Opel Vectra C 1.6 Comfort / Elegance Kasa hakkında görüşleriniz.

kapadokya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum öncelikle herkese merhaba.

Elimde şuan 1996 Modem Opel Vectra GLS 2.0 mevcut bu aracı satıp Opel Vectra C 1.6 Comfort veya Elegance almayı düşünüyorum. Bu nedenle bir kaç konuda yardımınlarınızı almak için konuyu açma zarureti doğmuş oldu.

Öncelikle:
1)1,6 comfortline veya elegance hangisi daha iyi diye bir soru saçma olur çünkü biliyoruz ki Elegance dolu modeli, fakat elegance ile comfort arasındaki para farkı göz önüne alınacak olursa verdiğim fazla para elegance modeline değer mi ? Yoksa comfort işimi görür mü ?

2)1,6 motor bu ağır kasayı kaldırıyor mu ? Araç genellikle şehir içi kullanılacak acaba ne gibi zorluk yaşayabiliriz?

3)1,6 Motorların şehir için/şehir dışı yakıt (LPG) tüketimi ne kadar ?

4)Parça konusunda Opel kullanmam dolayısıyla biraz bilgi sahibiyim ama bilindiği üzere çok elektronik kapsamılı bir araç bu nedenle elektronik aksamında sürekli arıza sıkıntısı yaşarmıyım?

Herkesin ilgisi için şimdiden teşekkür ederim.

osmannn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım.

1- Bence elegance serisine vereceğiniz farka değip değmeyeceğine donanım farklarını görüp siz karar vermelisiniz. Yani elegance donanımı gerçekten sizin için gerekli mi ? Bu soruyu da sizin cevaplamanız gerekiyor çünkü donanım ihtiyaç ve zevkleri kişiden kişiye değişiyor.
1- Comfort serisinin tüm modelleri standart olmamakla birlikte comfortlarda standart olarak hız sabitleyici- çift bölmeli diğital klima-6 hava yastığı (perde hava yastıklarını 2şer hava yastığı olarak sayanlar 8 hava yastığı var diyecektir.)- 5 bacak jant , 4lü cd çalar,yağmur sensörü var diye biliyorum(yanlışım varsa arkadaşlar düzeltecektir). Bazı comfortlarda sunroof bile var. yani araçtan araca donanım farkları var.
Elegance serisinde comforta ek olarak ahşap iç çıtalar , jantları farklı, ön ve arka park sensörü, lastik basınç sensörü var.

2- Eğer sakin kullanımı seviyorsanız bu araç bulunmaz nimet ama seri kullanırım diyorsanız o konuda sizi üzer.

3- Normal kullanımda yani arabayı şıkıştırmadan sakin kullanılırsa 11 litre civarında yakıt tüketimi olur. Arkadaşım aracını normal trafikte sakin kullanırdı 11 litre civarında lpg tüketirdi.

Özetle bana göre donanım ve fiyat olarak bence alınabilecek en iyi araç. Bu aracın ardından da donanım-fiyat olarak alınabilecek en iyi araç 2004 skoda octavia collection plus.

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=27961

Son düzenleme:

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
donanım arabaya sadece lüks bir ilavedir. deyip değmeyeceği size kalmış. ekonomik durumunuz müsait ise tabi ki full araç almak daha güzel olur.

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elegance farklarından hatırladıklarım:

-Ön/Arka park sensörü
-Xenon farlar
-Çok parçalı (benim pek sevmediğim) jantlar
-Elektrikli arka perde
-Elektrikli hafızalı ön koltuklar
-Elektrikli dikiz aynası (diye hatırlıyorum)
-Elektrikli kapanan aynalar
-Isı yalıtımlı ön cam (megane'larda da olması lazım az ışıkta bakınca mavi/yeşil görünür)
-Bana göre en önemlisi; ESP
-Lastik basınç sensörleri

bunlar c1 (2002-2005) kasa içindir, ESP'nin 2007 sonrasında comfortda da olduğunu okumuştum forumda bir ara. Çok temizini bulursan Elegance tercih sebebidir ama dökülmüş/dökülmeye yatkın elegance'ın fazlaları sonradan sıkıntı çıkarabilir. Ben ESP takımtım olduğundan elegance almıştım zamanında, eğer 2007 ve sonrası comfortlarda varsa o model alınabilir imkan dahilinde hem araç daha genç olur :)

