sıfır arabada hız

T@zm@nic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kullanım kılavuzunu okuyun diye öneri yapmışsınız ama kendniz okumamışsınız ve burda insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Herhalde bende bunları kafamdan uydurmuyorum okuyupta cevap veriyorum

işte size fotoğraf.Astra H kullanım kılavuzundan çektim.

79820705905689898942.jpg

Gördüğünüz gibi sert fren yapmayın diyor. vede farklı hızlarda kullanın diyor. Buda demek oluyorki hız sabitleyiciyi ilk 1000 kmde kullanmamakta fayda var.

+1

Hatta şöyle bir açıklama yapayım size.Vectra aracımı satarak yeni c4 araştırma çabalarındayım citroen forumunda arkadaşın yaşadığı sorunu açıklayayım size.

Arkadaşımız tam hatırlamıyorum araç 200km'de iken hız sabitleyiciyi açmış biliyorsunuz rampalarda o hızın altına düşmemesi için araç gazı tam kökler.Sanırım bu esnada araç zorlanmış,citroende'de kendini korumaya almak diye bir tabir vardır bunu citroen kullananlar bilirler.Araç 90km üzerine cıkmamış gaza bastıgınız halde gitmiyormuş.Arkadaş servisi çağırmıs,servis hata koduna bakmış ve hız sabitleyiciden aracın zorlandıgını ifade etmiş.

Sadece metal metal'e alışması için sıkıştırmamak lazım ilk 1000km.Full gaz gibi.Yoksa hiçbir problem cıkartmaz erim kardeşimizin söylediği doğrudur..Sadece citroen'de değil bu tüm araçlarda geçerlidir.Eskişehir Alpata servisinde 1,3cdti cosmo 0 araç calıştırdılar motordan hafif buharlar çıkıyordu.Bu metallerin birbirlerine alıştıgını gösterir sesi biraz farklıdır motorun,bu 1000 km sonra yaklaşık olarak düzelir.
Saygılar.

Son düzenleme:

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Her ne kadar rodaj yok eskisi gibi dense de aracın bütün aksamının birbirine alışması için bir süre geçmesi gerekir. Sizin bu sürede ekstradan bir çaba sarfetmenize gerek yok, aracı çok yüklenmeden normal biçimde kullanırsanız sıkıntı olmayacaktır. 90 çok abartı olmuş

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
+1

Hatta şöyle bir açıklama yapayım size.Vectra aracımı satarak yeni c4 araştırma çabalarındayım citroen forumunda arkadaşın yaşadığı sorunu açıklayayım size.

Arkadaşımız tam hatırlamıyorum araç 200km'de iken hız sabitleyiciyi açmış biliyorsunuz rampalarda o hızın altına düşmemesi için araç gazı tam kökler.Sanırım bu esnada araç zorlanmış,citroende'de kendini korumaya almak diye bir tabir vardır bunu citroen kullananlar bilirler.Araç 90km üzerine cıkmamış gaza bastıgınız halde gitmiyormuş.Arkadaş servisi çağırmıs,servis hata koduna bakmış ve hız sabitleyiciden aracın zorlandıgını ifade etmiş.

Sadece metal metal'e alışması için sıkıştırmamak lazım ilk 1000km.Full gaz gibi.Yoksa hiçbir problem cıkartmaz erim kardeşimizin söylediği doğrudur..Sadece citroen'de değil bu tüm araçlarda geçerlidir.Eskişehir Alpata servisinde 1,3cdti cosmo 0 araç calıştırdılar motordan hafif buharlar çıkıyordu.Bu metallerin birbirlerine alıştıgını gösterir sesi biraz farklıdır motorun,bu 1000 km sonra yaklaşık olarak düzelir.
Saygılar.

arkadaşınız biraz sallamış olmasın:) Citroen'de hız sabitleyici yok, hız sınırlandırıcı var düğmeye bastığın zaman göstergede 90 yazıyor (eğer değiştirmediysen) ve gaza istediğin kadar bas araba hızlanmıyor. aptal fransızların aptal özellikleri işte:) bende C5'de kullandım, bu kadar gereksiz bir özellik olamaz. sollamaya çıkacaksın ama önce karmakarışık direksiyon tuşları üzerinden hız sınırlandırıcıyı kapatman lazım..

T@zm@nic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşınız biraz sallamış olmasın:) Citroen'de hız sabitleyici yok, hız sınırlandırıcı var düğmeye bastığın zaman göstergede 90 yazıyor (eğer değiştirmediysen) ve gaza istediğin kadar bas araba hızlanmıyor. aptal fransızların aptal özellikleri işte:) bende C5'de kullandım, bu kadar gereksiz bir özellik olamaz. sollamaya çıkacaksın ama önce karmakarışık direksiyon tuşları üzerinden hız sınırlandırıcıyı kapatman lazım..

cağrı kardeş hangi araçtan bahsettiğimi biliyormusun sen konuşuyorsun? Yeni kasa c4ten bahsediyorum en basit versiyonda bile hız sabitleyici var al buradan ulaşabilirsin.
http://www.citroen.com.tr/cars.php?id=103

Hız sınırlandırmayı demiyorum,hız sabitlemede iken araç full gaz basabiliyor ve rodaj zamanındaki araç zorlanıyor..Zaten bu yüzden hız sabitleme önerilmiyor,diyelimki hızı sabitlediniz aracı yeni aldınız yokuş yukarı araç full gaz yapacaktır eğer siz hız sabitleme ile hızınızı düşürmezseniz.

