Mini Akü Şarj Aleti

bende asagidaki link teki gibi bir sey var 4-5yil kadar önce almistim kücük ve kullanisli bir alet yilda es dost bende dahil olmak üzere 3-5 defa kullaniyoruz hic bir sorun yok.o zamanlar servisin tavsiyesiyle almistim kisin arabayi az kullaniyorsan kis ortasinda bir kez doldur demisti,öylede yapiyorum tavsiye ederim.kücük ve kullanisli cok güzelde görevini yapiyor.
benim aküler susuzdu öylesine dolduruyordum ama sulu akülerde kapaklar acilmali.
http://www.ebay.de/itm/KFZ-AUTO-BAT...262601607?pt=DE_Autoteile&hash=item5add76b787

Son düzenleme:
80 li yıllarda babam rusyadan getirmişti buna benzer şarj aleti halen süper şekilde çalışmakta.. Ethem beyinde dediği gibi balkonda yapmak gerekli şarjı ve çocuklardan uzakta yapmak gerekli mümkün olduğunca..

Otomatik arabamızı bir haftada akü bitmesi nedeniyle iki kere takviye ile çalıştırmak zorunda kaldıktan sonra o sinirle gidip 35 TL ye aşağıdaki ürünü aldım. Ürünü alalı üç ay oldu ama her nedense şimdi de akü boşalmıyor, yani ürünü henüz deneyemedim :). İsteyen olursa aküsünü şarj edebilirim.

sany3432.jpg

bu ürünü nerden aldınız ben harıl harıl arıyorum ama 50tlden aşağı satılmıyor

Bikaç ay evvel İzmir/Praktilerden almıştım.

Baktım kış geldi forumda akü sorunları patladı iyisimi herkese fikir olsun diye tekrar konuyu güncelliyeyim dedim :)

şarj aleti alacaklara benden bir duyuru hem yukarıdaki ilandaki einhelli hemde başka bir markayı aldım, max verdiği voltaj değeri 11.25V civarı bozuk diye kırk kere değiştirdim en son servise gösterdiğimde normalinin bu olduğunu anladım. Yani bu şarj cihazıyla tam dolum yapamıyorsunuz 11v'lara geldiğinde akım iyice düştüğünden bu seferde aküde su kaybı başlıyor... o yüzden mutlaka sabit akımlı şarj cihazı alın sabit 3a bir şarj cihazı 60ah akü için en ideali

en azından bunlara 50tl vericeğinize 15tlye 12v 3a adaptör alın daha iyi sonuç bile alabilirsiniz.

http://www.inciaku.com/bilgi-merkezi/teknik-bilgiler-2

Son düzenleme:
şarj aleti alacaklara benden bir duyuru hem yukarıdaki ilandaki einhelli hemde başka bir markayı aldım, max verdiği voltaj değeri 11.25V civarı bozuk diye kırk kere değiştirdim en son servise gösterdiğimde normalinin bu olduğunu anladım. Yani bu şarj cihazıyla tam dolum yapamıyorsunuz 11v'lara geldiğinde akım iyice düştüğünden bu seferde aküde su kaybı başlıyor... o yüzden mutlaka sabit akımlı şarj cihazı alın sabit 3a bir şarj cihazı 60ah akü için en ideali

en azından bunlara 50tl vericeğinize 15tlye 12v 3a adaptör alın daha iyi sonuç bile alabilirsiniz.

http://www.inciaku.com/bilgi-merkezi/teknik-bilgiler-2

Mehmet bey anladığım kadarı ile elektrik - elektronik konusunda çok bilgi sahibi değilsiniz. Bu yazdığınız yorum ile arkadaşları yanlış yönlendirmiş olursunuz.
12V 3A adaptör ile akü şarj edemezsiniz.

Aküyü şarj edebilmeniz için, akü geriliminden fazla bir gerilim uygulamanız gerekir. 13,5-14-14,5 v.. Piyasadaki şarj cihazları yapısı sebebi ile akünün doluluk durumuna göre, akımı sabit tutmak için en alt seviyeden başlayarak şarj eder. Akü şarj oldukça, 12-13-13,5- 14 şeklinde şarj voltajı artar.

