Aracım Fazla Yakıyor - Opel Astra 1.6 2002 HB Otomatik

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamun Aleyküm.

Aracım Opel Astra Comfort 1.6 HB 2002 model otomatik vites.

Aracımın 130.000 km.de ve çalışmasında görünürde hiçbir sorun yoktur. Araçta gördüğüm tek olumsuzluk ön teker jantlarında is oluşması ve yakıt sarfiyatının fazla olmasıdır. Bujileri ve hava filtresini orjinal olarak değiştirdim. Ön teker disk ve balataları TRW marka ile değiştirdim. Atiker bayisinden gaz filtresini orjinal ile değiştirdim ve lpg ayarını yaptırdım. 500 km. önce de yağ bakımlarını yaptırmıştım. Yaptığım bu bakımlara rağmen aracım şehiriçinde 47 kuruş yaktı. Lpg depom 40 litre, lpg fiyatı 2,60 TL, full depo ile 220 km. gittim.

Aracım gerçekten normal mi yakıyor yoksa fazla mı yakıyor? Fazla yakıyorsa sorun nerde olabilir? Yakıt sarfiyatını düşürmek için ne yapabillirim? Janttaki isler normal mi?

Son düzenleme:

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
janttakiler is değil balata tozudur da neden bu kadar çok yakıyor aracınız onu bilemedim. başka bir ustaya daha mı götürseniz acaba gaz ayarı için?

cetin45

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
lpg deponuz 40 liksa ortalama 33.35 lt alır bununla da 350 kmden daha fazla Yol yapmamız gerekir

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamun Aleyküm.

Aracım Opel Astra Comfort 1.6 HB 2002 model otomatik vites.

Aracımın 130.000 km.de ve çalışmasında görünürde hiçbir sorun yoktur. Araçta gördüğüm tek olumsuzluk ön teker jantlarında is oluşması ve yakıt sarfiyatının fazla olmasıdır. Bujileri ve hava filtresini orjinal olarak değiştirdim. Ön teker disk ve balataları TRW marka ile değiştirdim. Atiker bayisinden gaz filtresini orjinal ile değiştirdim ve lpg ayarını yaptırdım. 500 km. önce de yağ bakımlarını yaptırmıştım. Yaptığım bu bakımlara rağmen aracım şehiriçinde 47 kuruş yaktı. Lpg depom 40 litre, lpg fiyatı 2,60 TL, full depo ile 220 km. gittim.

Aracım gerçekten normal mi yakıyor yoksa fazla mı yakıyor? Fazla yakıyorsa sorun nerde olabilir? Yakıt sarfiyatını düşürmek için ne yapabillirim? Janttaki isler normal mi?
Şehir içi derken dur-kalk mı yapıyorsun ? Dur-kalk yakıtı çok etkiler... ancak sizinki biraz abartı olmuş 1.6 motor için.... öncelikle gaz aldığınız yeri değiştirin... neden derseniz
220 km x 0.47 kuruş = 103.40 TL
103.40 TL / 2.60 TL = 39.7 litre
sizin deponuzun 39 litre alması imkansız... diye düşünüyorum
Hesaplamayı sizin verdiğiniz bilgilere göre yaptım....
Unutmadan benim depomda da 40 litre Son ölçümde 62 TL ye 230 km yaptı...duruma göre 200 ila 230 arası değişiyor- 60 TL ye... 2.0 Vectra CDX düz vites, gaz 2.50 TL- dur kalk % 30 civarı....

Yarın depoyu fulleyin.... km yi sıfırlayın.... 150 km civarı yol yapın.... tekrar depoyu fulleyin... ödediğiniz parayı yaptığınız km ye bölün......Gaz aldığınız yeri değiştirmeyi unutmayın
saygılar

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
janttakiler is değil balata tozudur da neden bu kadar çok yakıyor aracınız onu bilemedim. başka bir ustaya daha mı götürseniz acaba gaz ayarı için?
Gaz ayarı için götürdüğüm ilk servisin bilgisayarında hata çıktı ve gaz filtresini değiştirmemi önerdi. Ben de değiştirdim. Sonra 2 ayrı lpg yetkili servisine daha götürdüm ve bir sorun olmadığını söylediler.

lpg deponuz 40 liksa ortalama 33.35 lt alır bununla da 350 kmden daha fazla Yol yapmamız gerekir
Depoyu tamamen boşalttım ve fullediğimde 39 litre aldığını gördüm. 39'u çok gördüm.

