((önemli)) volant ve direksiyon kutusu tamiri

ben dün bu baykaya ya gittim. ön takımda daha önce z rotları salıncaklar rotiller vs değişmişti ve özellikle asfalt üzerine harç kamyonlarından dökülüp taşlaşan bozuk kesimli yollarda ön sol taraftan lakır lukur sesler geliyordu. rot balansçı direksiyon kutusu dedi ve baykaya ya gittim. orası bir torna atölyesi. ordaki usta kutuyu karşı sıradaki ercan oto da söktürüyor (baykayadan fiyat alırken o fiyata sökme takma dahil değil ona göre fiyat alın) sabah 930 gibi oradaydım kutumu söktüler daha önceden hazırlanmış başka bir kutuyu taktılar (onarım uzun sürdüğünden böyle bir işlem yapıyorlar illa kendi kutunuzu isterseniz gün boyu beklersiniz sanırım:)) kutum tekrar ercan oto da takıldı. baykaya ya 100 ercan otoya 80 tl ödedim. yola çıktım sanayide opseri sağınıza alıp devam edince çıkmaz bir yol var ordaki kapı açık ve tam test yapılacak bozuklukta bir yol var girdim yola ee ses hala devam ediyor tekrar baykaya ya gittim. usta dışarı çıkmış geldi falan dedim bin arabaya gezelim. çıktık o yola tekrar olmadığını oda gördü. dükkana gittik bana aynen şöyle dedi. ordan benden çıkardığını söylediği (doğru yalan günahı boynuna) kutuyu mengeneye taktı boşluklarını gösterdi ve kutumun arızalı olduğunu ama o sesin farklı bir yerden olduğunu onun içinde "aklına usta kutuyu boşuna değiştirdi gibi bir şey gelmesin" babında konuşarak tekrar ercan otoya yolladı. ordaki arkadaşa sen bide mafsala bak bence dedim ve usta arabayı aldı turladı geldi tamam dedi benim haklı olduğumu sesin mafsaldan geldiğini (ilk başta ben baykaya ya bir deneyelim ses nerden geliyo bakalım demiştim ama ordaki usta direk kutu arızası diyerek kutuyu değişmişti) söyleyerek direksiyonun altından bi yerleri sıktı falan bi bindim anam ses falan yok dedim Allah senden razı olsun... böylece ses problemim bitti...
Şimdi bunları neden yazdım.
1- ustaya arabayla tur atmadan arızayı tespit etmeden araca müdahele ettirmeyin.
2- pazarlığınızı ona göre yaptırın. çünki ben telefonda baykaya ile konuştuğumda 50 100 tutar demişti ama sökme takmayı onlar yapmıyormuş buda fiyata dahil değilmiş.
3- aracın başında durun iş bitince tur atın ustayla ve işiniz olmuşsa paranızı helal edip alın terinin hakkını verin...
4- bu tür sol önden gelen seslerde ön takım yapılmasına rağmen ses varsa birde mafsalı sıktırın
Şimdi baykayadan önce Ercan otoya gidip mafsalı sıksam belki ses kesilecek belki azalacak sonra kutuyu değişecektim ve aklımda soru işareti şüphe falan kalmayacaktı...
buraya gidecek arkadaşlar bu yazdıklarımı tecrübe olarak alıp öyle gitsinler ama Ercan otodaki usta açıkcası beni memnun etti...Baykayadan içimde açıkcası acaba kalarak ayrıldım

Ercan otoya giderseniz beyaz corsalı kastamonu cideli zaferin selamı var deyin oda kastamonuluymuş hemşeri çıktık (direksiyon kutusundan sonra mafsalı sıkmışsınız sesde dertde bitmiş dersiniz)... alın terinin pazarlığı olmaz ama muhabbet için başlangıç olur:)

way bee
demek öyle oldu...
internette volant tamiri direksiyon kutusu tamiri arattırınca direk bu BAYKAYA çıkıyor, bende ordan bulmuştum bunları, ama anlattıkların bu işte pekte profösyonel olmadıklarını gösteriyor, öyle şey olurmu ya, deneme tahtasımı bizim arabalar, ama bu anlattığın bir yeri sıkma olayını daha önce biri daha söylemişti bana, ustaların aklına yerleştiği için önden ses deyince onlarda direk direksiyon kutusu diyorlar artık çünkü corsada kronik olay belli yani, halbuki bak neler de olabiliyormuş valla,
mafsal dediğin yer neresi tarif etsen biz kendimiz sıkamazmıyız, zaten gelen ses aynen öyle bi ses sanki boşlukta titreyen bi şey gibi geliyor, sıkınca düzelecek gibi geliyor banada, paylaşımın için çok teşekkür ederim ayrıca, peki volant olayınıda sorsaydın keşke gitmişken, ne yapıyorlarmış, nasıl, kaça yapıyorlarmış..

Gelişmeleri bekliyoruz.

Son düzenleme:
Bu arada Zafsaf00 nickli arkadaştan bir corsa c3 karşılaştırması istesek.Neden c3 satılık, corsa ya devam.Corsada bariz bir üstünlük mü var acaba?

Arkadaşlar,benim volan gittiğinde bu işi sonuna kadar zorlıycam ve burada da paylaşıcam.Bilgisi olanlar paylaşsınlar lütfen.

İirtibatta olalım o zaman ilhan kardeş, çünkü senin sorunun çoğumuzun sorunu malum..

bende su mafsal nedir bir araştırsyım nerdedir nasıldır. bende de lakır lukur sesler var ama kutumu açmak istemiyorum. buyuk hissediyorum çunku :)

Geri