Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

metlife link' Alıntı:
Son günlerde araç inanılmaz fazla yakmaya başladı. Normalde şehir içi 100 Tl ile 400 km yol yapıyordum. Şimdi 50 Tl ile 160 Anca yapıyorum. Bu durum 1-2 haftadır böyle. Kullanım tarızm yol güzergahım değişmemesine rağmen. Ortalama yakıt tüketimini her yakıt alışımda sıfırlarım. Şu an 5.4 göstermesine rağmen kalan menzil aynı orantıda ilerlemiyor. Aracı kapatım hemen çalıştırdığımda bile 30-40 km menzil değişikliği oluyor. Bi düzen tutturamadı bu yol bilgisayarı. H kasanın yakıt tüketim bilgileri çok daha noktasal ve yakın değerler veriyordu.
serviste yakıt için kalibrasyon yapılsa işe yararmı acaba

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim aracım saçma sapan gösteriyordu kalan menzili. Çok ani değişimler oluyordu. Serviste kalibre ettiler yazılımını şimdi daha mantıklı sonuç veriyor. Ama yine de genel olarak yol bilgisayarının biraz aptal olduğunu söylemem lazım.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

metlife link' Alıntı:
Son günlerde araç inanılmaz fazla yakmaya başladı. Normalde şehir içi 100 Tl ile 400 km yol yapıyordum. Şimdi 50 Tl ile 160 Anca yapıyorum. Bu durum 1-2 haftadır böyle. Kullanım tarızm yol güzergahım değişmemesine rağmen. Ortalama yakıt tüketimini her yakıt alışımda sıfırlarım. Şu an 5.4 göstermesine rağmen kalan menzil aynı orantıda ilerlemiyor. Aracı kapatım hemen çalıştırdığımda bile 30-40 km menzil değişikliği oluyor. Bi düzen tutturamadı bu yol bilgisayarı. H kasanın yakıt tüketim bilgileri çok daha noktasal ve yakın değerler veriyordu.

Uzun yol yapıp ortalamanız çok düştüyse ve şimdi şehir içi kullanıyorsanız çok hızlı menzil düşüşleri yaşamanız normaldir. Sanıyorum çok uzun kmlerdir ortalama yakıtı sıfırlamadınız. Gerçek güncel ortalamayı görmek için ortalamayı sıfırlamanızı tavsiye ederim. Havalar çok sıcak ve sıcak havada hem çekiş düşmekte hem de klima tam kapasite kullanmaya başladığınızdan yakıt tüketimi artışı normal bir durum. Dediğiniz gibi 100 TL ile ben de 400 km civarı yaparken şu anda 320-350 km lere kadar düştü.

Revisorx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İlk uzun yol değerlerim söyle

İstanbul (bakırköy) izmir (alsancak meydan diyelim) yaklaşık 570 km, Körfez i dolandım bursa balıkesir üzerinden ulaştım. Otoyollarda kadran 120 Gps 110 sabit geldim, genel ortalama yaklaşık 90 km/h oldu, yol boyu klima da açıktı. Yakıt tüketimi 4,7 lt/100 km olarak gerçekleşti.

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Burock3427 link' Alıntı:
Uzun yol yapıp ortalamanız çok düştüyse ve şimdi şehir içi kullanıyorsanız çok hızlı menzil düşüşleri yaşamanız normaldir. Sanıyorum çok uzun kmlerdir ortalama yakıtı sıfırlamadınız. Gerçek güncel ortalamayı görmek için ortalamayı sıfırlamanızı tavsiye ederim. Havalar çok sıcak ve sıcak havada hem çekiş düşmekte hem de klima tam kapasite kullanmaya başladığınızdan yakıt tüketimi artışı normal bir durum. Dediğiniz gibi 100 TL ile ben de 400 km civarı yaparken şu anda 320-350 km lere kadar düştü.

üstad bu tüketim mevzuu konusunda bi' hayli profesyönelim derim. Daha doğrusu hobi diyelim. Yol bilgisayarı olmayana araçlarımda aracaı sürerken sürekli kafamdan hesaplardım tüketimimi, kalan menzilimi vs. Alıntı yaptığınız cümlemde belirttim aslında. her benzin alışımda ortalama tüketimi sıfırlarım. 5 güne bir yakıt alırım. sürekli şehir içindeyim. şehir içi ve dışı ayrımının farkındayım yani. Bugüne kadar herhangi bir problem yokken değerler son zamanlarda sapıtmaya başladı. Anlamadım ama hayırlısı.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ortalama:5,2/1000
Toplam km:1900 km &60 ş.dışı %40 ş.içi(Ş.dışı antalyadan kocaeliye geliş rampa çıkmalar:))

Gerçekten kokluyor çok memnunum :) 220tl'lik yakıt ile 1100 km gösteriyordu yol bilgisayarı :)

g_a_r

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dün istanbuldan Bodrum'a geldim 110'nun altına hiç düşmedim istanbul bodrum arası 700 km klima sürekli açık yarım depo yakıt harcadım aracın ortalama tüketimi 3.7 daha ne olsun araçta 3 kişi bağajda dolu

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben racechiple 2,9lt leri görmeye başladım cc ile 100km/h hızlarda  14alkiss

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hic kasmadan rampalarda, bazi yerlerde basarak,  120km ortalama ie klima full acik 50 kmsi sehirici  950 km 5,7lt ortalama. uzun yol icin en yuksek degerim :( sakin 100le gitseydim 4,8-5,0 arasi bir deger olurdu

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

10 gun once dizel otomatik auris ile 650 km yol yaptim. 110 ortalamayla zaman zaman basarak 5,3 ortalama yakaladim.