Ayrıca neden salak bir icad olsun,kuracaksın onu 90'a hanımın ve çocuğun 90km hızı geçemeyecek.. Tabi bu duyguları yaşaman için ''BABA'' olman gerekli..
Citroen tecrübelerin varsa en azından bilgi paylaşımına önem ver,arkadaş için hayırlı birşeyler anlatıyoruz atmıyoruz kafamızdan..
Saygılar..

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
dövseydin? 18 yaşında baba mı oldun o duyguyu anlatıyorsun bana?:) oğlun o sınırlandırmayı iptal edemeyecek kadar aptal olacaksa o arabaya yada hiçbir arabaya binmesin zaten :) direksiyondaki 1 tane tuşa mı basamayacak? yani Citroen'in neyini savunuyorsun ki?

T@zm@nic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dövseydin? 18 yaşında baba mı oldun o duyguyu anlatıyorsun bana?:) oğlun o sınırlandırmayı iptal edemeyecek kadar aptal olacaksa o arabaya yada hiçbir arabaya binmesin zaten :) direksiyondaki 1 tane tuşa mı basamayacak? yani Citroen'in neyini savunuyorsun ki?

cdx aracına hız sabitleme taktınmı cağrı? Daha doğrusu şöyle söyleyeyim hız sabitleyicinin ne demek oldugunu biliyormusun? Ben eski aracıma (98 model cd) hız sabitleyici taktım tecrübeler yaşla değil bilgi ve beceri ile oluyor malesef.Kullandığın araç ne bilmiyorum ama yeni c4te 2secenek mevcut hem sabitleyici hem hız sınırlayıcı.Sen hız sabitleme tuşunu bulamamışsan o senin problemin :D

''araç size ulaşana kadar zaten yeterince sert kullanılıyor, gemiye yüklerken gemiden inerken oradaki elemanlar nasıl kullanıyor bilebiliyormusunuz? millet artık bayiden çıkıp direk otobana gidiyor'' yazmışsınız.

Her aracını alan ralliye katılmıyor çağrı bey..Tam aksine aracına önem verenlerde var kitapcıktaki yazıya uyanlarda var.Ki uyulmasıda gerekli.

hemen arka sayfada;turbonun ömrünü uzatmak ve sağlıklı çalışmasını sağlamak için stop etmeden 30 saniye bekleyin yazıyor . Bunada mı uymayalım o zaman alan gazlasın 5000 devir sürsün hemen çalıştıralım hemen kontak kapatalım bumudur?

Sonra çağrı bey gitsin servise servisteki elemanları suçlasın.Sıfır aracımın hemen turbo milini eğdi desin bumudur? Türkiyede turbonun nasıl korunduğunu bilmeyen insanlar var ne yazıkki,bende şuan görüldüğü gibi arkadaşımıza yardım ediyorum eğer siz bu tavrınızla giderseniz 50 yaşına gelseniz dahi hız sabitleyici sınırlandırıcıyı bile öğrenemezsiniz.Sonra servise gider şikayet edersiniz.

Kısacası sizin seçiminiz,nasıl gönlünüz elveriyorsa öyle kabul edin.Bildiğinizdende şaşmayın nasıl olsa dünya sizin elinizde.
Hoşcakalın.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sıfır olan hiçbir ürüne tamamen güvenmemek lazım.90 km hızı geçmemenin tek mantığı rodaj değil.Ya rotbaşı gevşek ise? Bu gibi olası ciddi hatalar genellikle ilk 1000 km içinde ortaya çıkarlar.

zamazingo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uzun yol yap yeter. araç ideal motor sıcaklığından 90-120 km hız arası 5-6 saat gitsin yeter. segman yatakları bu sürede yeterince alışır. sonra dilediğin gibi kullanırsın

cupido

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu konu her acıldıgında aynı sorun ben aldım bayi sadece klima farlar otm ve bazı özellikleri anlattı ama hiç 1000 km kadar söle kullan böle kullan demedi + turboyu kullandıktan sonra bekletip stop ette demedi gecen servise gittim bunu sordum gerek yok dedile şimdi ben ne yapayım servistekimi bilmiyor burda beklet yazan arkadaşlarmı iyi biliyor bi fikir ha şimdi cabuk bozulsun diye servis böle diyor diyecekler tek bildigim ve anladıgım yorumları okudukca birşey bilmedigim yada kafamın cok karıştıgı :) ben hiç 1000 min dinlemeden kullandım su ana kadar tık yok demekki ben şanslıyım bana sorasan kardeş mal senin nasıl kullanmak içinden geliyorsa öle kullan su ana cnc lerde demir aksamlar 0 paso ile yani birbirine tam uymlu işleniyor eskiden tornada adam kafasına göre işliyordu sorun oluyordu şimdi bilgisayar işliyor