Yerli malı ilk yarış otomobili: Volkicar

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Alıntıdır: http://www.ntvmsnbc.com/id/25196813/

Yerli malı ilk yarış otomobili: Volkicar

Ünlü Ralli pilotu Volkan Işık, 1 milyon dolara yarış otomobili yaptı. Işık tamamen yerli malı olan otomobile “Volkicar” ismini verdi.

110328-volki.widec.jpg
İlişkili fotoğrafları göster

ntvmsnbc
Güncelleme: 08:32 TSİ 28 Mart. 2011 Pazartesi

İSTANBUL - Ralli pilotu Volkan Işık, Türk malı yarış otomobili yaptı. Işık, 1 milyon dolara mal ettiği otomobile “Volkicar” ismini verdi.
Hürriyet gazetesine konuşan Işık, Haziran ayına kadar 24 adet üreteceğini belirterek, “Fiyatı 10-13 bin Euro civarında olacak” dedi.
Otomobili için destek aradığını söyleyen Işık, şöyle konuştu: “Bu otomobili, belirli bir sayıda kendi atölyemde üretebilirim. Yılda 300 adet için ayrı bir yapı gerekebilir. Bu işi büyüttükten sonra satmayı değil ama ortak almayı düşünebilirim. Bir spor otomobili üretebilmek içinse gerçekten işi bilen, üretici bir ortağa ihtiyacım var.”

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hurriyet: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17386450.asp?gid=373

Türkiye’nin en en ünlü ralli pilotu Volkan Işık, 1 milyon dolara yüzde 100 Türk malı yarış otomobili geliştirdi.

Işık, ‘Volkicar’ ismini verdiği aracın, normal yol versiyonunu da üretmek istediğini ancak bunun için bir ortak bulması gerektiğini belirtti. Zengin sporu olarak adlandırılan motorsporlarının böyle olmadığını kanıtlamak ve bu sporu Anadolu’ya yaymak için ‘Volkicar’ı yarattığını söyleyen Işık, “Aracın ön üretimlerine başladım. Hazirana kadar 24 adet üreteceğim. Fiyatıysa 10-13 bin Euro civarında olacak” dedi.
Lassa ve CMS desteği
Yıllarca yarış lastiklerinin gelişiminde rol oynadığı Lassa ve CMS’nin de desteğini alan Işık, Volkicar’ı yaklaşık iki yılda geliştirdi. Volkan Işık, 2008’in aralık ayında start verdiği Volkicar projesiyle ilgili olarak, “Bugüne kadar kullandığım bütün yarış otomobillerinden edindiğim tecrübeleri yorumlayarak hedeflediğimiz otomobili 5 ay içinde tamamladık. Gece gündüz heyecanla çalıştık. Daha sonra projeyi ve otomobili son haline getirmek için tamamen kendi ekibimle çalışmaya başladım ve üretilecek hale getirdim” diye konuştu.
5 bin adetlik pazarı
Bu araçla ilk etapta Türkiye içinde organizasyonlar düzenleyeceğini, ardından yurt dışına da götüreceğini kaydeden Işık, şunları anlattı: “Tüm dünyada bu tip araçları üreten fazla marka yok. En büyük rakibimiz Amerika’daki bir şirket. Bu tipteki yarış araçlarının yaklaşık 5 bin adetlik bir pazarı var. Ben yılda 100-150 adet üretebilecek durumdayım. Yurt dışı bağlantılarımız da var. Volkicar’ı Türkiye’den çıkmış bir yarış otomobili markası yapmayı hedefliyorum.”
Satmayacağım
Bundan sonraki adımda iki kişilik bir yol versiyonunu düşündüğünü, ayrıca dünyaya pazarlanabilecek bir konsept spor otomobil üretmeyi de istediğini kaydeden Işık, şunları dile getirdi: “Bu otomobili, belirli bir sayıda kendi atölyemde üretebilirim. Yılda 300 adet için ayrı bir yapı gerekebilir. Bu işi büyüttükten sonra satmayı değil ama ortak almayı düşünebilirim. Bir spor otomobili üretebilmek içinse gerçekten işi bilen, üretici bir ortağa ihtiyacım var. O çok farklı bir üretim gerektiriyor ve benim gücüm tek başına yeterli olmaz. Aracı yaparken fikrimi Karsan Murahhas Azası Jan Nahum’la da paylaştım. Çok hoşuna gitti. Onlar da taksi projesi gibi eksikliği olan bir sınıfta araç geliştiriyorlar. Sonuçta Türkiye’den Türk markalı araç çıkacaksa, böyle farklı ve pek üzerine gidilmemiş sınıflarda araçlar üretmemiz gerek. Bugün sedan veya hatchback otomobilleri herkes üretiyor.”
13038114.jpg

Elektrik geri vitesi var
FIA kurallarına uygun olarak hazırlanan Volkicar’ın kalbinde, 1.3 litre 115 HP’lik Yamaha motosiklet motoru bulunuyor. Gövdesi kompozit plastikten üretilen araçta 5 ileri sıralı şanzıman kullanılmış. Geri vites ise, sonradan eklenmiş ve bu iş için küçük bir elektrik motoru konulmuş. Üç metrelik ve tek kişilik araç, toplamda 530 kg. Lastikleri özel olarak Lassa, jantları ise CMS tarafından geliştirilmiş.
McRae’de kendi aracını üretmişti
YURT dışı başarılarıyla da ses getiren Volkan Işık, “Volkicar” adıyla ürettiği yarış aracıyla, kendi otomobilini üreten ünlü yarışçılar kervanına katılmış oldu. En bilinenler arasında ünlü rallici Colin McRae’yi yer alıyor. McRae, ölümünden önce “McRae R4” adıyla yarış için kullanılacak bir otomobil yaratmıştı. Benzer şekilde ünlü yarışçı Bruce McLaren de kendi adıyla otomobiller üretmek için McLaren firmasının temellerini atmıştı.

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi hoşta bu araç yarış otomobili mi oluyor şimdi ? McRae ile falan kıyaslanmış ama adamın aracı 350 hp'lerde bizim volki 115 hp :S Görsellik farkı da cabası

motorsSNA22M13A_339081a.jpg

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu ne Allah aşkına :D bende tolki yapcam...Volki ciğimle Volki-Tolki gezeriz artık :kop::kop:

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
volki palio kit car ı süre süre adamın araba görüşü de değişmişşş

Allah yolunu açık etsin nedeyelimm

arifba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yüzde yüz türk malı diyor yamaha motoru kullanılıyor ?

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emek var o ortada.
Ama yariş otomobilinden çok fiorino ya benziyor.

Masmiseim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor ve şanzıman üretilmediği sürece araba üretiminin bir halta yarayacağını sanmıyorum. Git araba çıkmacısına tüm parçaları topla otur garajda yap ne dirki ?

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor ve şanzıman üretilmediği sürece araba üretiminin bir halta yarayacağını sanmıyorum. Git araba çıkmacısına tüm parçaları topla otur garajda yap ne dirki ?

aynen öyle
bende opelin parçalarini toplayacağim
garajda birleştireceğim
yerli yapimi otomobil
gopel