Ampul çeşitleri hakkında bilgi arayışındayım

haktra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba, yeni kayıt oldum. Biraz uzun bir mesaj olacak, şimdiden vaktinizi alacağım için özür dilerim Konu başlığına da yazdığım üzere, ampul çeşitleri hakkında bilgiye ihtiyacım var.

Aracım 1998 model Opel Vectra. Her şey sol kısa far ampulünün arızalanmasıyla başladı :). İlk olarak kullanım kılavuzu okuyarak işe başladım ve arızlı ampulü farın içerisinden çıkarttım. Yeni ampulü yerine takarken cam kısmına temas ettmemem gerektiğini biliyorum.

Üzerinde WW H7 12V 70W yazıyor. Buradan kıt bilgimle ve araştıdığım kadarıyla anlayabildiğim:

H7 çentik tipine sahip
12 volt ile çalışıyor
70watt gücünde
WW kısmını henüz keşfedemedim :).

Çeşitli alışveriş sitelerinde bu ampuller 2'li ambalajlarda veya sağ ve sol olarak satılıyor ancak 70watt olanını bulamadım. 100watt modellerde malum fiyat olarak oldukça yüksek. Bu da beni Çin alışveriş sitelerine yöneltti, orada da doğal olarak orada da çok sevdiğim LED ampuller gözüme çarptı :). Danışmak istediğim konulardan birisi bu LED H7 ampuller kısa hüzme ampulleri ile aynı aydınlatmayı sağlayabilir mi?

Her şey far ampulünün arızalanması ile başladı demiştim ya :) hazır başlamışken becerebildiğim tüm ampulleri LEDe çevirmek istiyorum. Park lambaları, tavan aydınlatması, plaka lambası şu an için kendi becerim ile değiştirebileceklerim. Ancak Türk alışveriş sitelerinde bazı ürünlerde "arıza lambası yakmayan" ibaresi mevcut. Bu dikkat edilmesi gereken bir husus mu Sebebi LEDlerin mevcut ampullerden daha az akım çekmesi midir?

Bir diğer konu gösterge paneli. Bulgar bir sitede gördüğüm, çok almak istediğim ama 100€ fiyata sahip olduğundan gümrükte takılacağına neredeyse emin olduğum ve montajından da çekindiğim bu plazma göstergelerden Türkiye'de bulma şansım var mıdır? Uygulayan arkadaşımız var mı acaba?

Son olarak hazır tavan aydınlatmasına rastlamadan önce, kendim yapabilirim düşüncesiyle plastik parçayı yerinden söktüm ve iç kısmına uygun olarak Dremel ile 3 parça PCB kestim ancak ne kadar direnç gerekeceğini bilemediğim için cesaret edemedim, uğraşmaya değmez ise hazır olana yöneleceğim o yüzden bu konudaki fikirlerinizi yazabilirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Saygılar.

Son düzenleme:

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
far ampülü orjinali osram dır H7 dir parça nosu 2098928 dir

opc line

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normal far ampülü olarak 70 yada 100 wattlik gibi sahte isler yerine al iki tane philips x-teme vision tak arabana bak keyfine testleri mükemmel kullananlar cok memnun.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
70 fazla gelir.55watt orjinalidir.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
led ampulleri geç.
ben opel corsa d için almıştım ebay den kısa ve uzun olarak.
hatta forumda bir yerlerde videosu da vardı.
aydınlatma sıfır.
orjinal halojen ampul takıp kullan.

haktra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Arızalanan ampulün aynısından temin edip taktım :). LED macerası başka bahara kaldı.

Son düzenleme: