Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Kimseye yalan soyluyo diye ithamda bulunamayiz
Ama gerceklerde ortada

Keomaa link' Alıntı:
Bende bu yüzden şaşırdım dedim ya.Kağıt üzerinde olması gereken gibi değil.Ben insignia kullananların yalancısıyım.Normal kullanımda sizin daha az yakmanız gerekirken daha fazla yakıyorsunuz.

insigniateamın sitesine buyrun girin.Onlar yalan söylüyorlar o zaman.

Olayı bir tarafın yalan söylediği gibi dramatik bir boyuta çekmeyelim isterseniz, bunun yerine sürücü faktörü desek daha doğru olur. Ayrıca herkesin şehir içi kullanımdan kastı farklı, bunu da hesaba katmak lazım. Benim 1.4T aracımın %100 şehir içi (Ankara) ortalaması şu anda 7.9 lt. Siz Astra için 11.3 lt. gibi 1.4T için çok yüksek sayılabilecek bir değerden bahsetmişsiniz. Manuel vites araç ile böyle bir değer ya her gün saatlerce tampon tampona dur-kalk trafikte giderek, ya da aracı aşırı yüksek devirlerde çok agresif kullanarak mümkün olabilir diye düşünüyorum. Bunun dışında, normal kullanımda Astra J 1.4T manuel aracın şehir içinde sahip olduğu ortalama sürücüye bağlı olarak 8 lt ile 9 lt arasında değişmektedir. Bu da zaten 1.4T Insignia değerleri ile çelişmiyor.

benim ş.içi tüketimim ortalama kullanımla 8.5 9.0 civarı. bunu 8.0 lara çekmek mümkün. aynı şekilde 10 11 lere çıkarmakta öyle. kullanıcıya bağlı. öte yandan insignia bizim astralar gibi sportif bir araç değil daha salon tipi bir araç bence. dolayısıyla daha sakin kullanım söz konusudur. ben astrayı satıp 1.4t insignia alsam hem araç tipinden dolayı hem de start stop özelliği var tüketimi düşük olmalı şartlanmasıyla daha sakin kullanırım. ama aynı tarz kullanımla ağırlıkları da düşünürsek istediği kadar start stop olsun daha az tüketmez.

hllb link' Alıntı:
benim ş.içi tüketimim ortalama kullanımla 8.5 9.0 civarı. bunu 8.0 lara çekmek mümkün. aynı şekilde 10 11 lere çıkarmakta öyle. kullanıcıya bağlı. öte yandan insignia bizim astralar gibi sportif bir araç değil daha salon tipi bir araç bence. dolayısıyla daha sakin kullanım söz konusudur. ben astrayı satıp 1.4t insignia alsam hem araç tipinden dolayı hem de start stop özelliği var tüketimi düşük olmalı şartlanmasıyla daha sakin kullanırım. ama aynı tarz kullanımla ağırlıkları da düşünürsek istediği kadar start stop olsun daha az tüketmez.

Zaten normal kullanımda diyorum bende.Aşağıdaki örnekleri arttırabilirim.Sanırım bizzat kullanıp görmeden inanmayacaz.

Ynt: 1.4 140 hp insignia yakıt tüketimi
« Yanıtla #239 : 08 Nisan 2012, 21:50:25 »  

--------------------------------------------------------------------------------

2 gün önce aldığım araç şuan 300km (amma gezmişim)
ortalama hız 39km yakıt ise 100km 7.8 havalar sıcak olduğundan klimada açık gezdim bu değer ş.içi zaten ortalama hızdan belli oluyor.
her km artışında daha az yakacağına eminim vites değişimlerini aracın uyarısına göre değiştiriyorum sanırım az yakmasının en önemli etkisi bu

----------------------
8,9 LT / 100 Km, araç 2500 Km'de
-----------------------------
Benim 1 tane değerim 8,1 lt diğeride 7,5 lt
------------------------------
« Yanıtla #227 : 29 şubat 2012, 22:29:49 »  

--------------------------------------------------------------------------------

Bu araç az yakıyor demiştim
-----------------------------
« Yanıtla #222 : 24 şubat 2012, 13:55:21 »  

