Astra J sport

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ANL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Çağrı bey öyle oluyor malesef ama devir bazen çok düşüyor araba vites küçültüp uçuncaya kadar benim biraz canım sıkılıyor :). Yani 75 le gidiyorum 6. vitese atıyor araba hele yokuşlarda bazen ciddi sıkıyo elle vites değişimi yapıyorum mecburen.

Valla eşim de kullandığı için otomotik diye tutturdu 3 arabamda otomatik bırakmadıki bu manuel olsun :D

daha önce active select kullanmadım ama araba yokuşta sıkıştığı zaman kendiliğinden vites düşürmesi lazım. yinede düşmezse gaza yüklenin, yine düşmezse kickdown yapın:D
şuda var, babam birkaç ay önce tiptronic pejo 307 ile şehirdışına gitti, çoğu zaman vites düşürmedi ben manuelden düşürdüm dedi. tiptroniğin çalışma yapısı bu heralde. benim henüz tecrübem olmadı.

Basınca vites küçültüyoda, benzin ibresinide küçültüyo :). Biraz fazla basmak gerekiyo halbuki uygun viteste sabit gazla çıkabilmesi lazım. Bende manuel konrtol ile kendim ayarlıyorum yokuşlarda artık.

Ayrıca yolda giderken her gazdan ayağını çektiğinde de vites büyültüyor deviri düşürmek için sonra tekrar basıyorsun fosssss gitmiyor yani. TEkrar yüklenirsen gaza bu sefer turbo zoooooooooooosssssssssssssss ediyo uçuyorsun :))

valla garip birşeymiş bu active select:D gazı bırakınca da boşa alması lazım aslında.
önceki otomatik araçlarınız nelerdi ve vitesler tam otomatik mi yoksa tiptronic miydi?

Hala 2 aracım daha var. Honda Hrv tam otomatik, Honda civic Hb tam otomatik.
Onlarda böyle bir olay pek olmuyo, ama bu arabamda boşa değil direk vites büyültmeye gidiyor olay tabi can sıkabiliyor alıştıkça sorun bitecek sanırım.
100 km de 12-13 litre benzin ortalmasıyla gidiyorum yoksa basıcam vites sorunu çözülecek birde bassam 15 yakarım sanırım.

ben sabit gazla bayır çıkıyorum ve araba direkt vites küçültüyo yani böyle sürekli yüksek vites gitmiyor ilginç geldi.artı ayağımı gazdan cekince vitesde büyütmüyor.

Sabit gaza basıyorum yokuşta devir 1500 lere iniyo artık araba zortluyo portluyo çok geçte olsa tabiki vites küçültüyor ama araba titremeye başlayıncaya kadar tık yok. Nerdeyse araba gitmeyip duracakta öyle küçültecek, Bakıyorum vites düşmek bilmeyecek bu sefer gaza yükleniyorum vites küçültüyor fırlayı veriyo turboyla oldukça dengesiz yokuş çıkışı var. Manuele geçirirsen viteslerin kendin ayarlarak ancak rahata eriyorsun. Yıllardır otomatik kullanıyorum bu kez sıkıntı yaratıyor biraz bana. Diğer 2 tam otomatik aracımda hiç bu kadar sıkıntı çekmiyorum.

Zaten aracın düşük devirleri hiç iyi değil, 2500 devirin altında gidiyorsan performans iyi değil. Zaten araç 12,5 litre/100km ortalama yakıtla gidiyor birde 2500 üstü gitsem sürekli 14-15 yakar rahat rahat.

İşe giderken üst üste 6-7 tane uzun yokuş çıkıyorum yolun hepsi yokuş neredeyse tabi sinir ediyor.

Son düzenleme:
Sabit gaza basıyorum yokuşta devir 1500 lere iniyo artık araba zortluyo portluyo çok geçte olsa tabiki vites küçültüyor ama araba titremeye başlayıncaya kadar tık yok. Nerdeyse araba gitmeyip duracakta öyle küçültecek, Bakıyorum vites düşmek bilmeyecek bu sefer gaza yükleniyorum vites küçültüyor fırlayı veriyo turboyla oldukça dengesiz yokuş çıkışı var. Manuele geçirirsen viteslerin kendin ayarlarak ancak rahata eriyorsun. Yıllardır otomatik kullanıyorum bu kez sıkıntı yaratıyor biraz bana. Diğer 2 tam otomatik aracımda hiç bu kadar sıkıntı çekmiyorum.

Zaten aracın düşük devirleri hiç iyi değil, 2500 devirin altında gidiyorsan performans iyi değil. Zaten araç 12,5 litre/100km ortalama yakıtla gidiyor birde 2500 üstü gitsem sürekli 14-15 yakar rahat rahat.

İşe giderken üst üste 6-7 tane uzun yokuş çıkıyorum yolun hepsi yokuş neredeyse tabi sinir ediyor.
dostum bence senin araçta bir sıkıntı var kuşadasını bilen bilir mezarlıktan salı pazarına giden yol baya dik bir yokuş ve ben bu yokuşu 2000-2200 devirde sabit sarsıntısız çıkıyorum araç vites geçişlerinde hiç hissettirmiyor bazen yokuşun ortalarında gaza yükleniyorum ve araç hiç tereddütsüz fırlıyor.

servis genelde kullanımla alakalı der işin içinden çıkar ama otm. tecriben var görüldüğü gibi, şanzumanda bir problem olabilir.
istersen İstanbul Ataköy'de Doğan bey'e yada Odak'ta Burak Bey'e (genelde Bayrampaşa şubesinde oluyor) www.insigniateam.com üye olduğunu vs söylersen ilgileneceklerdir abi.

Geri