Şehir içi derken dur-kalk mı yapıyorsun ? Dur-kalk yakıtı çok etkiler... ancak sizinki biraz abartı olmuş 1.6 motor için.... öncelikle gaz aldığınız yeri değiştirin... neden derseniz
220 km x 0.47 kuruş = 103.40 TL
103.40 TL / 2.60 TL = 39.7 litre
sizin deponuzun 39 litre alması imkansız... diye düşünüyorum
Hesaplamayı sizin verdiğiniz bilgilere göre yaptım....
Unutmadan benim depomda da 40 litre Son ölçümde 62 TL ye 230 km yaptı...duruma göre 200 ila 230 arası değişiyor- 60 TL ye... 2.0 Vectra CDX düz vites, gaz 2.50 TL- dur kalk % 30 civarı....

Yarın depoyu fulleyin.... km yi sıfırlayın.... 150 km civarı yol yapın.... tekrar depoyu fulleyin... ödediğiniz parayı yaptığınız km ye bölün......Gaz aldığınız yeri değiştirmeyi unutmayın
saygılar
Gaz aldığım yer her zaman güvendiğim Milangaz bayisidir. Burada sıkıntı olmadığından eminim.

Depomda 39 litre dolumu 3-4 kez gördüm. Lpgyi tam bitirmek için uyarı lambası yandıktan sonra benzine geçtiğinde ben ısrarla lpgye geçirdim. Artık son damlasına kadar harcadığımda lpgye geçmiyor. O zaman tamamen bittiği kanaatine varıyorum.

Günlük ortalama 25 km. yol yapıyorum. Şehir içi çok fazla dur kalk olmuyor ama 1 km.si yayanın çok olduğu rampalı bir yol.

Yarın fulleyip 100 km. gideceğim ve sonra tekrar fulleyeceğim. Bakalım değerler nasıl çıkacak?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bu şekilde bir hesaplama ile bir yere varmanız mümkün değil. Burada ne kadar yaktığını hesaplamak için yapmanız gereken şey aracınızın LPG tankı boşaldığında 10 TL bir gaz alın sonra km sıfırlayın ve gaz bitene kadar kullanın işte o zaman ne kadar yaktığı ortaya çıkacaktır. şimdi sizin hesaplanızın doğru vermesi mümkün değil. Birde her LPG pompası aynı değer de tanka gaz basması mümkün değil. Bunu dikkate aldığımız zaman dediğim uygulama sonucu daha verimli olacaktır.

AstraSedanci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu şekilde bir hesaplama ile bir yere varmanız mümkün değil. Burada ne kadar yaktığını hesaplamak için yapmanız gereken şey aracınızın LPG tankı boşaldığında 10 TL bir gaz alın sonra km sıfırlayın ve gaz bitene kadar kullanın işte o zaman ne kadar yaktığı ortaya çıkacaktır. şimdi sizin hesaplanızın doğru vermesi mümkün değil. Birde her LPG pompası aynı değer de tanka gaz basması mümkün değil. Bunu dikkate aldığımız zaman dediğim uygulama sonucu daha verimli olacaktır.

Aynen ßencede ßi Keresinde Hiç Unutmam Mesela 20Tl'ye Dolacak Depoyu Opet 30Tlye Doldurmuştu ßen Şüphelenmiştim Şamandıradan Acayip Ses Çıkıyodu Takırr Takır Diye Dedim Kendi Kendime Hava Falanmı Bastı Diye Başka Petrolde Pompa Kendini Atıyodu ßurda Atmadı Meğerse 3Lt Fazla Gaz ßasmış ßunu Nasıl AAnladım ßelli ßi km Gittim 60-70 Km Falan ßp'ye Gittim 20 tl'ye Dolucaktı Depo 5'tl de Pompa Attı Yani Kimi Çok basıyo kimi az anlayamıyosun

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
İşte bu yüzden en güzel en sağlam en mantıklı ölçüm boş depo 10 TL gaz sonra yapılan KM ya değilse başka türlü belli bir değere ulaşılması mümkün değil. Bende kısa zaman içinde kendi aracım da bir ölçüm yapacağım bakalım ne kadar yakacak?

AstraSedanci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ßenim Araba 50krş Yakıyo ßenzinde Tipte Taktıramıyorum Subab Erimesi oluyomuş . ßide ßu jantların islenmesi normal sanırım Neden tozlanıyoki?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
ßenim Araba 50krş Yakıyo ßenzinde Tipte Taktıramıyorum Subab Erimesi oluyomuş . ßide ßu jantların islenmesi normal sanırım Neden tozlanıyoki?

Çok fazla kullanmıyor isen LPG taktırma derim. Ama yok ben çok fazla kullanırım diyor isen artık gülü seven dikene katlanacak yapacak bir şey yok. İslenme derken?