Astra J 1.4 T Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

japoncenter35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
OPEL ARAÇLARINIZI KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE İZMİRDE İSENİZ OPEL ER-GÖÇEN SERVİSE GÖTÜRMELİSİNİZ ÇÜNKÜ BAYİ'NİN ÇÖZEMEDİĞİ İŞLERİN ÇOĞUNU ONLAR YAPIYOR BİRDE OPEL ASTRA OTOMATİK ARAÇLARIN ŞANZIMAN YAĞINI EN FAZLA 50 BİN KM BANDINDA BİR DEĞİŞTİRİN TÜM TAM OTOMATİK ARAÇLAR İÇİN GEÇERLİ BU

japoncenter35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de geçen hafta ses için (opel vizyon) yetkili servise gittiğimde şanzıman yağını değiştirin dedim. Bana da "şanzımanda sorun mu var neden değiştirmek istiyorsunuz?" dediler. İsteğim doğrultusunda değişterceklerini, aslında bu işleme lüzum olmadığını söylediler. Fiyat olarak 350TL dendi. Yağ litresi 40tl dexron 3. Dışarıda kesinlikle değiştirmeyin bizim vakumlu cihazımız var şanzımandaki eski tüm yağı alıyor dışarıdaki yöntemde eski-yeni yağ karışıyor dediler. Ben de araştırmak için erteledim. Araç 49000kmde...
ARACINIZIN ŞANZIMAN YAĞINI DEĞİŞTİRİN KESİNLİKLE ERTELDİKÇE MASRAFA SOKMAK İSTİYORLAR ÇÜNKÜ

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Adanada bu işi düzgün yapan biryer var mıdır? Yetkili servis dextron 3 demişti be hasip beyin dediğine göre bu yağ uygun değilmiş...

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Bu arada konu 1.4 turbo otomatik şanzıman yağı değişimi ve benim araç 1.6 cdti otomatik, şanzımanlarımız ve kullanılacak yağ aynı mıdır yine?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bu arada konu 1.4 turbo otomatik şanzıman yağı değişimi ve benim araç 1.6 cdti otomatik, şanzımanlarımız ve kullanılacak yağ aynı mıdır yine?

Kullanılan şanzıman aynı diye biliyorum ama yinede servise sorup teyit etmek lazım. 1.4 t motorlarda dexron 6 kullanılırken dizellerde 3-4-5 kullanılmaz diye tahmin ediyorum.

turgay gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha önce bu konuda uzunca konuşmuş olduğumuz ve öncelikle @vahit1981 arkadaşımız tarafından yaptırılan şanzıman yağı değişimi işlemini bu hafta bende yaptırdım. İşlem aşamalarını sizler için paylaşmak istiyorum.

Arkadaşlar öncelikle yağ konusunda Castrol Transmax Dexron VI - Mercon LV yağı tercih ettim. Bu yağı büyük şehirlerden birisinde değilseniz bulabilmeniz oldukça zor bu nedenle internetten sipariş edebilirsiniz. Piyasadan araştırırken Dexron 3 verelim, Dexron 5 bütün araçlarda kullanıyoruz vs gibi sözlere sakın ama sakın kanmayın. Dexron ibaresi GM tarafından belirlenen bir standartmış ve 6 ileri olan bütün otomatiklerde bunun kullanılması gerekiyormuş. Ben yağın litresini 40 TL ye satın aldım ve toplamda 5 Litre kullanıldı.

Ekli dosyayı görüntüle 107

Yağı temin ettikten sonra düzenli olarak gittiğim özel opel servisine giderek aracın altında şanzıman üzerindek tahliye tapası açıldı ve yağ boşaltılma işlemi yapıldı. Bu işlem yağın tamamen sızmasını beklediğimiz için 1 saat kadar sürdü. Aracım 80 bin kilometrede içinden çıkan yağ simsiyah olmuştu, biliyorsunuz normalde şanzıman yağları kırmızı renklidir. Ayrıca yağ resmen su gibiydi sanki yağ değil gibi bir hali vardı.

