttum, vaktim oldukça girmeye çalışacağım, vakit sıkıntım var bu aralar, umarım yardımcı olabilirim...

Bir çok led çeşidi vardır SMD, Power led, Deep led v.s. ancak en çok kullanılan ve kullanabileceğimiz Ledler çeşitleri genel olarak bunlardır... Hepsinin farklı kullanım alanları vardır.

Ortalama ömürleri kataloglarda 100.000 saat olarka geçmektedir, tabi doğru kullanıldıklarında...

Araçlarda Led uygulaması yapmak aslında çok basittir, ancak forum sitelerinde v.s. arkadaşlarımızın yaptığı uygulamalarda, ledlerim patladı, yandı , ışıkları azaldı, gibi bir çok yazı okuruz, bunun nedeni sadece ve sadece yanlış kullanımdır...

Doğru malzeme kullanımı ile yıllarca 5yıl - 10 yıl yani aracımızı muhtemelen satana kdar bir daha tamir gerektirmeden kullanılabilir...

Normal ampullerden %80 civarı daha az enerji harcarlar, yani 10 wattlık bir tepe lambasının çektiği güç ile mantar led li si farı yapılıp yol aydınlatılabilir desem yanlış olmaz galiba, tabiki orijinal sis farı ışığından daha az ışık verecektir ancak gündüz ledi olarak, sürekli kullanılabilir...

SMD LEDLER

Araçlarda genellikle Cam açma butonlarının içinde, gösterge panelinde, teyplerin içinde, direksiyon teyp kontrol tuşlarında v.s. kullanılırlar, ebatları ortalama olarak 3mm x 3mm gibi küçük boyutlardadırlar... Amaçları direkt aydınlatmadan ziyade, örneğin araçlarımızda ki park lambarı gibi, sadece kendi etrafını aydınlatma, görülebilme amacında kullanılmaktadır... Her rengi mevcuttur. Adet fiyatı ortalama 30-60 kuruş civarıdır.. Çalışma Voltajları ortalama 3 volttur... Ortalama 20mA akım çekerler... Genelde 1/8 watt SMD direnç ile kullanılırlar...

SMD Led
(Kırmızı daire içindekiler...)
Hazır satılan led şeritler, metre bazında satılırlar, fotoğraftaki gibi açıkta olan ve üzeri silikon kaplı modelleri vardır, nem , su v.s. görecek bir yerde ise silikonlu tip tercih edilir...
Araç kullanımı için bilinçsizce satılır, ancak özel üretim olanı bulunmalıdır, bununamaz ise, ledlerin 3lü seri bağlandığı bazalındığında, dirençler 270ohm ile değiştirilmelidir, aksi taktirde kısa sürede bozulma ihtimalleri yüksektir... Bu tür ürünler genelde şehir şebekesi ile çalışmak için uygundurlar, sabit 12 Volt için... Araçlarda ise marşa basma ve elektrik çeken cihazların (arkacam buz çözücü v.s.) açılıp kapanması sırasında gerilim düşüp yükselecektir, örneğin marş esnasında 14 volt ve yukarılara çıkar anlık, buda ledlerin ömrünü kısaltır, yanmalarına neden olur, o yüzden 270 ohm direnç ile değiştiilmelidir...

POWER LEDLER

Araçlarda kullanılabilecek en güçlü ledlerdir, buz beyazı, sıcak beyaz, mavi yeşil, sarı, amber v.s. renkleri mevcuttur. Güçlü ledlerdir. Isınma yaparlar, ve bir alüminyum soğutucu üzerine monte edilmelidir, yoksa ısıdan dolayı çok kısa sürede yanarlar... Çalışma voltajları 3 volt civarıdır... Araçlarda genelde sis farı yerine kullanılır ve tek sis farlarında 6 adet kullanımı ile yol gayet güzel aydınlatılabilir... Mercek ile kullanılarlar, 15-30-45-60-90-120 derece gibi açılarda bulnurlar, ve kulalnılacak yere göre seçilirler... 15 derece ince uzun bir ışık vermesini sağlarken, 120 derece ise anlaşıldığı gibi kısa ve geniş aydınlatma gereken yerlerde kullanılır... Çok iyi soğutulmadırlar, tek düşmanı ısıdır... 350mA - 700mA - 1050 mA ....çeşitli güçtedirler...

Direnç ve sürücü devrele ile kullanılabilir, sürücü devre ilekullanıldığında fazla akım çekip ısınmasının önüne bir nebze geçilebilir... Merceği ile birlikte ortalama fiyatı 1,5$ - 30$ v.s. değişmektedir... Sürücü devre korkutmasın, sadece 4 kablosu vardır, 12 Volt girilir ve diğer 2 kablo ise ledlere gider, işte bu kadar... Direnç ile pek sağlıklı olmazlar ama piyasada maliyet düşürmek için dirençle yapılırlar... Sürücü fiyatı ise ortalama 5$ dan başlar, çeşidine göre 3 ledden 30-60 v.s. lede kadar sürenlari vardır, fiyatları sürdüğü led adedine göre değişir... Power led driver olarak geçer...

POWER LED
POWER LED MERCEĞİ
SÜRÜCÜ DEVRESİ
TAŞ DİRENÇ
POWER LED PCB, en kolay montaj yoludur, ledler üzerine lehimlenir, ve bu da bir alüminyum soğutucu üzerine monte edilir, ısıyı atması için...

