TÜVTÜRK'ün araç muayene sistemi hakkında

nasıl iştir

araba 35 plaka devlet beni ardahana göreve göndermiş aracı muayene ettirmek için 800 km yol gitmem gerekiyoren en yakın sivas bakıyor bu şaçmalık düzeltilmeli

Bugun kabus gibi geçti bu muayene işi beni mahvetti.Sabah 7 de kalkıp okula gittim 12 de dersten çıkıp çekerek ten yozgata gittim(90 km) giderken sorgun ilçesine ugrayıp arabanın farlarını ayarlattım 1 takımda yeni model silecek takımından aldım.Önce sızdırmazlık raporu alarak muayene için yozgat tuvturk istasyonuna gittim.Belgeleri verdikten sonra 1 saat kadar bekledim.Sıra bana geldi ve arabayı içeri aldılar.Yarım saat sonra adam geldi ve 3 tane agır kusur oldugunu söyledi.Tabi ben aynen felç :)
1.Agır kusur:Sağ Uzun hüzmeli far ayarsız
2.Agır kusur:Arka sağ emniyet kemeri eksik
3.Agır kusur:Arka orta emniyet kemeri çalışmıyor.

1.Agır kusuru zaten gelirken yaptırmıştım ama gene de kusurlu çıktı 10 ytl ampul ve 10 ytl ayarlama parası vererek durumu düzelttim.Adam 2.ve 3.agır kusurları söyleyince kan beynime sıçradı.Adamıda aldım arabanın yanına gittim.Arka emniyet kemeri koltugun arasına sıkışmış onu gösterdim.Arka Orta emniyet kemerinide asıldım çalışıyor.Siz buna nasıl baktınız dedim adamada çalıştıgını gösterdim.2 seferde tekrar girerek muayeneyi atlattım.2011 yılana kadar muayene derdinden kurtuldum.
Hafif kusurlarıda yazayım
1.motor no görülemedi
2.Arka kelebek camlarda film var
3.Kısa farlar ayarsız
4.1 adet üçgen reflektör eksik
5.İlkyardım çantası içindeki malzemeler eksik
6.Sıvı gaz sisteminin camlar üzerindeki etiketi yok

Kendime geçmiş olsun diyorum Darısı diğer arkadaşlarımın başına

muayene benide bugün çileden çıkarttı kavga ettim döndüm..
Doğal olarak önce sızdırmazlık aldım.
Gaz tankının göstergesinin üstündeki kapağı takamışlar istasyon bunu ağır kusur saydı
deli oldum.
2- emniyet kemerinin tokası koltuğun altında kalmış buda ağır kusurmuş
yine sinir oldum
3- motor şasi numarasındaki l harfi büyük yazılacakmış
trafik tescil belgesi ve ruhsatı değiştirmem gerekiyormuş
kavga edip döndüm
En çok gıcık olduğum kapak takılı değil diye ağır kusurlu saymasıydı... Lan alıp taksana 5 saniyeni almaz dedim.

Arkadaşlar muayeneye gitmeden önce acaba şöyle mi, acaba böyle mi demek yerine TüvTürk'ün kusur tablosunu üşenmeden incelerseniz hem kafanız rahat olur hem de gereksiz Tüvtürk efsaneleri yaratmamış olunur, yok kapıda çizik var kesin ağır kusur v.s. Ben az önce inceledim gayet detaylı şekilde ağır ve hafif kusurlu durumları anlatmış. Fakat Cam filmi ile ilgili bir nota rastlamadım.

http://www.tuvturk.com.tr/kusurlartablosu.pdf

347 Dıs dikiz aynası: sağda yok Hafif Kusur
348 Dıs dikiz aynası: solda yok Ağır Kusur
demekki sağ ayna gereksiz koparıp atalım :)

Benim arka cam filmli sadece, komple film vardı soktururken arkayı sokturmemıstım öyle gitcem muayene plakalarımda muhursuz orjınaller bagajda giderken onları degistiririm herhalde.

Geri