Ekli dosyayı görüntüle 108

Yağın boşaltılması işleminden sonra sol tekerlek sonuna kadar sağa çevrilerek şanzıman üzerinde bulunan seviyeyi görünmesini sağlayan tapa açıldı ve üstten uzun bir huniyle yaklaşık 4 litre yağ eklendi. 4 litre yağ eklendikten sonra seviye tapasından yağ gelmeye başlayınca tapa yerine geri takıldı ve araç içersine bir arkadaş girerek vitesi P D R N modları arasında 10-15 saniyelik geçişler yaparak değiştirdi. Yaklaşık 2-3 dakika süren bu işlemden sonra yan kısımda bulunan yağ seviye tapası tekrar açılarak üstten yağ eklenmeye başlandı 1 litre daha yağ eklenince seviye tapasından yağ gelince tüm kapaklar kapatıldı. Kısacası aracım 5 litre yağ almış oldu.

Yağ değişiminden sonra ilk izlenimim aracın vites ara geçişleri P D R N geçişleri o kadar yumuşadıki resmen şaşırdım :) Aracımla yola çıkınca sanki eskiden bağırıyormuş gibi giden aracım sessizleşti yada bana öyle geliyor :) Yol bilgisayarı verilerime göre şu an ortalama tüketimde 1 litre az tüketiyorum demekki birşeyler değişti.

Mevzunun özü 60 bin kilometrede bir kere bu işlemi yapmakta bence fayda bulunmaktadır.

Dipnot: @vahit1981 hocamında yazdığı gibi bu Dexron 6 yağların piyasada sahtesi çok fazlaymış bu nedenle alırken dikkat etmekte fayda var. Aracımızın en önemli yerlerinden birisi olan şanzıman bizleri üzebilir. Dikkat etmek lazım.

turgay gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba aranıza yeni katıldım aracım 1.4 t 2011 şanzıman yağını değiştireceğim ama GM marka önerirmisiniz peki dexron 6 birde bu usta 4 litrede sonra vites aralarında gezme işlemini motor çalıştırıp mı uyguluyor .

benim şanzımanda bazen hissedilir geçişler olabiliyor frenleme esnasında vites küçültürken falan yada inişlerde kompresörle inerken o ara gaz verince bir üst vitese geçmek isterken sanırm bu sorunlar yağ deişimiyle gider yada azalır .

hayırlı günler .

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
merhaba aranıza yeni katıldım aracım 1.4 t 2011 şanzıman yağını değiştireceğim ama GM marka önerirmisiniz peki dexron 6 birde bu usta 4 litrede sonra vites aralarında gezme işlemini motor çalıştırıp mı uyguluyor .

benim şanzımanda bazen hissedilir geçişler olabiliyor frenleme esnasında vites küçültürken falan yada inişlerde kompresörle inerken o ara gaz verince bir üst vitese geçmek isterken sanırm bu sorunlar yağ deişimiyle gider yada azalır .

hayırlı günler .

İnternetten okuduğum kadarıyla Dexron deyimini GM kullanıyormuş. Yani GM marka Dexron 6 yağı tercih edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: turgay gungor

baran1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
OPEL ARAÇLARINIZI KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE İZMİRDE İSENİZ OPEL ER-GÖÇEN SERVİSE GÖTÜRMELİSİNİZ ÇÜNKÜ BAYİ'NİN ÇÖZEMEDİĞİ İŞLERİN ÇOĞUNU ONLAR YAPIYOR BİRDE OPEL ASTRA OTOMATİK ARAÇLARIN ŞANZIMAN YAĞINI EN FAZLA 50 BİN KM BANDINDA BİR DEĞİŞTİRİN TÜM TAM OTOMATİK ARAÇLAR İÇİN GEÇERLİ BU
Nerde bu servis?

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Otomatik şanzımanlı araçlarımızın, yoğun trafikteki kullanım konforunu herkes bilmektedir. Günümüzde otomatik şanzımanlı araçlara olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Buda trafikteki otomatik şanzımanlı araçların sayısının artması anlamına gelmektedir.

Peki, kullanmakta ve konforunu yaşamakta olduğumuz araçlarımızda, bizlere bu konforu ve sürüş kolaylığını sağlayan, otomatik şanzımanlarımıza gerekli özeni gösteriyormuyuz.

