Plaka Cezası Yedim

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan erkany
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Kötü örnek örnek olmaz diye bir tabir vardır. Evet benim aracımda ceset torbası yok, cezada eşitliği sağlamak için şimdi ben de aracıma APP plaka, camlarına film mi çektireyim? Yasalara uyan arkadaşları eleştirmek haksızlık değilmidir? Ceset torbası uygulaması ilk defa Refahyol hükümeti tarafından gündeme getirildi, alınan tepki üzerine geri adım atıldı (tasarı uygulamaya geçmediği için de TÜV muayenesinde istenmiyor), tıpkı şimdi çocuk koltuğu uygulamasında geri adım atıldığı gibi. Arkadaşlar herkes yaptığı işin sorumluluğunu üzerine almak zorundadır. Polis kontrol yapar kızarız yapmaz yine kızarız, eee bu durumda ne yapmak lazımdır? Sorumlu bir vatandaş olarak yasalara uymamız mı lazım yoksa adam sende gittiği yere kadar gitsin deyip yasalara uymamak mı lazımdır?
savaş abi tabiki kötü örnek örnek olmaz burada bahse konu uygulamadaki hakkaniyet ve adalet dir. aynı noktada bu sabah arkadaşın aracını aldılar trafikten men sırf cezaya itiraz etti diye araçta hiç bişey yok film app filan yok orjinal araç sadece hoş görünüyor diye çif öçıkışlı krom egzost ucu var abart eksoz değil abi sadece egzost ucu. polis ceza yazarken bu da itiraz etmiş olurmu böyle diye ve direk trafikten men araç bağlanmış uğraşıyodu sabahtan beri aracı almaya. kanunlara herkes uymak zorunda doğrudur aynı fikirdeyiz zaten sorun yok ama kanuna bakarsanız neler neler var. iş gereği polis memurları ile beraberiz hepsinin aracı filmli muayenesi olmayan trafik sigortası yaptırmayan dolu çevirmede devrem naber deyip geçiyomuş kendi itiraf ediyor.benim demek istediğim hakkaniyet abi..
basit bir örnek:
madde 30 1/b
Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak,karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak

şimdi abi ben polisim sende aracınla geliyosun gözünde güneş gözlüğü var görüşü engelleyici aksesuar gözlük kullanıyor diye yazarım ceza yı nasıl olsa makbuz üzerinde cezanın içeriği yazmıyor sadece maddesi yazıyor. ceza makbuzunu eline aldıktan sonra kim biliyor neden ceza yediğini ispatı yok uğraş dur. ben sana bişey daha söyleleyim isim vermiycem bu olaydan sonra isyan ettim mahkemeye vericem dedim birisi dediki bunlar sürekli bu bölgede kontrol yapıyor mahkemeye verdiğini öğrenince plakayı mimlerler uğraşır durursun..
işin özü adalet hakkaniyet.

ayrıca tüm sivil ekip otoları tüm amirlerin makam otoları belli başlı makam otoları belediye başkanı vs..hepsi filmli acaba bu araçlar trafik kanunundan muafmı? kaç sefer denk geldim gri renkli camları zift gibi siyah önünde bi çakar bi siren sivil plaka kim olduğu ne olduğu belli değil trafiğin içine ederek gider polisin önünden geçer polis cesaret edipte durduramaz bile belki önemli biridir diye. sen onu durdur kendi amirinin makam aracına ceza yaz sonra gel bana. kanun uygulayıcı kanuna uymazsa millet hiç uymaz imam cemaat olayıdır.bence buradaki amaç çok farklı nedense bu tarz olaylar belli dönemlerde oluyor.

* Deniz benim iki aracımın egzos çıkışında krom uç var ama şimdiye kadar hiç bir trafik polisi "bu uç ne kardeşim aracı bağlayacağız" demedi.
* Herhangi bir devlet görevlisinin üzerindeki resmi elbiseyi kullanarak menfaat sağlaması onun kişiliği yansıtır. Ben bu tür kişilerle arkadaşlık bile kurmam. Boşuna demiyorlar "arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyeyim" diye. Kabul bu ülkedeki nice kamu görevlisi sırtını devlete dayayıp terör estiriyor peki devlet görevlisi olmayan diğer vatandaşlar çok mu temiz? Bu ülkede nelerin ucuza gittiğini hepimiz çok iyi biliyoruz.
* Gözlük olayına gelince. Askeriyede görevli kişiler astlarıyla/vatandaşla muhatap olurken direk göz teması kurmak için güneş gözlüğü kullanamazlar diye bir kural vardı. Bu kural emir amaçlı değil vatandaşla sıcak ilişkiler kurma, samimi yaklaşma amaçlıdır.
* Ben emniyet/güvenlik araçları ile korunması gereken kişilere ait devlet tarafından tahsis edilen araçların camlarının koyu renk olmasından yanayım. Bu durum ayrıca sanıkların (suçluların değil) can güvenliği için şarttır. Ama kötüye kullanan kamu kuruluşları varmıdır, elbette vardır. Zaten devlet saygın bir devlet olsaydı bugün bunları tartışıyor olmazdık. Ne yazık ki bazı polis arkadaşlar kendi özel araçlarını resmi araç zannediyorlar. Bu devlet bir polis amirine, bir subaya, bir hakime, bir savcıya ...... yani birilerine ceza yazamıyorsa saygınlığını zaten kaybetmiştir. Bu duruma bizler de her bir yanından çekerek katkıda bulunursak çöküşü/çürümeyi hızlandırmış oluruz. Bütün araçlar yasalara uygun olursa, bütün sürücüler kurallara uyarsa bu devlet ne hakla ceza yazacak? Mesela sen ne hakla yargıya gidip hak arayacaksın? Aracımdaki filme veya yasal olmayan APP plakama polis ceza yazdı, bir süre arabada bunlar var o nedenle cezamı iptal edin dediğinde hakim hemen cezanı kaldıracak mı?