30-35 arası ortalama hıza ulaşırsan 9 lt yakıyor
-------------------------------------
« Yanıtla #213 : 17 şubat 2012, 12:03:34 » 

araç 5000km oldu ortalama tüketim 7,5 LT

tuketim1.JPG

2012 - 1.4 Turbo - Edition Elegance - Siyah/Bej - 18" - Cyclone Navi

« Yanıtla #217 : 21 şubat 2012, 17:55:09 » 

Bende bugün tüketimi bir sıfırlayıp ölçüm yaptım. Sabah ֜mraniye'den Kağıthane'ye oradan geri ֜mraniye'ye, Sonra ֜mraniye'den Sabiha Gökçen Havalimanı'na ve tekrar geri ֜mraniye'ye geldim. Yani anlayacağınız tam bir şehir içi-şehir dışı karma tüketim ölçümü oldu. ֜mraniye-Kağıthane arası Kavacık ve köprü trafiği, dönüşe gişe trafiği vs vs. gibi etkenlerde var. Bu tüketime sevindim açıkcası

Arkadaşlar selamlar, Ankara dan şimdi geldik..

Dönüşte araçta 5 kişiydik (sadece iki yolcu yaklaşık 200kg geliyordu!) ve birçok valiz/çanta ile araç tabiri caizse "yere yapıştı"

Ankara da ş.içi 6.5 civarı olan ortalama tüketimim uzun yolda da aynı kaldı, işin anlamadığım yanıysa çevre yollarda uzunca süre 6. viteste 140-160km hızla gittiğimde de bu ortalama artmadı, gene Balıkesir den sonra resmen rezil hale gelmiş olan Edremit yolunda da 3. vites 50 - 60km hızlarda gitmeme rağmen ortalama değişmedi.
6. viteste yüksek hızlarda giderken anlık veriler 9 ila 16l/100km arası değişirken 3. viteste uzunca süre 5 - 6l/100km anlık veri ile gittim çünkü sürekli çukur, iri taş ve asfalt parçaları çıktığından gaza neredeyse hiç yüklenmiyordum..

Dönüşü 750. km de son çeyreğin altına yaklaşan depoyu da 210 liraya doldurmuştum..

Togi bende nerelerde bu diyodum demek ankara turu yaptin
Ortalama cok iyi bu arada
Hosgeldin

hoşgeldin abi.
Bizim tüketimler daha 9,5 lt lerde henüz düşmedi.aşağılara.

Keomaa link' Alıntı:
tuketim1.JPG

2012 - 1.4 Turbo - Edition Elegance - Siyah/Bej - 18" - Cyclone Navi

« Yanıtla #217 : 21 şubat 2012, 17:55:09 »  

Bende bugün tüketimi bir sıfırlayıp ölçüm yaptım. Sabah ֜mraniye'den Kağıthane'ye oradan geri ֜mraniye'ye, Sonra ֜mraniye'den Sabiha Gökçen Havalimanı'na ve tekrar geri ֜mraniye'ye geldim. Yani anlayacağınız tam bir şehir içi-şehir dışı karma tüketim ölçümü oldu. ֜mraniye-Kağıthane arası Kavacık ve köprü trafiği, dönüşe gişe trafiği vs vs. gibi etkenlerde var. Bu tüketime sevindim açıkcası
hepsini alıntılamadım ama 50 km ortalama hız tutturulan bir yol ş.içi falan sayılmaz en azından istanbul için benim 25 km ortalama hız tüketimde 8.9 insigniateam deki ni okudum onun trafik dediği ile benim trafiğim farklı hafif yokuş çıkıyor yokuş yoğundu diyor 2 dk dur kalka giriyor yoğun trafikteydim yazıyor ben hergün max 5 km yolu 1.5 saatte geçiyorum gelsin benim şartlarımda 7.5 yaksın görüyim ayrıca bir çok yazıda görebileceğiniz gibi start/stop çok yoğun sürekli dur kalk trafikte işkence oluyor incelerseniz köprü trafiğinde falan genelde kapattıklarını görebilirsiniz yani öyle müthiş bir icat değil ayrıca vites oranları bile farklı olabilir insignia ile astranın ağırlık farkıda uçurum değil 100 kg dır olsa olsa 2 ton olacak hali yok astra zaten 1400 kg

Geri