Astra J Sedan arka taraftan gelen ses

Smart55

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba. 2020 model Astra J aracımın (3.500 km'de) arka kısmından özellikle çukur vs. yerlerden geçerken hem sağdan hemde sol tarftan lokurtu ( kütürtü) şeklinde ses geliyor. Özellikle 30 km ye kadar geliyior ses. Yetkili servislere götürdüm ama bu sesin bu araçların amortisörleri sert olmasından dolayı normal teşhisi konuldu. Lifte kadırıldı ve kontroller yapıldı. Bagajdaki pandizot, yedek teker ve aparatların hepsini çıkardım bu şekilde de var çukurlardan geçerken ses. Bu araçların arka amortisörleri böyle sesli mi çalışıyor? Deneyimleyen var mı aaşlar?

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Lastik basıncınız kaçta?

Ersin_35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ayni aractan bende de var. Sadece derin cukurlardan geçerken arka tekerden güm diye ses geliyor. Ama tikirti tukurtu tarzı değil. Sağlam bir gumleme. Servise sordum derin cukurlarda o ses normal dedi. Lastiklerin 17 inc olmasınında etkisi var.

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Merhaba. 2020 model Astra J aracımın (3.500 km'de) arka kısmından özellikle çukur vs. yerlerden geçerken hem sağdan hemde sol tarftan lokurtu ( kütürtü) şeklinde ses geliyor. Özellikle 30 km ye kadar geliyior ses. Yetkili servislere götürdüm ama bu sesin bu araçların amortisörleri sert olmasından dolayı normal teşhisi konuldu. Lifte kadırıldı ve kontroller yapıldı. Bagajdaki pandizot, yedek teker ve aparatların hepsini çıkardım bu şekilde de var çukurlardan geçerken ses. Bu araçların arka amortisörleri böyle sesli mi çalışıyor? Deneyimleyen var mı aaşlar?

bu ses benim ön amörtisörlerden geliyor.
ben de çok gösterdim ustalara hepsi normal dedi.
özellikle düşük hızlarda bozuk yollarda çok yapıyor bu sesi.
bazı konularda sorunun Z rotu ile alakalı olduğu yazıyordu. ben Z rotlarını değiştirdim ses kesilmedi.
opelci ustamın dediği bu ses bu arabalarda belli km ve belli yaştan sonra baş gösteriyor dedi. Ancak sizin araç daha 1 yaşında. İlginç.
Çözümü amortisörleri komple değiştirmekle çözebileceğini söyledi. Pahalı olduğu için sıcak bakmadım. O şekilde biniyorum.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Arka amortisör toz körüklerine baktınız mı sağlam mı diye

Smart55

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ayni aractan bende de var. Sadece derin cukurlardan geçerken arka tekerden güm diye ses geliyor. Ama tikirti tukurtu tarzı değil. Sağlam bir gumleme. Servise sordum derin cukurlarda o ses normal dedi. Lastiklerin 17 inc olmasınında etkisi var.
Aynen. Şikayetim tam olarak bu. Yetkili servis lifte kaldırdı. Aracın alt takımı zaten fabrikadan cıktığı gibi. Her kontrol yapıldı. Ama nafile. Servis normal diyor. Bu güm sesi düşük süratlerde çukurlarda geliyor. 18 jantta olsa bu sesi yapmaması lazım. Arabayı sifır aldım. Almadan önce de kronik bu tarz sorun hiç yoktu forumlarda falan. Piston kırma, bobin yakma sorunlarını geçtim sorun etmedim ama bu canımı sıktı açıkçası. Çözümsüz görünüyor. Soğuk havada daha da artiyor bence.

Smart55

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arka amortisör toz körüklerine baktınız mı sağlam mı diye
Hepsi kontrol edildi en ufak sorun yok. 3 bin km de araç daha... Servis normal dedi. Ama bence anormal bir durum var. Bir de araç arkasını virajlarda kolay bırakıyor. Bence forumlarda bahsedildiği kadar çok iyi yol tutmuyor.

Ersin_35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aynen. Şikayetim tam olarak bu. Yetkili servis lifte kaldırdı. Aracın alt takımı zaten fabrikadan cıktığı gibi. Her kontrol yapıldı. Ama nafile. Servis normal diyor. Bu güm sesi düşük süratlerde çukurlarda geliyor. 18 jantta olsa bu sesi yapmaması lazım. Arabayı sifır aldım. Almadan önce de kronik bu tarz sorun hiç yoktu forumlarda falan. Piston kırma, bobin yakma sorunlarını geçtim sorun etmedim ama bu canımı sıktı açıkçası. Çözümsüz görünüyor. Soğuk havada daha da artiyor bence.
Ben ilk duyduğumda arabanın altını vurdum sandım. Sonra anladım ki çukurda arka suspansiyondan geliyor. Her zaman olan birsey değil. Bazen terste kalıyor sanırım o an oluyor. Ama yol tutuş ile ilgili hiçbir sorunum yok. Birde epeydir olmuyor serviste 34 hava bastılar belki ondan dolayı olmuyordur. Lastik basinclari kaçta.

Smart55

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ben ilk duyduğumda arabanın altını vurdum sandım. Sonra anladım ki çukurda arka suspansiyondan geliyor. Her zaman olan birsey değil. Bazen terste kalıyor sanırım o an oluyor. Ama yol tutuş ile ilgili hiçbir sorunum yok. Birde epeydir olmuyor serviste 34 hava bastılar belki ondan dolayı olmuyordur. Lastik basinclari kaçta.
Yol turuşu iyi. Çok zorlarsam 4 tekerden kayıyor açıkçası. Lastik havaları 32. Kapıda yazdığı gibi. Ben de ilk olarak arka yedek lastikten geliyir sandım. Arka pandizotu, yedek latiği vs çikardım ve öyle denedim geçenlerde. Sanki biraz azaldı gibi geldi ama vardı yine. Hatta arka 2 koltuğu yatırdım koltuklardan mı diye ama değil. Servisteki yetkili de test sürüşünden sonra bunlarda kronik bu şekilde abi dedi. Sizin aracinızda 2020 benzinli mi?