Son düzenleme:
* Deniz benim iki aracımın egzos çıkışında krom uç var ama şimdiye kadar hiç bir trafik polisi "bu uç ne kardeşim aracı bağlayacağız" demedi.
* Herhangi bir devlet görevlisinin üzerindeki resmi elbiseyi kullanarak menfaat sağlaması onun kişiliği yansıtır. Ben bu tür kişilerle arkadaşlık bile kurmam. Boşuna demiyorlar "arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyeyim" diye. Kabul bu ülkedeki nice kamu görevlisi sırtını devlete dayayıp terör estiriyor peki devlet görevlisi olmayan diğer vatandaşlar çok mu temiz? Bu ülkede nelerin ucuza gittiğini hepimiz çok iyi biliyoruz.
* Gözlük olayına gelince. Askeriyede görevli kişiler astlarıyla/vatandaşla muhatap olurken direk göz teması kurmak için güneş gözlüğü kullanamazlar diye bir kural vardı. Bu kural emir amaçlı değil vatandaşla sıcak ilişkiler kurma, samimi yaklaşma amaçlıdır.
* Ben emniyet/güvenlik araçları ile korunması gereken kişilere ait devlet tarafından tahsis edilen araçların camlarının koyu renk olmasından yanayım. Bu durum ayrıca sanıkların (suçluların değil) can güvenliği için şarttır. Ama kötüye kullanan kamu kuruluşları varmıdır, elbette vardır. Zaten devlet saygın bir devlet olsaydı bugün bunları tartışıyor olmazdık. Ne yazık ki bazı polis arkadaşlar kendi özel araçlarını resmi araç zannediyorlar. Bu devlet bir polis amirine, bir subaya, bir hakime, bir savcıya ...... yani birilerine ceza yazamıyorsa saygınlığını zaten kaybetmiştir. Bu duruma bizler de her bir yanından çekerek katkıda bulunursak çöküşü/çürümeyi hızlandırmış oluruz. Bütün araçlar yasalara uygun olursa, bütün sürücüler kurallara uyarsa bu devlet ne hakla ceza yazacak? Mesela sen ne hakla yargıya gidip hak arayacaksın? Aracımdaki filme veya yasal olmayan APP plakama polis ceza yazdı, bir süre arabada bunlar var o nedenle cezamı iptal edin dediğinde hakim hemen cezanı kaldıracak mı?
savaş abi bu konu bitmez uzar durur netice olarak olaya ayrı pencerelerden bakıyoruz. sakarya da baro başkanı cam filminden ceza yemiş dava açmış bilirkişi görüşü engellemediğine dair rapor yazınca ceza iptal edilmiş. bu hakla dava açarım demiştin.yoksa kanun kanundur herkese eşit derecede olmalıdır.

savaş abi bu konu bitmez uzar durur netice olarak olaya ayrı pencerelerden bakıyoruz. sakarya da baro başkanı cam filminden ceza yemiş dava açmış bilirkişi görüşü engellemediğine dair rapor yazınca ceza iptal edilmiş. bu hakla dava açarım demiştin.yoksa kanun kanundur herkese eşit derecede olmalıdır.