İşte burası, bilgi eksikliği sebepli biraz karışık.Kısaca otomatik şanzımanlarla ilgili bilgilendirme yapalım ve ardından, şikayetler, sebepleri ve çözüm yollarını açıklayalım.

Otomatik şanzımanların, hayatı ve performansı, tamamı ile otomatik şanzıman sıvılarına bağlıdır. Yeryüzündeki her sıvı için geçerli olduğu gibi, otomatik şanzıman yağlarınında bir ömrü vardır.

Otomatik şanzıman yağlarına kısaca, ATF denmektedir. ATF kısaltmasının açılımı, Automatic Transmission Fluid, yani otomatik şanzıman sıvısıdır.

Bu sıvı orijinal olarak yeşil ve kırmızı renklerde üretilir. Nedeni, rengi sarı olan motor yağlarından kolay ayrılabilmesinin sağlanmasıdır.

1950 li yıllardan bu yana kullanılan otomatik şanzımanlarda, araba teknolojisinde olduğu gibi birçok gelişmeler olmuştur. Bu sebeple farklı türde ve özelliklerde şanzıman yağları ortaya çıkmıştır.

Günümüzde, Otomatik şanzıman yağlarında General Motors (Dexron) ve Ford firmalarının koyduğu spefisifikasyonlar ve yayınladığı şartnameler bütün dünyada geçerlidir.

Özellikle GM ‘nin eski (Dexron II D), yeni (II E) ve (III) şartnameleri başlıca otomotiv firmaları tarafından kabul edilmiştir.

İlk orijinal Dexron otomatik şanzıman sıvısı 1968 yılında tanıtıldı. Takip eden yıllarda, otomotiv gereksinimleriylede bağlantılı olarak, Dexron II – Dexron IIE – Dexron III ve Dexron VI sıvıları üretildi.

Dexron-II, IID and IIE : Dexron II 1972 yılında piyasaya arz edildi, ardından 1975 yılında IID ve diğerleri satışa sunuldu. Dexron-III, GM tarafından 1993 yılında üretimine başlandı ve piyasaya arz edildi.Dexron VI ise, 2005 yılında üretimi duyuruldu ve ilk defa 2006 yılında kullanılmaya başlandı.

ATF Sıvılarının Özellikleri :
• İnce yapılıdır.
• Yüksek viskozite indekslidir.
• Düşük akma noktasına sahiptir.
• Aşınma önleyici katıklar içerir.
• Köpüğe mukavemeti yüksektir.
• Şartnamelerde belirtilmiş üstün “sıvı sürtünme karakteristiğine” sahiptir.

Günümüzde (OEM) tercihlerine göre kullanılan otomatik şanzıman sıvıları :
ATF+4 : Dodge, Jeep ve Chrysler
Mercon V : Ford, Mercury ve Lincoln
Mercon LV : Ford (DuratecHE), Mazda (Avrupa ve Asya’da)
Dexron VI : GM ve 2004 öncesi Toyota ve Ford
ATF DW-1 : Honda ve Acura (CVT)
SP-III : Hyundai, Mitsubishi ve Kia (CVT ve DCT dahil)
Matic S, Matic K, Matic D : Jatco şanzımanlar Nissan ve Subaru
ATF TIV(T4) : Toyota, Lexus ve Volvo. bazı Audi ve Volkswagen
Toyota ATF-WS : 2004 ve sonrası tüm Toyota ve Lexus
Honda DW ( ZF ) : Honda Automatic (CVT dahil)

Otomatik Şanzıman Şikayetleri / Nedenleri / Çözüm Yolları :

Günümüzde, otomatik şanzıman sıvının kullanıldığı vites kutularında mekanik parça sayısı azalmış ve kontroller çoğunlukla solenoid valfler ve checkbal’lar ile sağlanmaktadır. Otomatik şanzımanlarda birden fazla TCU (transmission kontrol unitesi) bulunur.

Yukarıda anlatılan tipteki şanzımanların yanı sıra, Değişken Oranlı Şanzımanlar (Continuously Variable Transmission) CVT olarak adlandırılan, şanzımanlarda bulunmaktadır.

Türkçe’ye “sürekli değişken iletim” yada sürekli değişken hareket iletimi” olarak çevrilmektedir. Bazı yabancı kaynaklarda bu şanzıman sistemine “Twist and Go” (Çevir ve Git) denilmektedir.