Motor kasayı bana göre kaldırıyordu tabi beklentilerin yüksek olmaması lazım.
Tartarini kit ile uzun yolda sakin kullanımda 7 lt yaktırdığım olmuştu. Aynı şartlarda benzinde 6 lt yaktırabiliyordum. Şehir içi benzin 9 lt, lpg ile 10-10,5 lt yakar tahmin ediyorum

Elektronik kısmı ile ilgili, dediğim gibi çook temiz olmadıkça elegance bana görebiraz daha riskli; lastik basınç sensörleri, elektrikli arka perdenin temininin zor olması, katlanır aynaların pahalılığı gibi. Motor ve diğer kısımlar comfort ile aynı olduğundan fark yoktur.

Konu ile ilgili forumda konular vardı, eskileri biraz araştırırsan daha ayrıntılı bilgi bulabilirsin. Şimdiden hayırlı olsun, keyifli araçlardır :sulanma:

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeni aracınızın şimdiden hayırlı olmasını dilerim ve kutlarım; böyle bir tercihte bulunduğunuz için..Çünkü vectra ve özellikle de C kasa vectralar Türkiye piyasasında tasarımı,donanımı ve işlevselliğine rağmen harcanan bir araç...Siz de daha eski bir vectra kullanıcısı olarak kıymet verdiniz...

Öncelikle motor konusuna biraz girecek olursak; ihtiyacınıza göre seçenekler var.. Örn 1.9 cdti dizel; hem ekonomi hem güç sağlayan bir motor iken, 1.6 ve 1.6 Twinport teknolojili motorlar ise ekonomik ve daha yüksek hacimli seleflerine göre özellikle LPG li kullanımında tasarruflu olup makul performans sunan bir motordur..Motor opsiyonlarının donanımlı olmalarıyla da az biraz alakası söz konusu..Örn 3.2 ya da 2.0 T comfort bulmanız milyonda bir..Ancak elegance donanım; 1.6 atmosferik motordan başlıyor..Motorunun vaad ettiklerine göre de donanımı gelişmektedir..Söz gelimi 1.6 motorda esp devre dışı bırakılamaz iken; 2.0 T ya da kondisyonu iyi olan motor opsiyonlarında esp on/off kullanıcısının insiyatifine bırakılır.. Bununla beraber IDS Plus denilen ve sınıfında hala daha rakip tanımayan kompleks bir iletişim ile süspansiyon-tork kontrolü,direksiyon,gaz tepkileri vs beraber çalışmakta olan donanım sunulur..
Sonuç itibariyle donanıma göre motor,motora göre de donanım değişebilir...Yine aracın model yılına göre de donanımlar farklılık gösterir..Örn 03 elegance ile 2008 elegance arasında farklılık vardır..(Örn alarm,koltuk soğutma,navigasyon vs model yılına göre)

Comfort-elegance donanım farkını 1.6 motor ve 03-04 ile 05-08 model yılları üzerinden ifade etmek gerekirse en basitinden 04 e kadar olan vectra elegance ve comfortlar ile 05 ve sonrası modelde ve aynı donanım paketinde olan vectraların bariz farkı tesisat farklarıdır...Örn radyo ve yol bilgisayarı detayları üst yıllardaki vectra c lerde daha kapsamlı iken 04 ve altında daha genel kalır..Yine Türkçe dil desteği de 05 ve sonrasında sunulur..

Yukarıda zaten farkları yazılmış...Comfort bir araç alıp da üstüne elegance ın tüm donanımlarını ekletmek için bir liste yapsanız; 10ooo TL yi rahat bulur yapmanız gerekecek harcama..Çift bölgeli iklim kontrollü klima, deri koltuk ve ısıtma, far sensörü, lastik basınç sensörü, xenon farlar vs vs...Oysa pazara bakarsanız comfort fiyatına Elgance satılmaktadır..Neden aynı parayı verip donanım açısından daha boş bir vectra c ye bineseniz?Ben size elegance donanımlı vectra c önerirm.. :good: