yaşadığım ucuz atlatılmış 2 kaza olasılığı ve alınacak dersler

Zafer kardeş kimse yanlış anlamasın arabalarımı kimseye emanet vermem, kimseden emanet araba almam ( kardeş, abi çooook yakın akrabalarım hariç ). Arabasında değilim. Sorumluluktan korktuğum için. Ben 18 sene evvel korkunç bir trafik kazası geçirdim. Halen izlerini taşıyorum. Bana yeşil ışıkta yaya geçitinden geçerken bir araç çarpmıştı, 6 ay alçılar içinde yattım+2 yıl fizik tedavi gördüm. Şimdi Allaha şükür bayağı iyi durumdayım. Bana çarpan araba emanet alınmış bir araç çıktı. O zamanki kanunlara göre arabaya ihtiyati tedbir kararı bile alamamıştık. Şimdi kanun değişti. Mal sahibi de kullanan kadar sorumlu. Yoksa ne olacak bir yeri bozulursa yaptırılır, kırılırsa değiştirilebilir. Yeterki cana gelmesin.

tabi oda bir bakış açısı... bende başkasıyla paylaşmaktan hoşlanmam ama başka arabaları kullanmak işim gereği çok oluyor. bu nedenle kullanacağınız arabanın en azından teknık ozellıklerını bılın. gerçi ne kadar bilsenizde sadece aracın sahibinin bildiği (yokuşta kaçırıyordur farlar ayarsızdır araç frende bi tarafa çeker virajda kafadan arkadan kayar vs ) bi takım arızalar başınıza iş açar. o yüzden emanet arabada kullanıcısından bu bilgileri alın. mümkün olduğunca tanıdığınız bildiğiniz aracı kullanın...

birde kesinlikle özellikle araç içinde sigara içmeyen birileri varsa lütfen içmeyin. kibarlıktan size söyleyemez ama inanın çok rahatsız olur. örnek ben:=)

kaza için neyse artık izlerini atlatmışsınız. dilerim bundan sonra asla böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Allah yolunuzu açık sizide kazadan beladan uzak tutsun

Son düzenleme:
"Emanet malın gözü dışarıda olur" derler, sizide allah korumuş, bende kesinlikle başkasının aracını kullanmaktan yana değilim zorunlu kalmadığım müddetçe bu konuda da bir şey anlatabilirim. Kardeşime sıfır 2007 model bir Renault Megane aldık bana abi ilk kulanan sen ol dedi, demez olaydı görenler beni ehliyetini yeni almış herhalde bu demişlerdir. Batıkent'ten Eryaman'a gelesiye kadar bir sıkıntı çektim ancak insan kullandıkça alışıyor.

Evet anlattığım üzücü olayda benim başımdan gneçen bir hadise işte ama ne yazıkki yollarda sürücülerimiz hoşgörü yoksunu ve insanlıktan bi haber ama dediğiniz gibi kimin ne olacağı belli olmuyor. Trafikte biraz daha hoşgörülü olmakta büyük fayda var.

herkese kazasız belasız günler dilerim.

Bilmediğin araba kullanma konusunda düşüncelere aynen katılıyorum bir uyarıda ben yapayım :
arka koltuğun arkasındaki boşluğa konulan eşyalar ile ilgili, özellikle pikniğe giderken falan oraya termos koyan 1,5 litrelik su şisesi koyan insanlar var amannn sakın gerekmedikçe oraya mendil kutusu bile koymamak lazım her an 120km hız ile giderken ani fren yapabilirsiniz ve o arkaya koyduğunuz nesne ensenizde bitebilir veya arka koltuktaki canınızdan çok sevdiğiniz insanların birine...
Allah korusun ama herkes de gerekli önlemleri alsın.
Herkese kazasız belasız günler..

hareketli cisimler çok tehlikelidir pedallerin altına kaçıp kazaya davetiye çıkarabilir.""Bu hakketen yapılması en aptalca hata olur diye düşünüyorum..yinede hani dalgınlık sakın ha allah korusun böyle bir aptalca hata yüzünden...:(.." kışın motora ısınmak için giren kediler.(motoru çalıştırmadan kornaya basın kaputa tıktıklayın)"" Bu bölümü okurken gözlerim faltaşı oldu aman alahhımm düşünemiyorumm araba içinde kızarmış bir kedii..teşekkürler bundan sonra kesinlikle aklıma olucak:eek: "" gene kışın silecek sularına donmayı onleyıcı sıvı yada deterjan ekleyın. guvenlık acısından trafıkte kapıları kapatmasanızda (bence kapatın) hatcback arabalarda bagajı ayrıca kıtleyın cunkı merkezı kılıt acıksa bagajda acık ve sız aractan ınene kadar bagazdakı canta vs gıder. gıderse bırakın gıtsın pesınden kosarsanız kontagı alıp kosun yoksa arabada gıder:=). ""Bu İstanbul için cidden kesinlikle dikkat edilmesi gerekli bir husus Ankara için o denli paronaya olacak kadar değil az biraz olsada..Ama eşeği sağlam kazığa bağlamaktan kimse ölmez dimi:p ""kımsa ıle dalasmayın kesınlıkle. onunuzu kesıp uzerınıze gelırlerse aractan ınmeyın kapıyı kıtleyın. karsı tarafla polemıge gırmeyın hemen 155 ı arayın acıl yardım ısteyın. emnıyet serıdınden gıdenlerı uyanık gecınen saygısızları abartmadan korna ıle protestonun otesıne gecmeyın. yayalara mumkun oldugunca yol verın."Birilerine agresiflik yapmak yada üstnlük sağlamak adına kullanılacak bir alan değil trafik..Kesinlikle öyle polemik yaratan veya hani hadi in bi seni benzetiyimcilerle uğraşmak yersiz usta şöfor artsilikte 10 puan alan değil kendi can ve malı ile başkasının can malına zarar vermeyen sonuçta..Korna uyarısından ziyade sellektör uyarısının daha iyi olduğuna ,eğer gerekirse korna kullanıması gerekliliğine inanıyorum daha sessiz ve sakin yollar hanii fena olmaz..Herşeyden önce arabam ve heyecan diyenler için özel pistler ve spor dalları var bunu ayırt etmek gerek! :hıh: "" bayanlara yol vermeyı yanınızda esınız varken abartmayın. içten içe size saygı duyabilir ama doğaları gereği o anda acısını laf sokarak çıkarabilirler. erkeklere yol vermeyı (bayanlar ıçın gecerlı) dusunmeyın bıle:=). işin şakası bir yana bu yol vermek gerçekten çok önemli. bazıları anlamasa bile (ya bön bön bakarlar yada tabiki vereceksin tarzında basar giderler) sizin içiniz rahat stressiz bir şekilde yolunuza gidersiniz. şunu unutmayın ona yol verme buna verme gunde yuzlerce arabayla bogusup stres olacağınıza verın kurtulun... "insan yada iki bacaklı hayvan farketmez siz ne olursa olsun kim ne anlarsa anlasın yol verin bence bir sabahın akşamın bir yol verme ile birine faydası illaki dokunur size kesinn dokunur emin olun..;) ""
herkese kazasız belasız yolculuklar...[/quote]
Paylaşım için teşekkürler ..

1996 yılında sıfır bir hyundai münübüs aldık o aradan 1 hafta geçti çanakkaleye doğru yol almaya başladık yolda hafif sis vardı sürratimizde 40 50 civarıydı sis nedeni ile neyse yol dümdüz ilerliyordu az ileride belli belirsiz bir ışık yanıp sönüyordu ve yolun tam ortasındaydı hafif firene bastım ve o ana kadar farkedemediğim gizli buza kapılmıştık araç biraz toparlar gibi oldu fakat yolun kenarınada çok yaklaşmıştık yolun kenarındaki mıcırlara sağ tekerleği kaptırınca olan oldu baya dik bir şaranbolden yuvarlanmaya başladık 6 takla attık ve araç en nihayetinde durdu araç ters durmuşki o anda fark edemedim zaten aracın içinde allak bullak olmuştum teyp hala susmamıştı ve sibel can çalıyordu arabadan jandarmalar bizi çıkardı zaten ön camdan çıktım araba çok kötü haldeydi dışarı çıktığımızda o bize kaza yaptıran ve yanıp sönen ışıklara baktık ne görelim bizim önümüzde 15 tane araç birbirine girmiş o gün anladımki şansımız iyaver gitti ve yaşamak güzel şeydi
bunları tabiki emniyet kemerine borçluyuz

tabi olay bundan sonra başlıyor ambulans aracın kaydığı yerde kaymaya başladı neyseki yolu toparladı ve bu vesileyle 2. defa kefeni yırmış olduk :)

""Off offf nasıl bir olay o öyle..Büyük geçmiş olsun..Hızınızın düşük olması ve emniyet kemerleriniz sizi kurtarmış ve allah korumuş...En korktuğum şey bu gizli buzlanma..:S""

kesinlikle çok temkinli gitmek lazım soğuk havalarda nezaman ne çıkacağı belli olmuyor tabiki emniyet kemeri şart çok şükür hayattayım

