2010 Model Opel Astra 1.6 HB Enjoy'a LPG Takılır mı?

Merhaba dostlarım ;
Kusura bakmayın , bu yazacaklarım sadece düşünce kimseyi sorgulamak değil , doğru veya yanlışı bulmak değil . Sıfır opel bir araba alıyoruz herhalde enaz 30.000 TL para veriyoruz. Senede enaz 500 TL devlete vergi olarak para veriyoruz . Eğer aşka gelirsek modifiyeye kalkışıyoruz duruma göre 1000 - 2000 TL masraf yapıyoruz , herhalde boya koruma , cart curt diyoruz her sene enaz 200 TL masraf yapıyoruz vs. vs. bunlara kıyarken birşey olmuyorda arabanın orjinalinde alırken benzinli aldığımız için fazladan verdiğimiz paramı göze batıyor . Sizin yazdıklarınıza göre yazıyorum 100 Km de 5 TL benzine fazladan para veriyorsunuz . 100.000 Km yol yapsanız 5.000 TL fazladan para vereceksiniz . Peki LPG için yapacağınız masraf ve sonrası , ayrıca LPG nın güvenliği , patlama riski ( ben bunu araştırmadığım için tahmini söylüyorum , belki yeni sistemlerde hiçbir tehlikesi yoktur bilemem) bunları göz önüne ben aldığımda hiç düşünmeden benzinliye devam derim. Acizane görüşüm. Belki yanlış düşündüm.

Saygılarımla

hemen sorun çıkartmayabiliyor lpg ler ama landirenzoda iyi markadır serviste takılıyor yeni araçlara, ben brc kullanıyorum çok memnunum ama bu işte montaj olayı o işi yapan ustanın usta olması çok önemlidir.

Merhaba dostlarım ;
Kusura bakmayın , bu yazacaklarım sadece düşünce kimseyi sorgulamak değil , doğru veya yanlışı bulmak değil . Sıfır opel bir araba alıyoruz herhalde enaz 30.000 TL para veriyoruz. Senede enaz 500 TL devlete vergi olarak para veriyoruz . Eğer aşka gelirsek modifiyeye kalkışıyoruz duruma göre 1000 - 2000 TL masraf yapıyoruz , herhalde boya koruma , cart curt diyoruz her sene enaz 200 TL masraf yapıyoruz vs. vs. bunlara kıyarken birşey olmuyorda arabanın orjinalinde alırken benzinli aldığımız için fazladan verdiğimiz paramı göze batıyor . Sizin yazdıklarınıza göre yazıyorum 100 Km de 5 TL benzine fazladan para veriyorsunuz . 100.000 Km yol yapsanız 5.000 TL fazladan para vereceksiniz . Peki LPG için yapacağınız masraf ve sonrası , ayrıca LPG nın güvenliği , patlama riski ( ben bunu araştırmadığım için tahmini söylüyorum , belki yeni sistemlerde hiçbir tehlikesi yoktur bilemem) bunları göz önüne ben aldığımda hiç düşünmeden benzinliye devam derim. Acizane görüşüm. Belki yanlış düşündüm.

Saygılarımla

forumda herkes 30.000 liralık arabaya binmiyor, 8-10.000 liralık opel lerde var, herkesin bütçesi de o kadar geniş olmuyor ne yazıkki, hatalı bir hesap çıkartmışsınız, 100 km de 5 değil 10-15 lira fark ediyor ve 100.000 km de 10 ila 15.000 lira yakıttan dolayı kar oluyor, bindiğimiz arabanın ederi kadar yani, bu arada neden 100.000 km hesabı yaptığınızı çözemedim ama hesap böyle, bahsettiğiniz modifiye, bakım ıvır zıvır işler gibi arabaya binmenin getirdiği yakıt harici ek maliyetleri de lpg nin sağladığı tasarrufla finanse ediyoruz... kendi adıma aylık minimum 250 lira tasarrufum var yakıttan, yılda 3.000 TL eder ki lpg nin bakım masrafı yılda en fazla 500 lira olsa da her koşulda yılda 2.000 - 2.500 TL cebimde kalıyor lpg sayesinde...

