Araç ses yalıtımı?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ogun06
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ogun06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Forumda ses yalıtımı yaptıranlar veya konu hakkında bilgi ve tecrübesi olanlar vardır illaki. Bu işlem parasını hak eden bi işlem midir? Yoksa gereksiz midir?

vectrama yaptırıcakdım ustayla fiyatta bile anlaşmışdım yalnız yazın gel demişdi kışın o iş olmaz.. kısmet araba satıldı..

ses izalasyonu tip tip değişiyor yol sesinimi kesmek istiyorsun lastik sesinimi kesmek istiyorsun yoksa ses izalasyonumu istiyorsun müzik sistemi için yada motor gürültüsünümü kesmek istiyorsun..

komple adam gibi bir izalasyon için şöyle diyim davlumbazlarını dolduruyorular bir malzeme ile kapılarını söküp şimdi bir yalıtım malzemesi var ismini unuttum onunda kalite kalite değişeni var fiyatına göre onla kaplıyor istersen aracın koltukları söküp taban halısını söküp bir izalasyon malzemesi ile kaplıyorlar.. bagajı izalasyon yapıyorlar kaput içi izalasyon yapılıyor motor arkası falan.. yaptırmak istediğin izalasyonun türüne göre 200-250 tl gibi fiyatlardan başlıyor 2-3 bin tl lere kadar çıkıyor..

hakan abi motor ve yol sesi yalıtımı yaptırmayı düşünüyorum ama ne derece etkili olur? bi de abi motor ve yol sesi yalıtımı ayrı işlemlermi? Ayrı ise fiyatları nasıl?

ben önce sonax vari tabelası süslü püslü bir yere girdim adamlar sadece davlumbazları izole etmeye 800 tl gibi uçuk bir fiyat istediler.. sonra maslak sanayide ustalarla sohbet araştırma beni bir ustaya yönlendirdiler bu işleri yapan bir usta 2.kısımda adam sadece ön davlumbazları doldurmaya 250 tl ye anlaşmışdım bagajıda yaparız dedi o ne kadar olur dedim yaptırıcağın vakit gelirsin çok büyük fark olmaz deyince uzatmadım.. zaten benim araçda fazla yol gürültüsü yokdu vectra c lerin ses izalasyonu çok iyidir ben biraz mercedes ayarına getirmek için düşünüyodum..

ama ben seni anlıyorum sen aracını sat alabiliyorsan tek kapı spor bir araç al ailevi durumların müsade etmiyorsa 4 kapı bir spor araç al biraz keyfini çıkar performansın bence şahsi fikrim yaşın bu tür lüks konfor için çok erken şimdi her tür yol motor gürültüsünü kaldırırsın zaten doydunmu gene dönersin vectra tarzı bir araca o zaman yaparsın o zaman yaparsan keyifde alırsın.. şahsi fikrim yanlış anlama..

Ogün Vectra B lerde fazla bir motor sesi olmaz, ama yol sesi maşallah :). Motor bölümünde açık kalan bir tapa, açık kalmış kablo geçiş yeri (LPG nedeniyle acemice yapılan işçilik hataları) vardır. Yol sesi için izolasyon işine girmeden evvel kapı lastiklerini kontrol ettir, ayrıca sert hamurlu veya kalitesiz lastikler yol sesine neden olur. Kapı lastikleri iyiyse, lastiklerinde kaliteli olduğu halde yol sesi seni çok rahatsız ediyorsa araç altı izolasyonu yaptırmanda fayda var. Ama basit ve ucuz bir yol seçersen paranı çöpe atmış olursun. Bir de önceden bilmende fayda var, kaliteli bir işlem sonucu ortalama % 30 civarında bir iyileşme olur deniyor. Ben kaliteli malzeme ile (metre karesi 150 TL civarıydı) orta yoğunlukdaki sünger (metrekaresi 20 TL) ağırlıklı malzeme kullandım tahminen %10-15 civarında bir iyileşme değeri elde edebildim.

Ogün Vectra B lerde fazla bir motor sesi olmaz, ama yol sesi maşallah :). Motor bölümünde açık kalan bir tapa, açık kalmış kablo geçiş yeri (LPG nedeniyle acemice yapılan işçilik hataları) vardır. Yol sesi için izolasyon işine girmeden evvel kapı lastiklerini kontrol ettir, ayrıca sert hamurlu veya kalitesiz lastikler yol sesine neden olur. Kapı lastikleri iyiyse, lastiklerinde kaliteli olduğu halde yol sesi seni çok rahatsız ediyorsa araç altı izolasyonu yaptırmanda fayda var. Ama basit ve ucuz bir yol seçersen paranı çöpe atmış olursun. Bir de önceden bilmende fayda var, kaliteli bir işlem sonucu ortalama % 30 civarında bir iyileşme olur deniyor. Ben kaliteli malzeme ile (metre karesi 150 TL civarıydı) orta yoğunlukdaki sünger (metrekaresi 20 TL) ağırlıklı malzeme kullandım tahminen %10-15 civarında bir iyileşme değeri elde edebildim.