MANTAR LED

Araçlarda kullanılan en yaygın leddir, gerek montajı, ışığı, sağlamlığı, özellikle fiyatı v.s. nedenlerden dolayı da genel anlamda en tercih edilendir... 120 derece ışık yayarlar, ortalama 3 volt ile çalışırlar ve 3 tanesi seri bağlandığında 20mA akım çekerler, sıcaklığa, darbelere çok dayanıklıdır. sis farı, göstergelerde, tavan lambaları, ayak aydınlatmaları, bagaj aydınlatmaları, araç altı aydınlatmalarında v.s. yaygın olarak kullanılırlar... Ortalama 25 kuruş ile 50 kuruş arasıdır adet fiyatı... her rengi mevcuttur... 1/4 Watt yani çeyrek watt direnç ile kullanımı uygungur...

Özellikle bu led üzerine duracağız, bağlantı şekilleri, monte edilecek yüzeyler, kullanıcak dirençler v.s. Farklı sitelerden alıntı örnek fotoğraflı örnekleri aşağıdadır....

MANTAR LED
1-4 Watt (Çeyrek Watt) direnç... Led gibi + sı veya - si yoktur, her iki yönde de kullanılabilir... fiyatı 5 kuruş civarıdır...
DELİKLİ PERTİNAKS (10cmx15cm ortalama 3 lira)
Ledlerin delikli pertinaks üzerine monte edililmiş hali, istenilen şekil verilebilir...
LED ÇUBUKLAR , ortalama 30 cm satılırlar, lederi dik veya yatay monte edebilirsiniz, led ve direnç yerleri delinmiş, bakır plaketi hazırdır, sert ve esnek tipleri vardır, Ledsiz boş çubuk fiyatı 30 cm için ortalama 2 lira civarıdır...

Mantar led in 2 bacağı vardır, Anot ve katot, Anot (+) Katot (-) dir.... Bacaklarından birisi uzun diğeri kısadır, uzun bacak anot(+) , kısa bacak ise Katot (-) dir... Ortalama 3 Volt ile çalışırlar.

Led'in sağlıklı çalışabilmesi için gerekli temel şemadır... Besleme Voltajı yazan yer aracınızın aküsü, park lambalarınız, tavan lambalarınızdan alacağınız 12 Volttur... Led in yönü vardır, direncin ise yoktur. 12 Volt ile 1 led çalıştırılmak isteniyorsa 1Klio ohm luk direnç kullanılmalıdır yarım watt ... 12 Volt ile 2 led çalıştırılmak isteniyorsa 560ohm çeyrek watt direnç kullanılmalıdır....

Bu Şemada ise en sık ve sağlıklı led çalıştırılma yöntemi gösterilmektedir... 3 Led seri bağlanmıştır, yani + ları - lere. Kullanılması gerekli direnç değeri ise 270ohm çeyrek watt tır...

Hazır satılan ürünlerde genellikle 100 ohm, 120 ohm, 180 ohm, gibi dirençlerle satılmaktadır, adaptör yardımıyla prizden 12 Volt'a düşürüp çalıştırırsak sorun olmayacakdır ancak, araç gerilimi sabit ve stabil 12 Volt olmadığı, 14-15 Volltlara anlık çıkabildiği için ledlerimiz kısa bir sürede patlayacak, arıza durmumu gecikse bile, ışık şiddetleri zamanla azalacaktır...

Bu direnç değeri aracınıza saatlerinizi günleri harcayıp, tampon söküp farları fırında ısıtıp açıp, ledin montajını yapıp silikonlayıp yaptığınız bunca emeği tekarlamanıza neden olacaktır... Montajı zor bir yerdeyse, farlar, stoplar gibi 300 ohm kullanmak çok daha mantıklı olacaktır... Işık şiddeti farkedemeyeceğiniz derecede düşecektir, dediğim gibi farkı zordur... Ben kendi aracımda 270 ohm kullandım...

Burada ise istenilen sayıda 3 lü led gurubu oluşturulması için şema gösteriliyor... bu gurupları istediğiniz kadar yapabilirsiniz.... Şemada 18 adet led bağlıdır, yani 6 gurup vardır, bu gurup sayısını artırmak eksiltmek size kalmış... Sis lambasu yapacaksınızdır, içerisine 30 tane led sığacak, bu demek oluyor ki, yukarıdaki şemaya 4 tane daha grup ekleyeceksiniz, işte hepsi bu kadar... buda ortalama 2.4 Watt çekecek demektir :D Plakaları aydınlatan lambanın bile 5 watt lık oluğu düşünülürse, o lambanın onkatı ışık alacaksınızdır, yarı enerjisini harcayıp :D

1-2 liraya alabileceğiniz orijinal aydınlatma veya park ampullerini, buradaki gibi istediğiniz renkte kendiniz yapabilirsiniz...

Hatta 3 lü seri bağlama ile, iş yerinize tabela bile yapabilirsiniz, ledciler, tabelacılar da bu mantıkla yaparlar:) delikli pertinaks yerine pleksiglass yani bildiğimiz mika kullanırlar :D Tek yapılması gereken mikanın istenilen yazı fontunda delinmesi, daha sonra ledin ve direncin bacaklarını kıvırarak birbirine lehimlemek...

Çok geniş bir konu bu arkadaşlar, elimden geldiğince vakit ayırmaya çalıştım, en azından olayın mantığını kavramanıza yardımcı olmuştur umarım, sorularınız olursa vaktim elverdiğince yardımcı olmaya çalışırım, Kolay gelsin:D gerisi tamamen hayal gücü..

1 mesajdaki fotoğraf sınırı için parçalı oldu biraz ama :D

ustam tepe lambasını led ile değiştirdim ancak sönük kalıyor şerit ledler. 3 ler grup olarak 4 şerit led bağladım (paralel) sönük kalması bildiğim kadarıyla aküyü tehlikeye sokacak bir akım çekmiyor ama bir de işin ustasından duymak beni rahatlatacaktır.

Geri