Led Plaka Aydınlaması

Cebelli59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar plaka aydınlatması için led almak istiyorum. Bu uygulamayı yapanlar yardımcı olabilir mi?

ToBeCaReFuLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Arıza ışığı yakıyor. Dekoder takmanız lazım onlarda zamanla ısınıp yanıyor.

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Led Plaka Aydınlaması

İnternette satılan hazır dirençler var, ısınmaya karşı test edilmiş ve olumlu sonuçlar alınmış, onlardan bulup devreye eklerseniz sorun kalmaz. Öyle basit bir işlem ki kaale alıp yapmıyorum valla :)

ttt35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

FredericKapuska

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence dekoderle falan uğraşmayın.Benim bulduğum çözüm plakalık içindeki orjinla ampülü bir elektirikçiden alacağanız ısıya dayanıklı makaronla gizleyip yapmak oldu. Gerekli malzemeler ampülün içine sığacağı ısıya dayanıklı makaron 4 adet 15 cm uzunluğunda elektrik kablosu 4 adet ince makaron kablolalara geçirmek için.Elektirik bandı :)

Yapımına gelince önce plakalıktan orjinal ampülleri çıkarıyoruz ve ampülün ayaklarına kablolarımızı lehimliyoruz. Lehim işi bittikten sonra kabloların üzerine ince makaronları dibine kadar geçirip çakmakla ısıtıp yapışmasını sağlıyoruz.Geniş makaronunda içine ampülü tamamen gizleyip çakmakla ısıtıyoruz ve ucunu sıcakken pense yardımıyla sıkıyoruz.Elde edeceğimiz sonuç aynı hazır alınan dekoderler gibi olacak.Plakalığa gelen kablonun bir kısmından yaptığımız makaronlu ampülleri paralel olarak bağlıyoruz.Ampülleri bağladıktan sonra elektrik bandıyla güzelce izole edin ve ledinizi takın.Makaronlu ampülleri tamponun içine gizleyin. Aynı uygulamayı diğer lamba içinde yapın.Kalkıp dekodere 25 lira vermenize gerek yok.2.5 Tl vererek 50 cm ince ve kalın makaron ve ara bağlantı için kullanacağımız kabloları alablirsiniz.Orjinal ampuller patlayana kadar bir sıkıntı yok.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

FredericKapuska link' Alıntı:
Bence dekoderle falan uğraşmayın.Benim bulduğum çözüm plakalık içindeki orjinla ampülü bir elektirikçiden alacağanız ısıya dayanıklı makaronla gizleyip yapmak oldu. Gerekli malzemeler ampülün içine sığacağı ısıya dayanıklı makaron 4 adet 15 cm uzunluğunda elektrik kablosu 4 adet ince makaron kablolalara geçirmek için.Elektirik bandı :)

Yapımına gelince önce plakalıktan orjinal ampülleri çıkarıyoruz ve ampülün ayaklarına kablolarımızı lehimliyoruz. Lehim işi bittikten sonra kabloların üzerine ince makaronları dibine kadar geçirip çakmakla ısıtıp yapışmasını sağlıyoruz.Geniş makaronunda içine ampülü tamamen gizleyip çakmakla ısıtıyoruz ve ucunu sıcakken pense yardımıyla sıkıyoruz.Elde edeceğimiz sonuç aynı hazır alınan dekoderler gibi olacak.Plakalığa gelen kablonun bir kısmından yaptığımız makaronlu ampülleri paralel olarak bağlıyoruz.Ampülleri bağladıktan sonra elektrik bandıyla güzelce izole edin ve ledinizi takın.Makaronlu ampülleri tamponun içine gizleyin. Aynı uygulamayı diğer lamba içinde yapın.Kalkıp dekodere 25 lira vermenize gerek yok.2.5 Tl vererek 50 cm ince ve kalın makaron ve ara bağlantı için kullanacağımız kabloları alablirsiniz.Orjinal ampuller patlayana kadar bir sıkıntı yok.
Benim aracta anlattiginiz sistem mevcut.
Ama iş biraz karisik oldugu icin herkeze kolay gelemiyebilir.
Plakadada 3 sira serit led taktim.
Tamponun icinde orjinal ampuller yandigi icinde ariza vermiyor.

FredericKapuska

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence karışık değil.Forumda bulunan herkesin bu tarz ufak işlerde gayet bilgisi ve yeteneği var.Bence led aramaya dekoder aramaya direnç aramaya gerek yok.En sağlıklı çözüm.Aynen orjinal ampüller de yandığı için arıza vermiyor.

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BÜLENT link' Alıntı:
Benim aracta anlattiginiz sistem mevcut.
Ama iş biraz karisik oldugu icin herkeze kolay gelemiyebilir.
Plakadada 3 sira serit led taktim.
Tamponun icinde orjinal ampuller yandigi icinde ariza vermiyor.

Ben de aynı sistemi yapmıştım. . Tamponu eritmesin diye orijinal ampulleri çok minik, kalın ilaç şişesine koyarak (yeri aydınlatmaması için de dışını sararak) tamponun içine sabitlemiştim. Sen nasıl izole ettin orijinal ampulleri?

38656510150434701269798.jpg

37851810150434699359798.jpg

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
Ben de aynı sistemi yapmıştım. . Tamponu eritmesin diye orijinal ampulleri çok minik, kalın ilaç şişesine koyarak (yeri aydınlatmaması için de dışını sararak) tamponun içine sabitlemiştim. Sen nasıl izole ettin orijinal ampulleri?

38656510150434701269798.jpg

37851810150434699359798.jpg

Çok deneysel ve orjinal görünüyor. (:)

FredericKapuska

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Abi o dinamit gibi bişey olmuş ya.Hem ses yapmıyormu takır tukur.Elektrikçilerde makaron diye bir malzeme var.Ampülü söküp bir elektrikçiye git bunun girebileceği bir makaron istiyorum demen yeterli. Bağlantıyı yapmışsın zaten ilaç şişesini çıkar ampülü makaronun içine sok.Sonra çakmakla makaronu ısıtıyorsun ve o ampülün seklini almaya başlıyor yapışıyor üstüne.Sıcakken penseyle uçlarını sık fazlalıklarını kes tamamdır.Akşam fotoğraflarını çeker koyarım.