opellerde fren...

Benim önceki aracım Megane II HB idi. İlk zamanlar frenlerine alışamamıştım ama alıştıktan sonra o kadar rahat ki. Ayağı hiç yormuyor. Hafif dokunarak başlıyorum gerektiği kadar bastıkça dengeli duruyor. İlk sürenlerin cama yapışması gayet doğal. Çünkü fren pedalı çok hafif. Hem konforlu hem de daha çabuk abs devreye girecek şekilde basılabildiği için daha güvenli. Yeni nesil arabalar da bence bu sisteme geçecek. Fren destek sistemi lazım bence. Abs'li olduğu için çok fren basmanın bir zararı da yok. Fren eriyor diyorsanız alışınca zaten normal değerlerde kullanılabiliyor. Insignia da nasıl acaba?
Şu anda Corsa aldım frenlerine çok basmak gerekiyor o tepkiyi almak için.
kaliteli arabalar böyle dandik bir sistem kullanmaz

Benim önceki aracım Megane II HB idi. İlk zamanlar frenlerine alışamamıştım ama alıştıktan sonra o kadar rahat ki. Ayağı hiç yormuyor. Hafif dokunarak başlıyorum gerektiği kadar bastıkça dengeli duruyor. İlk sürenlerin cama yapışması gayet doğal. Çünkü fren pedalı çok hafif. Hem konforlu hem de daha çabuk abs devreye girecek şekilde basılabildiği için daha güvenli. Yeni nesil arabalar da bence bu sisteme geçecek. Fren destek sistemi lazım bence. Abs'li olduğu için çok fren basmanın bir zararı da yok. Fren eriyor diyorsanız alışınca zaten normal değerlerde kullanılabiliyor. Insignia da nasıl acaba?
Şu anda Corsa aldım frenlerine çok basmak gerekiyor o tepkiyi almak için.

onun için merdeces makam araçları durur arkasındaki ford mondeo duramaz değil mi? yoksa sizin iddanızın tam tersi mi geçerli. abs devreye ne zaman girer? tekerler kilitlenince! o zaman abs devreye girmiyorsa tekerleriniz hala dönüyor demektir yani abs' devreye girmiş halden daha konforlu ve kontrollü fren yapıtyorsunuz demektir. yani siz abs'yi bilmiyorsunuz demektir ;)

fren tutmuyor diyenler, fren pedalına sol ayakla basmaya ne dersiniz :D

şahsi fikrim sert fren iyi değil.. bir sürü aracım oldu içlerinde megan 2 1.4 de var şu anki frenimden memnunum şahsen isteğe göre cevap alıyorum çünkü belli bir noktaya kadar araç normal şekilde yavaşlıyor ani frenlerde gayet iyi ve araç kararlı bir şekilde sağa sola çekmeden duruyor malum hızlı araç kullandığım için sıkça ani frenler yapıyorum..ayrıca bu fren meselesi sadece pedalla v.s. olacak şey değil fren hidroliği lastikler balatalar diskler fren ayarları v.s. bütün hepsi durma mesafesini etkiler.ve sert fren uygun olmayan yol şartlarında çok tehlike doğurur

fren tutmuyor diyenler, fren pedalına sol ayakla basmaya ne dersiniz :D

ben basıyorum arada bir. tabi bunu yapabilmek için 2 yıldan fazla süre çalıştım diyebilirim ;) gayette zevkli oluyor. en çok zevk aldığım olay ise vites küçültüp devri attırıyorsunuz sonra sol ayak frende sağ ayak gazda ve arkanızda da sizi taciz eden bir araç, frenlemeye başlarken gaza asılıyorsunuz arkadaki fren lambasını görünce panikliyor ve çok sert şekilde fren yapıyor :kop: siz fren lambalarınız yanar halde olay mahalinden süratle uzaklaşıyorsunuz ;)

Demek istediğim frene daha az kuvvet uygulayarak tam fren yapılabiliyor. Bu nedenle gerektiğinde daha çabuk tam fren yapılabiliyor. Bu yüzden daha güvenli.

Geri