Trafik kurallarına uyalım opelimizi koruyalım...

Kurallara ve trafiğe, toplu yaşama saygı gösterilmesi.. Bunların illa yazılı kurallar olması da gerekli değil!

Örneğin.. Kavşaktasınız, trafik sıkışık ve size yeşil yanıyor. Önünüzdeki araba 2 mt ilerledi diye siz de ilerlemeyin. Böyle yaparsanız kavşağın ortasında gene durursunuz, bu arada size kırmızı kavşağın öteki tarafındaki sürücülere yeşil yanar ve siz onların geçiş hakkını engellemiş olursunuz. En uyuz olduğum konudur bu.

Emniyet şeridinden gitmeyin. Tehlikesini, yasağını geçtim, hepsinden öte kurallara uyan diğer sürücülere "aptal" muamelesi yapmaktır bu. Bir siz mi akıllsınız?

Karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayalara özellikle trafik yoğunken yol verin, üzerlerine gitmeyin. Yaya geçitlerinde yavaşlayın ve durun! Yaya geçidinde geçiş önceliği yayanın, sizin değil.

Parketmeye, manevra yapmaya, bir yerden çıkmaya çalışan araçlara yol verin, kıçının dibine girip iyice işini zorlaştırmayın.

Çizgilerle belirlenmiş otoparklarda (örn. alışveriş merkezleri) araçlarınızı düzgün şekilde parkedin, 2 arabalık yeri ortalayıp gereksiz yer işgal etmeyin!

Kırmızı ışıkta durulur. Nokta. Öteki taraftan araç gelmemesi, size kırmızıda geçme hakkını vermez. Bunu bir İstanbullu olarak özellikle Ankara'da sıkça karşılaştığım için söylüyorum.

Önünüzdeki aracın, önündeki araçla takip mesafesi, siz onu sağlayıp önüne geçin diye bırakılmamıştır. Arkadan gereksiz selektörler yapmayın. Sağlayıp önüne kırmayın.

Sarı ışıkta veya Yeşil ışığın ilk saniyesinde korna çalmayın (bunu bazen ben de yapıyorum, saçmalık başka birşey değil)

Sıkışık parklarda arabanızın kapısını dikkatli açın. Yandaki arabanın kapısına çotank diye çarptırmayın.

Arabanızdan karayoluna çöp atmayın!!! (en uyuz olduğum şey #2)

Trafikte mümkün olduğunca empati yapın..

Tüm bunları hepimiz layıkıyla yerine getirebilsek, trafik çok daha yaşanabilir olur.

Sabırlı ve saygılı olabilirsek herşey kendiliğinden çözülür.
Sayg.

öndeki aracın stoplarının çalışmama ihtimali göz önüne alınmalı

trafik kurallarına uyalım uymayanları oyalım. en önemlisi bu bence :)

bende bir şey katmak istiyorum lütfen bunada dikkat edin abs fren sistemi olan araçlar için sizin araçta abs ola bilr ama arkanızda gelen araçta olmaya bilir ani frenlerden veya trafik ikaz ışıklarına yaklaşırken arkanızdaki araçın duramayaçagını düşünerek frenlerinize biraz erken basın arkadan gelen araç size göre hareket edeceginden oda frene basaçakdır böylece arkadan çarpma olayı ortadan kalaçakdır

ayrıca trafik ikaz lambalarında durdugunuzda lütfen iç dikiz aynasından devamlı arkanıza bakınız zira freni kopmuş yada freni boşalmış bir kamyon yada araç size doğru geliyor ola bilir böyle durumlarda kaçış noktanız yoksa lütfen el freniz çekikse indiriniz ve ayagınız frendeyse frenden çekiniz araç çalışıyor vaziyette olsun istop etmeyiniz ve çarpma esnasında size geleçek olan zararı en aza indirmiş olursunuz öteki türlü çarpma yükü ve hızı oldugu gibi sizin araça bineçeginden hasarınız daha çok olur bunada dikkat edelim

yanımızda daima sağlık çantası ve yangın söndürücü bulundurmalıyız trafikte ne olacak belil olmaz bakarsın kendi basına gelir (Allah korusun) bakarsı yolda birinin basına gelmis hiç belli olmaz

Kucuklerimizi sevmeli,
Buyuklerimizi saymali,
Yurdumuzu,milletimizi ozumuzden cok sevmeliyiz.
Varfligimiz trafik canavarina armagan olsun.

bir şeye sinirlendiğinizde, sinirinizi gaza kökleyerek değil, direksiyona ufak bir yumruk atarak boşaltalım :) kesinlikle agresif olmayalım..

motorsikletlerden uzak duralım tabi uzak durabilirsek(benim yaşadığım şehirde 1 arabaya 3 motosiklet düşüyor:)

Geri