Elektronik olanı ise ECVT şeklinde kısaltılmıştır. CVT şanzımanın hem 5 ileri düz vitesli hem de 4 ileri otomatik vitesli şanzıman sistemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Gürültüsüz olması, az yakıt sarfiyatı ve sarsıntısız vites değişimi bunlardan bazılarıdır.

Birde otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar mevcuttur, bunlara örnek olarak :
Tek kavramalı sistemler için Citroen-MCP, Opel-Easytronic, Fiat-Dualogic, Toyota MMT gibi örnekler verebiliriz.

Çift kavramalı sistemler için VW-DSG, Renault-EDC örnekleri verilebilir.
Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar (robotize şanzımanlar) bildiğimiz manuel şanzımanlardır aslında,tüm fark aracın debriyajını kendisi devreye sokup yeri geldikçe beynin vites değiştirmesidir.

Yani manuel şanzımanlarda siz nasıl vites değiştirmek için önce ayağınızı gazdan çekip debriyaja basıyorsunuz ardından vitesi değiştirip ayağınızı debriyajdan çekip gaza basıyorsunuz, bu sistemde aynısını yapıyor.

Otomatik şanzıman yağları :
Bu sistemlerde kullanılan şanzıman sıvıları orijinal olarak yeşil veya kırmızı renklerde üretilirler. Nedeni, rengi sarı olan motor yağlarından kolay ayrılabilmesinin sağlanmasıdır.

Otomatik şanzıman sıvıları, ince yapılı, yüksek viskozite endeksli ve düşük akma noktalarına sahiptir. Oldukça fazla dur-kalk, yoğun trafik vb. zorlu sürüş şartları otomatik şanzıman sıvısının 40 -50.000 km. sonrasında yıpranmasına ve viskozite artışına neden olur.

Problem :
Otomatik şanzıman yağının rengi, yaşlanma ve bozulma belirtisi olarak kahverengiye yakın bir renge dönüşür. Bu aşamadan sonra, oluşmaya başlayan tortular otomatik şanzımanın hareketli parçaları, selenoid valfler,checkbal’lar etrafında birikirler.

Bu birikmeler, valf takılmalarına, gecikmelere, geri kaçırmaya ve sesli çalışmaya neden olur. Bu aşamada sorun ile ilgilenilmemesi çok pahalı otomatik şanzıman arızalarına ve masraflı tamirlere neden olur.

Çözüm :
BG Otomatik Şanzıman Flush-Yağ Değişim ve Koruma Cihazları PF5 veya PXT ile, kullanılan BG Quick Clean for automatic transmission temizlik sıvısı güvenli ve etkili çözücü ve ayrıcılar içeren özel formulü ile tortuları otomatik şanzımanın hareketli parçaları üzerinden çözer ve eski şanzıman yağı ile birlikte dışarı atılmasını sağlar.

BG Otomatik şanzıman yağ değişim cihazı ve Quick clean ile temizlik sonrası, kullanılan BG ATC Plus termal ısı kırılmalarını önleyici ve şanzıman yağının performans ve kapasitesini iyileştirici spesyal konsantre bir otomatik şanzıman katığıdır.

Ürün emsalsiz bir şekilde yağın oksidasyon dayanımını arttırarak, yağın ve şanzımanın hizmet ömrünü uzatır.Bağımsız test organizasyonlarınca yapılan kapsamlı testlerde, BG ATC Plus'un otomatik şanzıman titremeleri ve geçiş problemlerinin önlenmesi ve düzeltilmesi için yardımcı olduğu doğrulanmıştır.

BG ATC Plus, otomatik şanzıman keçelerini yumuşak ve zinde tutarak yağ kaçaklarını önler. Tüm tipteki otomatik şanzımanların geçiş özelliklerini geliştirir.

BG Otomatik Şanzıman Servisi Yaraları :
-Uzun ömürlü bir şanzıman
-Titreme ve gecikmelerin önlenmesi
-Hızlı tepkime ve seri kalkış
-Kolay ve rahat vites geçişleri
-Yakıt ekonomisinde iyileşme

"www.eralotoservis.com'dan alıntılanmıştır."