O avukatın olayı çok ses getirdi ama yargı aşamasının sonucu henüz netleşmedi. Ben de senin gibi bazı görevlilerin devlete sığınarak adeta terör estirmelerine son derece karşıyım, bu durum beni son derece rahatsız ediyor, neden benim ülkemde böyle keyfi uygulamalar olsun. Ortada bir gerçek var mühürsüz (nasıl mühür yapıldığını biliyoruz), standart dışı APP tipi plakalar (bozulan yazı formatı nedeniyle yanlış okunabiliyor) şu an için yasal mı değil? Yargı yasalara göre karar verdiğine göre hangi yasa maddesini baz alarak dava açacaksın? Davayı açtın diyelim nasıl savunma yapacaksın, hakim hangi yasaya göre davanı kabul edecek, neye göre, hangi hukuk maddesine göre işlem yapılacak sorun burada yatıyor. Bakın bu plaka işini çok hafife alıyoruz ama plakalara müdahale etmek büyük suçtur. Devletin belirlediği standartları bizim beğenmeme lüksümüz olamaz. Plakanın ebatı, rengi, yazı karakteri, basılacağı maden, boya kalitesi, nereye takılacağı gibi temel unsurlar madde madde yazılarak kayıtlara geçirilir. Son günlerin modası ön plakalar yerinden sökülerek araçların içerisinden ön camın önüne konuyor, bu duruma çare bulunmazsa çok yakında arka plakalar da yerinden sökülerek arka camın önünde yerini alır. Bu durumda ben de kalkıp plakaları burada daha güzel duruyor diye ön kapılara taksam ne olur?

Son düzenleme:
walla abi amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olmalı bence herşey çok basit ben illede kanunsuzluk yapalım kural tanımazlık yapalım demiyorum bu iş atla deve bi olay değil standart bellidir ama baktınki insanlarda böyle bir eğilim var farklı tip plaka yaptırıyor o zaman demekki devletin yaptığı tip beğenilmiyor 3-4 tip plaka yapılır insanların beğenebileceği devletinde onaylayacağı plaka alırken seçersin ben bu tip istiyorum diye verirsin parasını devlette onaylar alır takarsın çok zor bi şey mi abi bu. feribot bile yaparken anket yapıp halka sormuyolar mı en beğendiğiniz hangisi diye bu plaka olayında da olabilir neden olmasın. ha amaç farklıysa o başka yapacak bişey yok.okunmayacak şekilde ucube plakalara cam arkasına koyulmasına bende karşıyım. bu işin sonu çıkmayacak burada abi diyelim ki 3-4 çeşit onaylı plaka yapıldı bu sefer yine farklı şeyler çıkacak yine aynı muhabbet olacak. mahkeme itiraz durumuna gelirsek kanun belli dediğin doğru ama abi inan cam filminden ceza yedim diye kime dediysem inanmadı bu arabada film mi var dediler arabanın içi aynen görünüyor hatta polis bile tam çözemedi camı kaldırtıp tırnağıyla kenarını kazıyarak anladı film olduğunu üstelik kontrol noktasında devam et dedikten 30-40 metre sonra arkamdan düdük çalarak geri çağırdı beni arkada ufak bi sitikır vardı söylemiycem ne olduğunu ona kıl oldu tahminen. benim itiraz ettiğim nokta bu yoksa dediğim gibi kanun kanundur uymak zorunluluğu herkes için geçerli.radar kontrolünden geçmişim 82km hızla kemerim takılı farlarım yanıyor evraklarım tam vergilerim ödenmiş egzost raporum bile var ne modifiye var ne başka bişey efendi efendi işe gidiyoz sabahın 8inde herşey bitti tek cam filmine kaldık canımı sıkan o radara girsem yada kemer takmasam yazsın abi hakettim derim zoruma giden bu. ama yapacak bişey yok bu muhabbetinde sonu gelmez abi dediğim gibi farklı pencerelerden bakıyoruz..

Plakalar konusunda gözden kaçan bir husus var, plakalar uluslararası özelliğe sahip olduğu için bazı değişikliler yapmak bizim ülkemizin elinde değildir. Diğer dediklerine harfiyen katılıyorum ama maalesef mevcut yasalar bu şekilde. Ben tektip uygulamalara karşıyım, uluslararası kabul görmüş yazı karakterlerine ve standartlarına uygun yasal bir iki çeşit plaka hazırlayıp vatandaşın seçimine sunmanın hiç bir mahsuru olamaz, aynı şey modifiye ürünleri için de olabilir. Bir yasa hazırlanır, sürücülerin kullanmak istediği standart dışı ürünler belirlenen bir kurum inceler, uygunsa yasal izin verilir olur biter.

savaş abi bugün read hack davası ile ilgili haberleri okudum anladım ki sanal alem her türlü istismara ve yoruma açık bu nedenle bu ve buna benzer konular hakkında kesinlikle yorum yapmıycam son sözüm şu dur ki : devletimiz ne yapmışsa doğru yapmış dır vatandaş olarak ta bize riayet etmek düşer. herkese iyi forumlar dilerim.. benden bu kadar..

Beni de durdurdu geçen köprü girişi,

"Nedenböyle plaka yapıyorsunuz " dedi,

"bilmem aldığımda vardı" dedim.

"Sıkıntı mı var" dedim,

Sonra amiri geldi, baktılar çift mühür, Amiri; "tek mühür yeter " dedi.

Öbürü de özür diledi. Bİ de vaktinizi aldım, buyrun emniyet şeridinden geçin dedi .

Devam ettim.

Garip.

Geri