hareketli cisimler çok tehlikelidir pedallerin altına kaçıp kazaya davetiye çıkarabilir.""Bu hakketen yapılması en aptalca hata olur diye düşünüyorum..yinede hani dalgınlık sakın ha allah korusun böyle bir aptalca hata yüzünden...:(.." kışın motora ısınmak için giren kediler.(motoru çalıştırmadan kornaya basın kaputa tıktıklayın)"" Bu bölümü okurken gözlerim faltaşı oldu aman alahhımm düşünemiyorumm araba içinde kızarmış bir kedii..teşekkürler bundan sonra kesinlikle aklıma olucak:eek: "" gene kışın silecek sularına donmayı onleyıcı sıvı yada deterjan ekleyın. guvenlık acısından trafıkte kapıları kapatmasanızda (bence kapatın) hatcback arabalarda bagajı ayrıca kıtleyın cunkı merkezı kılıt acıksa bagajda acık ve sız aractan ınene kadar bagazdakı canta vs gıder. gıderse bırakın gıtsın pesınden kosarsanız kontagı alıp kosun yoksa arabada gıder:=). ""Bu İstanbul için cidden kesinlikle dikkat edilmesi gerekli bir husus Ankara için o denli paronaya olacak kadar değil az biraz olsada..Ama eşeği sağlam kazığa bağlamaktan kimse ölmez dimi:p ""kımsa ıle dalasmayın kesınlıkle. onunuzu kesıp uzerınıze gelırlerse aractan ınmeyın kapıyı kıtleyın. karsı tarafla polemıge gırmeyın hemen 155 ı arayın acıl yardım ısteyın. emnıyet serıdınden gıdenlerı uyanık gecınen saygısızları abartmadan korna ıle protestonun otesıne gecmeyın. yayalara mumkun oldugunca yol verın."Birilerine agresiflik yapmak yada üstnlük sağlamak adına kullanılacak bir alan değil trafik..Kesinlikle öyle polemik yaratan veya hani hadi in bi seni benzetiyimcilerle uğraşmak yersiz usta şöfor artsilikte 10 puan alan değil kendi can ve malı ile başkasının can malına zarar vermeyen sonuçta..Korna uyarısından ziyade sellektör uyarısının daha iyi olduğuna ,eğer gerekirse korna kullanıması gerekliliğine inanıyorum daha sessiz ve sakin yollar hanii fena olmaz..Herşeyden önce arabam ve heyecan diyenler için özel pistler ve spor dalları var bunu ayırt etmek gerek! :hıh: "" bayanlara yol vermeyı yanınızda esınız varken abartmayın. içten içe size saygı duyabilir ama doğaları gereği o anda acısını laf sokarak çıkarabilirler. erkeklere yol vermeyı (bayanlar ıçın gecerlı) dusunmeyın bıle:=). işin şakası bir yana bu yol vermek gerçekten çok önemli. bazıları anlamasa bile (ya bön bön bakarlar yada tabiki vereceksin tarzında basar giderler) sizin içiniz rahat stressiz bir şekilde yolunuza gidersiniz. şunu unutmayın ona yol verme buna verme gunde yuzlerce arabayla bogusup stres olacağınıza verın kurtulun... "insan yada iki bacaklı hayvan farketmez siz ne olursa olsun kim ne anlarsa anlasın yol verin bence bir sabahın akşamın bir yol verme ile birine faydası illaki dokunur size kesinn dokunur emin olun..;) ""
herkese kazasız belasız yolculuklar...
Paylaşım için teşekkürler ..[/quote]

sevda gene döktürmüşsün:D ama söylediklerinde büyük haklılık payı mevcut kimseyle uğraşmayın sakın, zaten çoluk çocuk sahibi iseniz böyle işlerden mümkün olduğunca kaçmaya çalışıyorsunuz

1996 yılında sıfır bir hyundai münübüs aldık o aradan 1 hafta geçti çanakkaleye doğru yol almaya başladık yolda hafif sis vardı sürratimizde 40 50 civarıydı sis nedeni ile neyse yol dümdüz ilerliyordu az ileride belli belirsiz bir ışık yanıp sönüyordu ve yolun tam ortasındaydı hafif firene bastım ve o ana kadar farkedemediğim gizli buza kapılmıştık araç biraz toparlar gibi oldu fakat yolun kenarınada çok yaklaşmıştık yolun kenarındaki mıcırlara sağ tekerleği kaptırınca olan oldu baya dik bir şaranbolden yuvarlanmaya başladık 6 takla attık ve araç en nihayetinde durdu araç ters durmuşki o anda fark edemedim zaten aracın içinde allak bullak olmuştum teyp hala susmamıştı ve sibel can çalıyordu arabadan jandarmalar bizi çıkardı zaten ön camdan çıktım araba çok kötü haldeydi dışarı çıktığımızda o bize kaza yaptıran ve yanıp sönen ışıklara baktık ne görelim bizim önümüzde 15 tane araç birbirine girmiş o gün anladımki şansımız iyaver gitti ve yaşamak güzel şeydi
bunları tabiki emniyet kemerine borçluyuz

size de çok geçmiş olsun, yani verilmiş sadakanız varmış

Geri