opel in masrafları

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan aycan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bende bir ilave yapmak istiyorum . Bende bu hatayı yaptım nasıl ki zamanında 16300 e arabayı aldım (2001 vectra 1.6 ) yaptıgım masraf abartısız 5000 TL. Birde ne olursa olsun insanda eskiyi yenileme psikolojisi vardır ama hiç bir zaman yeni olmuyor. Bende para biriktirdim 10000 TL verdim arabayı plazaya aldım sıfır mazda 3. çektiğim kredi 13500 aylık ödemem 450 Tl idi. onada ara ödeme yaptım şu an 220 TL ödüyorum aylık. Bunu şunun için yazdım sıfır araba almak biraz külfetli ama eskiyi yaptırmak daha külfetli. Değeri artmadığı gibi cepten yiyip duruyor. İnşallah tez zamanda kurtulur ve zahmetsiz temiz bir arabaya kavuşursunuz. Sevgilerimle ,

2, el araba ile sıfır arasında fiyat frkı yok aslında ,
fiyat farkı ;2.el e yapman gereken masraf + ötv
sonunda sıfır fiyatına gelir

ilginç ekonomik bulgular :rolleyes:

merakla takip ediyorum.
1,6 opel astra desek, mtv ;
1-3 yaş yıllık : 697TL
benim araç 15 yaş, ne hikmetse 16 yaşın indirimine soktular bu sene
16-99 yaş yıllık : 84 TL

son 1 yıldır arabaya harcadığım para, yağ değişimi 60-70 gibi bişeydi.
lastik patladı 2 defa, 10'ardan 20TL.
benzin hortumu patladı, 35TL.

km saatinin teli kopuk onu yaptırıcam kısmetse, ama 6 aydır biniyorum öyle :) onu yazmadım o sebepten.

bugün götürdüm servise, ısınmadan dolayı kablolar gevremiş birbirine temas ettiği içinmiş stop etmesi ondanmış 30 tl ile sıyırdık işi

iknci el alırken iyi araştırmak lazım.opel vectra b lerin sıkıntılı arabalar olduğu herkesce bilinir.opelde astra kısmen de corsa sorunsuz arabalardır.mesela bir toyota corolla alsaydınız aynı paraya yada honda civic bu kadar sorun yaşamazdınız.

Sende rektefiye yaptırırken para harcamamışmıydın eski kasam :)
o zaman 1600tl harcadım. o oyılın bütçesine ait masraftı. yine de keşke kasıp 0 alaydım daha rahat olurdum demedim hiç.
5 yıldır bende, 5 yıl önce 0km astra alsaydım
kasko + yıllık vergiler falan bu arabaya 5 yıldır harcadığım parayı bulurdu kesin.

2.el ile 0 kafa kafaya formülüne takıldım sadece.

bide problem çıkaran 0 ları duyunca çok iyiki eski arabam var dediğim oldu.
benim rektifiyeye verdiğimden çok 20-30bindeki arabasına baskı balata parası verenleri duydum mesela.

iknci el alırken iyi araştırmak lazım.opel vectra b lerin sıkıntılı arabalar olduğu herkesce bilinir.opelde astra kısmen de corsa sorunsuz arabalardır.mesela bir toyota corolla alsaydınız aynı paraya yada honda civic bu kadar sorun yaşamazdınız.
Alakası yok abi şans işi.Geçen yıl toplasan 3 kere servise gitmişimdir onlarda ufak tefek şeyler.Bu sene bir uğursuzluk var.Kaldı ki arabam muadilleri içerisinde en temizlerinden.Aldığım kişi tanıdık, onun aldığı kişi belli.; arabanın geçmişi belli yeri belli.3 fazla verip iyisini alanlardanım yani.Gelgelelim gıcıkmı gıcık bir airbag lambası sorunu yetmiyormuş gibi birde abs beyni çıktı başıma.Evladım olsa bu kadar ilgilenmezdim herhalde.O kadar bakmama rağmen hala problem çıkartınca soğuyorum...

Ben aslında ikinci el yada sıfırı arasındaki ekonomik veri olarak bakmadım olaya sadece psikolojimi ve nasıl bir ekonomi izlediğimi yazdım. Birisinin tertemiz bindiği bir araba alınır yine tertemiz kullanılır masraf olmaz ama ülkemizin gerek yol şartları, gerek bilinçse kullanımı göz önüne alındığı zaman elin şeyiyle gerdeğe girilmez psikolojisi ister istemez doğuyor. Klasik mantık 5 sene binerim satarım . Düşünce böyle olunca nasıl kullandığının bir önemi yok sonuçta 5 senelik bir araba ama gerisi mechul. Benim sattığım arabanın depo kapağını kapatan otomatik bozuktu , beyin bozuktu ( iki kere tamit ettirdim ) , abs beynini yaptırdım ( ilerde nolur mechul ) , araba komple boyalı ( iki parça boyalı diye almıştık güya ) ve daha bir sürü bilinmeyen. Ben plazaya verdim çokta ucuza verdim psikolojik olarak birine satmayı aklımdan geçirmedim ama illaki birine gidecek. Hadi onu geçtim rektifiye olmuş bir aracı bile dışardan bakıp anlamak çok zor. Bunun altında yatan insanımızı kesinlikle kötülemek değil ama insanları kandırmayı görev edinmeleri bazı satıcıların. Bu forumdada bir çok kişinin sonuçta sorunlarını okuyoruz yaptıkları masraflar ortada , sanayiye git gel yaşadığın sinir bozukluğu ortada , ustaların ordanda olabilir burdanda olabilir yaklaşımlarının insana 3 bilinmeyenli denklemleri tekrar öğretmesi hatta ihtisas yaptırması ...... derken krişi kırıp plazanın yolunu tutup olayı noktalandırıyorsun . Örnek ben. Dediğim gibi olayın ekonomisinde değilim bunun adı belki şans belki yanlış alışveriş. Arkadaşım 3 araç değiştirdi yaptığı masraf samimi söylüyorum 1 araba parası. Neyse çok uzattım kusura bakmayın . Teşekkürlerimle ,

benimde 2000 model vectra b kasa 1.6 aracım ben 2 sene oldu alalı 122bin kmdeydi şuan 160 bine yaklaştı fakat dediğiniz gibi ne bir arıza ışığı yaktı nede başka bi sıkıntısı oldu sadece lpg taktırdım tek masrafım buydu 10 bin kmde birde bakımını yaptırırım başkada bi sıkıntısı olmadı aracımın maşallah diyim nazar değmesin...

Geri