lpgli arac kullanımı hakkında

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan metin_7
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

metin_7

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar gecen gun kafama takıldı benım aracım benzın-lpglı bundan oncekı aracımda dizeldi onu devırlı yanı 3bınde 3.5de vıtes attıgım zaman yakıtı gıdısı hızlanması fln mukemmeldı cunku dusuk devırlerde dizel motor daha cok yakıyor şimdi asıl soru su benzınlı aracıda böyle kullansak mutlaka gıdısı fln degıscek acaba yakıtı yanı lpg olarak dusunursek artarmı azalırmı?

İdeal vites, 2500-3000 devir aralığı. Ben sadece yokuş yukarı çıkarken veya sollarken falan 3500 deviri görüyorum.
Gerçi son zamanlarda 3500-4000 devirde kullanmaya başladım nedendir bilemiyorum :D
Yakıt çok az da olsa fark etti. Ortalama 9-9,5 yakıyordum. 10 oldu.

İdeal vites, 2500-3000 devir aralığı. Ben sadece yokuş yukarı çıkarken veya sollarken falan 3500 deviri görüyorum.
Gerçi son zamanlarda 3500-4000 devirde kullanmaya başladım nedendir bilemiyorum :D
Yakıt çok az da olsa fark etti. Ortalama 9-9,5 yakıyordum. 10 oldu.

yanı lpglı aracı dızel gıbı devırlı kullanırsak cokmu yakar?

aracınıza göre davranacaksınız her benzinlide aynı devir bandında kullanılmaz ki, gaz pedalı ayağınızın altında yol bilgisayarınıda açın bakın hangi devir bandında araç rahat ediyor ve az yakıyor, genel kural 2500-3000 rpm dir.

aracınıza göre davranacaksınız her benzinlide aynı devir bandında kullanılmaz ki, gaz pedalı ayağınızın altında yol bilgisayarınıda açın bakın hangi devir bandında araç rahat ediyor ve az yakıyor, genel kural 2500-3000 rpm dir.

mutlaka oyledır ama bnım aracım benzınlı yol bılgısayarıda var ama lpg yakısı cok farklıdır sanırsam ben onu sormaya calısıyorum sımdı lpg mazot gıbı gucsuz bır yakıt oldugundan normal dizel gıbı kullansam dahamı ıyı olur yanı az yakarım yoksa daha kotumu olur fazla yakarım?

mutlaka oyledır ama bnım aracım benzınlı yol bılgısayarıda var ama lpg yakısı cok farklıdır sanırsam ben onu sormaya calısıyorum sımdı lpg mazot gıbı gucsuz bır yakıt oldugundan normal dizel gıbı kullansam dahamı ıyı olur yanı az yakarım yoksa daha kotumu olur fazla yakarım?

aslında ayarı iyi yapılmış bir LPG de benzin tüketimine %20 ekleyerek hesap yapın. Benzini en az tükettiği yerde LPG yi de en az tüketir, ayarları iyi ise tüketimler paralel seyreder.

Son düzenleme:
Vectra C kullaırken lpg vardı.2000-en fazla 2500 deviri buluyordu günlük kullanım şartlarında.Sadece uzun yolda mesafeleri zamn olarak kısaltmak için basıyordum.2000 devirin altına da iniyordum.Eğer sizdeki araçla benim aracın teknolojisi aynıysa ekonomik kullanım istiyorsanız 1700-2500 devr arası kullanın.Hızlanmak istediğinizde de ayağınızın altında yumurta varmış gibi kullnın.

Şöyle ir örnek vereyim.Genelde araçların yakıt değerleri verilirken en ekonomik devir aralığı veya sürat baz alınarak verilir ve bu sürat olarak 90 km/h dır.Bu da genelde 1800-2200 devir arasıdır yolun şartlarına göre.Buna göre değerlendirmeyi siz yapın.

hmm dun mesela aracımı 3. ve 4. vıteste sadece 3.500e kadar zorladım ve 5e attıgıma hem arac gercekten seri bir halde hızlanmıs durumdaydı hemde 5cı vıteste yakıtın yanı bılgısayardakı benzın yakıtının dustugunu gordum ama hızım sabıttı yanı eger sızın dedıgınız gıbı benzın lpg yakması paralelse diger forumlarda yazılan gıbı 3 4 cu vıteste hızlanıp 5cı vıteste aracı zorlamayarak kullanmak sanırım daha tasarruflu olucaktır yanlısmıyım?

Tabiki öyle.Şöyle bir örnek daha verebilirim.Aracınızda gaz bittiğinde düşük devirde bir miktar daha gidebilirsiniz.Gaza bastığınızda ise devir yükselikçe araba daha fazla gaz ister ve arabada kalan gaz yetmediği için araba stop edecekmiş gibi yumulur kalır.Ha, enjeksiyonlu sistemler buna izin vermiyor direk benzine geçiyor fakat karbüratörlü sistemlerde durum bu.Ne kadar devir o kadar yakıt.Yaşasın 2000 devir :D

Benzin gaz paralelliğine gelince, aracın performansı için 1 litre benzin yaktığı zaman içinde bir litre gaz yakacak şekilde ayar yaptıklarını söylmişti vectramı götürdüğüm lpg ci.Tek fark fiyatta olduğu için ekonomik oluyor yakış miktarında aynı benzin litresi kadar gaz yakar demişti.

Geri