Geçen sene Kipa, tesco markası ile bir akü şarj cihazı satıyordu 17 tl ye 4 amperlik versiyonunu almıştım. Ürün kalitesi fiyatına göre mükemmel diyebilirim. Üzerinde skalalı şarj göstergesi bile var.

bende onu demek istedim einheliin uyguladığı gerilim 11.25v 12vluk bi adaptör bile daha iyi şarj ederden kastım buydu..

bu arada diğer şarj aletimde tesconun 4lüğü :) oda 9,99-10,01v arası gerilim uyguluyor zaten onun bozuk olduğunu düşünüp einhell'i aldım 11.25v görünce 2 kere değiştirdim 11lere kadar düşeni çıktı en sonunda servise gittim adamlar ellerindekini denedi abi bunlar böyle bizdekilerin gerilimi bile daha düşük sen al bunu git dedi.

şarjı 12vlarda olan bir akü bağladım inci akünün sitesindeki bilgilere göre deşarj olmuş diye ikiside şarj etmek diyebilirsek miliamperlerle şarj ediyordu onunda aküde su kaybı yaşattıpını okuduğumdan söktüm zaten herhalde 0,1v şarjı 1 gün falan sürecekti.

o yüzden arkadaşlara bu ucuz tip sabit voltajlı şarjlardansa sabit akımlı değişken voltajlı şarj aletlerini öneririm. akü tam dolana kadar hep 3amperde sarj ediyor sonrada otomatik olarak şarjı kesiyor.
http://www.youtube.com/watch?v=pmo4UFh2Hxk&feature=player_detailpage#t=211s

bu arada meraktan soruyorum 14v 3alik bir şarj aleti alsak laptop için ona maşa taksak arasına bi voltajmetre, pozitif kabloyada bi akım ölçer koysak voltajın 12,6Volduğunda yada akım 100ma'e düştüğünde aküyü şarjdan söksek başarılı bi şarj aleti yapmış olur muyuz :) bu smart chargerlar 135tlden başlıyorda

Son düzenleme:
bende onu demek istedim einheliin uyguladığı gerilim 11.25v 12vluk bi adaptör bile daha iyi şarj ederden kastım buydu..

bu arada diğer şarj aletimde tesconun 4lüğü :) oda 9,99-10,01v arası gerilim uyguluyor zaten onun bozuk olduğunu düşünüp einhell'i aldım 11.25v görünce 2 kere değiştirdim 11lere kadar düşeni çıktı en sonunda servise gittim adamlar ellerindekini denedi abi bunlar böyle bizdekilerin gerilimi bile daha düşük sen al bunu git dedi.

şarjı 12vlarda olan bir akü bağladım inci akünün sitesindeki bilgilere göre deşarj olmuş diye ikiside şarj etmek diyebilirsek miliamperlerle şarj ediyordu onunda aküde su kaybı yaşattıpını okuduğumdan söktüm zaten herhalde 0,1v şarjı 1 gün falan sürecekti.

o yüzden arkadaşlara bu ucuz tip sabit voltajlı şarjlardansa sabit akımlı değişken voltajlı şarj aletlerini öneririm. akü tam dolana kadar hep 3amperde sarj ediyor sonrada otomatik olarak şarjı kesiyor.

bu arada meraktan soruyorum 14v 3alik bir şarj aleti alsak laptop için ona maşa taksak arasına bi voltajmetre, pozitif kabloyada bi akım ölçer koysak voltajın 12,6Volduğunda yada akım 100ma'e düştüğünde aküyü şarjdan söksek başarılı bi şarj aleti yapmış olur muyuz :) bu smart chargerlar 135tlden başlıyorda

Eğer akünüz ve Voltmetreniz sağlamsa bahsettiğiniz değerler normal değil. 10.5, 11 o şarj cihazı bozuktur. Ben Tesconun aynı cihazını kullanıyorum sorun yok.

Bitik aküye laptop şarjı ile 14v verdiğinizde akünün çekeceği akım sebebi ile laptop şarjı kısadevre korumaya geçer. Şarj yapmaz. Onuda ucuzundan aldıysanız direk yakarsınız, Pahalısını alırsanız zaten akü şarjından pahalıya gelir :D

İnternetten araştırısanız çok basit devreler var. 24 v trafoya yarım dalga doğrultma ve seri ampül bağlayarak bile şarj yapabilirisniz.

Ama uğraştığınıza deymez. fiyatlar gayet ucuz. 30 tl ye kadar ev kullanıcısının işini görecek pek çok marka ürün var. Kullanan tavsiyesi ile alırsanız sıkıntı olmaz.

Geri