forumda herkes 30.000 liralık arabaya binmiyor, 8-10.000 liralık opel lerde var, herkesin bütçesi de o kadar geniş olmuyor ne yazıkki, hatalı bir hesap çıkartmışsınız, 100 km de 5 değil 10-15 lira fark ediyor ve 100.000 km de 10 ila 15.000 lira yakıttan dolayı kar oluyor, bindiğimiz arabanın ederi kadar yani, bu arada neden 100.000 km hesabı yaptığınızı çözemedim ama hesap böyle, bahsettiğiniz modifiye, bakım ıvır zıvır işler gibi arabaya binmenin getirdiği yakıt harici ek maliyetleri de lpg nin sağladığı tasarrufla finanse ediyoruz... kendi adıma aylık minimum 250 lira tasarrufum var yakıttan, yılda 3.000 TL eder ki lpg nin bakım masrafı yılda en fazla 500 lira olsa da her koşulda yılda 2.000 - 2.500 TL cebimde kalıyor lpg sayesinde...
Merhaba Sertan_c ;
Konu başlığını açan arkadaşın ifade ettiği 2010 model Astra Enjoy otomobilden bahsettim. Tabiiki 2.el arabalara kit takılması hakkında yanlış olacağını söylemeye kalkarsam ben aptallık etmiş olurum. Arada 5 TL fark olduğunu internette okuduğum bilgiler ışığında yazdım. Ben LPG kullanmadığım için uzman görüşü sunabilmem mümkün değildi. Tabiiki 10.000 TL lik araba için yapacağınız masraflar karşılığında elde edeceğiniz LPG avantajı için sözüm yok. Yazımdada söyledim. Yeni araç için acizane görüşüm dedim.

Saygılar

Arkadaşlar,
Hepinizin görüşleri için çok teşekkür ederim. Gökhan Bey in görüşlerine de katılmıyor değilim. Bu arabaya 35 bin verdim. Az kullanırım, dizelin gürültüsünü çekmeyeyim dedim. zaten paramda ancak benzinlisine yetti. Keşke bütçemi denkleştirip dizel alabilseydim. Her işte bir hayır vardır. Ben genelde çabuk karar veren bir insanım ancak bu konuda taktırıp taktırmamama konusunda acayip kararsız kaldı. Ne yalan söyleyeyim, arabama kıyamıyorum. Eğer 2006 model bir aracım olsaydı düşünmeden taktırırdım. Ama henüz 5000 km deki araca taktırdıktan sonra pişman olabilirim tezi beni korkutuyor. Dolayısıyla ben bu işi şimdilik askıya aldım. forumlarda okuduğum kadarıyla da yılda 15000 den fazla yapmıyorsan hiç LPG ye bulaşma deniyor. Benim araba 6 ayda 5000 km yaptı. Sanırım pek de gerek kalmayacak. Az binerim, öz binerim napalım...

Saygılar, selamlar...

sn derjunge82 ;
Kararsız kalmayıp çabuk karar verebilmek gerçekten çok güzel bir meziyet. Keşke bende sizin gibi direkt karar verebilen olabilsem. Birşeye niyetleniyorum sonra acaba bunumu yapsam diyebiliyorum. Bazı seçenekler için iyi düşünüp karar verebilmek çok önemli . İnşallah en doğru kararı verip kazasız günler yaşarsınız , herşey gönlünüzce olsun.
Saygılar

Bugünkü aklım olsa 2 sene bindikten sonra değil aldığım gün taktırırdım. Bence siz biraz gezin şöyle bir cebiniz yansın, yansın sonra taktırın. Sonrada arabada %1lik performans düşüklüğü %40 avantaj hissedin ne demek istediğim daha iyi anlarsınız :) Hemen taktırırsanız anlamasınız LPG'nin güzelliğin :)

yılda 10.000 km yapmanızada gerek yok ben bu arabaya en az 5 sene bineceğim diyorsanız hiç düşünmeyin.
LPG'de Ben şuan izmire (100km) 7.3 lt ile gidiyorum x 1.76tl = 13TL
Benzinde Siz şuan izmire (100km) 6.7 lt ile gidiyorsunuz x 3.78 = 25TL

Bugünkü aklım olsa 2 sene bindikten sonra değil aldığım gün taktırırdım. Bence siz biraz gezin şöyle bir cebiniz yansın, yansın sonra taktırın. Sonrada arabada %1lik performans düşüklüğü %40 avantaj hissedin ne demek istediğim daha iyi anlarsınız :) Hemen taktırırsanız anlamasınız LPG'nin güzelliğin :)

yılda 10.000 km yapmanızada gerek yok ben bu arabaya en az 5 sene bineceğim diyorsanız hiç düşünmeyin.
LPG'de Ben şuan izmire (100km) 7.3 lt ile gidiyorum x 1.76tl = 13TL
Benzinde Siz şuan izmire (100km) 6.7 lt ile gidiyorsunuz x 3.78 = 25TL

Evet söylediklerinizde belki de haklısınız. Belki bu arabaya 5 değil 10 sene binicem. Ama LPG taktırdıktan sonra arabada aksaklıklar başlarsa ben o arabadan soğurum. Soğuduktan sonra da satmaktan başka çare kalmaz.