abi ben bir ara kafayı çok takmışdım sanki aracımda gürültü varmış gibi sessiz sedasızda bir araçdı :) o sıra araştırırken doğru profesyönel işçilik ve kaliteli malzeme ile yapılıcak komple iç dış izalasyon sayesinde %60 rahat izalasyon alırsın demişlerdi.. bu izalasyonun bir iyi yanıda aracı ısı açısındanda normal den içini bir kaç derece daha sıcak yapar kışları için avantajlı demişlerdi..
bu %60 dediğim şey yalnız çok ciddi full bir izalasyondan bahsediyorum..
hatta bana yapdıkları araçların resmini göstermişlerdi bilgisayardan adamlar arabaları komple koltuklar halılar ön göğüs dahil sökmüşer bir kaporta kalmış
tabana parlak folyo gibi özel bir malzeme çekmişlerdi onun üstüne bir katda plastiğimsi bir malzeme yapıştırtıp üstüne orjinal halıyı çekiyorlar falan kapı içleri arka bagaj sağ sol kısımları ön davlumbaz içleri falan filan.
bu tür ciddi şeyler bence tabi klasik tarz araçlara gidebilir.. yeni nesil araçların bu denli ağır bir izalasyona ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum yeni nesil derken 90 lılardan sonra üretilen araçlardan bahsediyorum..

aracın içine vectra gibi bir araçda yol sesi uğultu tarzı şeyler giriyorsa bu aks bilyasından tutda amortisörlere kadar pek çok şeyden olabilir..

ben önce sonax vari tabelası süslü püslü bir yere girdim adamlar sadece davlumbazları izole etmeye 800 tl gibi uçuk bir fiyat istediler.. sonra maslak sanayide ustalarla sohbet araştırma beni bir ustaya yönlendirdiler bu işleri yapan bir usta 2.kısımda adam sadece ön davlumbazları doldurmaya 250 tl ye anlaşmışdım bagajıda yaparız dedi o ne kadar olur dedim yaptırıcağın vakit gelirsin çok büyük fark olmaz deyince uzatmadım.. zaten benim araçda fazla yol gürültüsü yokdu vectra c lerin ses izalasyonu çok iyidir ben biraz mercedes ayarına getirmek için düşünüyodum..

ama ben seni anlıyorum sen aracını sat alabiliyorsan tek kapı spor bir araç al ailevi durumların müsade etmiyorsa 4 kapı bir spor araç al biraz keyfini çıkar performansın bence şahsi fikrim yaşın bu tür lüks konfor için çok erken şimdi her tür yol motor gürültüsünü kaldırırsın zaten doydunmu gene dönersin vectra tarzı bir araca o zaman yaparsın o zaman yaparsan keyifde alırsın.. şahsi fikrim yanlış anlama..

Abi bizimkiler müsade etmiyo tek kapıya :D zaten bu fiyatlara beğendiğim bi tek kapı araç yok, aracı satarsam vectra gt düşünüyorum. Dün araba pazarına gittim piyasa bayağı durgun gibi. Satıcı çok, alıcı yok :D .Bende yaz a erteledim.

Savaş abi yol sesi değilde rüzgar sesine benzer bi ses oluyo hızlanınca. Dediğin gibi kapı fitillerinden olabilir. Bi de abi motor sesi havalandırmalardan geliyo. Havalandırmada bi sorun olabilirmi?

............Savaş abi yol sesi değilde rüzgar sesine benzer bi ses oluyo hızlanınca. Dediğin gibi kapı fitillerinden olabilir. Bi de abi motor sesi havalandırmalardan geliyo. Havalandırmada bi sorun olabilirmi?
Rüzgar sesinin nedeni yıpranmış fitiller ve bozuk kapı ayarlarıdır. Havalandırmayı kapatınca motor sesi kesiliyorsa (havalandırmadan öyle fazla bir motor sesi gelmez, derinden duyulur) yapılacak fazla bir şey yok, tek çaresi rahatsız olduğun durumlarda havalandırmayı kapatmak :(.

ben Ziebart'ta;

1- tavana karbon kaplama (güneş yanığı olduğu için),
2- davlumbaz iç ve dışı + tabana Ses Yalıtımı
3- ultra boya koruma (1 yıl parlaklık garantili)

yaptırmıştım. hepsine toplam 1050 TL gibi bir rakam verdim. yani her işleme 350 TL verdim. şuan 1300 TL civarı tutar bu işlemler.

350 TL'ye ses yalıtımı değer mi tartışılır.
Ses azaldı mı? azaldı özellikle az pürüzlü asfaltta ama yüzde veremem desibel veremem.
yaptırıp da memnun olmazsan elinde iddianı kanıtlayacak bir veri yok.
ama ben gayet memnunum.

Ben klasik aracım için (taban halısından başka bir malzeme yoktu) ses yalıtımı konusunda epeyce araştırma yapmıştım. Ses yalıtımında en iyi sonuç alınacak ürünlerin başında yapısında sünger bulunan malzemelerdir. Bu işlem için kullanılacak malzemenin yoğunluğu çok önemlidir, ama maalesef yoğunluğu iyi olan ürünlerin de kalınlığı fazla oluyor. Ben kalınlığı 25 mm olan ürünü tercih ettim, onda bile ufak tefek sorunlarla karşılaştım. Mesela pedallar bölgesinde ve arka döşemenin altında bu malzeme biraz kalın oldu, bu nedenle debraj ayarını biraz daha kaldırmak zorunda kaldım ayrıca arka döşemenin oturma kısmı yuvasına tam oturmadı :(. Bu tür olumsuzluklardan kurtulmak için mecburen fazla kalın malzeme kullanılamıyor öyle oluncada istenen sonuç alınamıyor. Hakan'ın ifade ettiği değerler (%60) çok çok iddialı ama imkansız da değil. Tarif ettiği şekilde (araç tamamen sökülecek) bir uygulama yalıtım için süper olur ama fiyat ve araca eklenecek ekstra ağırlık da unutulmamalı. Ben bazı yerlerde bu(http://www.wurth.com.tr/urunler/katalog/bantlar 282 sayfadaki) ürünün bir benzerini kullandım, pakette 3 parça ürün vardı (50x100 cm) onun bile ağırlığı bir hayli fazlaydı.

Geri