Bir diğer mevzu ise LPG fiyatları. Maalesef Bursa da LPG 1,76 TL değil, 2,05 TL. Hak verin ki sizin araçla benim aracımda bir değil. 115 bg ve LPG de sizin değerlere ulaşmam mümkün değil. Bunları toplayınca insan değecek mi acaba bu riske diye düşünüyor.

Ama dediğiniz doğru. Şöyle biraz zaman geçsin, arabanın tadını alayım. Birazcık yıpratayım, ondan sonra LPG düşünebilir. Belki de siz haklı çıkacaksınız ve "keşke önceden taktırsaymışım" diyeceğim :)

Selamlar,

Evet söylediklerinizde belki de haklısınız. Belki bu arabaya 5 değil 10 sene binicem. Ama LPG taktırdıktan sonra arabada aksaklıklar başlarsa ben o arabadan soğurum. Soğuduktan sonra da satmaktan başka çare kalmaz.

Bir diğer mevzu ise LPG fiyatları. Maalesef Bursa da LPG 1,76 TL değil, 2,05 TL. Hak verin ki sizin araçla benim aracımda bir değil. 115 bg ve LPG de sizin değerlere ulaşmam mümkün değil. Bunları toplayınca insan değecek mi acaba bu riske diye düşünüyor.

Ama dediğiniz doğru. Şöyle biraz zaman geçsin, arabanın tadını alayım. Birazcık yıpratayım, ondan sonra LPG düşünebilir. Belki de siz haklı çıkacaksınız ve "keşke önceden taktırsaymışım" diyeceğim :)

Selamlar,

Selamlar,

2005 Astra H aracıma 30 binde LPG taktırdım, su an 90 binde kendisi..

LPG ile yaşamaya başlamak diye bir şey vardır :) Maalesef hem ülkemizde LPG sektörü gelişme göstersede sanayide ciddi anlamda eğitimsiz vasıfsız kişilerin yaptığı işler yüzünden aracımızda sorunlar yaşıyoruz.Ve sonra sorunu herkes aldığı kite atıyor.

iyi marka kitin size getirisi, parçalarının uzun ömürlü oluşu ya da daha yüksek verimle çalıştırmasıdır. Adı bilinen bir çok kit Sorunsuz çalışmakta.

Kit markasından ziyade altını çizerek bastırarak söylüyorum, kitin montajı çok önemli yaptıracağın yer takan usta işçilik çok önemli.

Yani birisi A marka kitten memnunum diye seni ikna eder, sen kafana göre bir yerden taktırırsın eğer , bu işi bilmiyorsa sana ciddi sıkıntılar çıkarabilir.

LPG ile yaşadığım bir başka tecrübe , LPG - sıkıştırılmış Petrol gazıdır. Havadan ağır, yüksek basınçta sıkıştırılarak sıvı olarak pazarlanan bir gazdır.

basitçe çalışma prensibinde, LPG uygun sıcaklıkta yanma odasına giderken aniden buharlaşarak yani gaz olarak gitmesi gerekmektedir. ortalama 40 C ye ayarlanır. Daha düşük sıcaklıkta LPG ye geçmesini de yine yüklenen yazılım ile sağlayabilirsiniz.Bu tavsiye edilmez ve son derece tehlikelidir.

Yakın çevremden 1 arkadaşımın başına geldi. Buharlaşamadan sıvı olarak yanma odasına gelen bu gaz, sıvı olarak subapları sararak yüksek ısıda onların aşırı deforme olmasına sebep olmuş ve ciddi anlamda masraf çıkarmış.

Yazın sıcak havalarda, zaten 10 saniye sonra geçiyor. Kışın 5-7 dakika ısınmasını beklemek gerekebiliyor.Sorunsuz kullanmak için kullanıma dikkat etmekte fayda var.

15 bin km de bir gaz filtresini değiştirmek, benzinli araca göre daha çabuk yağ değişimine gitmek,Yaygın kullanılan 10W/40 a göre daha kalın 15W/40 tipi yağ kullanmanız gerekecek LPG de.

Bu tip ince durumlara dikkat ederseniz aracınızda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Endişeleriniz var ise, zorunda kalmadıkça geçmezsiniz :) artık motorunuz çok aşınıp daha çok yakar ve arabayı yenileme şansınız olmadığında ona lpg takarak ucuz yoldan çözüm bulmayı denersiniz :)

Yorumlarınız için teşekkür ederim. değerlendireceğim...

Geri