Bedelli askerlik

Bedelli askerlik ne zaman çıkar ?:D

• Kullanılan toplam oy
    93
hakan 5 yıl değil 3 yıl abi - izinler , çalışmadığın günler vs hariç olarak. abim de o şekilde yaptı. benim de yurtdışına gidişimin bir amacı buydu ama 3 yıl kalmaya değmez dedim 1 sene kalıp kısa dönem 5 ay 10 gün şeklinde tamamladım askerliği, :D
bu zaten yasada olan bir hak tabi, bahsi geçen bedelli askerlik için ise aslında şu kriz ortamında düşünülüyordu ama bir sonuç çıkmadı, tabi onda da sadece parası olanlar için yapılmış bir olay değil, belli kriterler var,
örnek olarak.. 20-25 yaşında, paraya para demiyor ve askere gitmemiş biri istediği kadar para versin yine de bedelli askerlikten yararlanamaz.

20-25 yaşındaki neden yararlanamıo anlamadım

yukarda da yazmışım bak güzelde yazmışım :D :D yazımın üstüne bir şey katmıyroum :D

tek katıcağım olay şudur paralı askerlik etkiye tepki yaratır bunu unutmamak lazım etki paralı askerlikse parası olan gitsin yapsın ise tepki olarakda bir çok asker kaçağı oluşucakdır ve yan anti propoganda unsurları..

parası olmayan gariban kesim içinde ben enayimiyim elin oğlu parası var diye gidicek 1 ay yapıcak ben 15 ay yapıcam diyicek gitmiycek kaçağa düşücek askeriyeye soğuma olucak askerliğe karşı bir tepki oluşucak gençler içinde ayrıca ülke içinde kutuplaşmalar olucakdır

böyle bir şey pek çok örgüt parti v.b ninde eline koz vericekdir pkk nın eline bile doğuda güneydoğuda avantaj verir militan toplama açısından bakın tc ordusu işde burjuva beyaz türkleri parasıyla 1 ay yaptırtıyor sizi kullanıp bizimle çatıştırıyor siz onlar için önemsiz ikinci sınıf insansınız sizi et parçası olarak görüyorlar falan diye propoganda bile yaparlar..

olaya sırf cüzdanınızın gölgesinden param var hakkımdır diye bakmayın öyle bakarsanız adam benimde param yok ama silahım var mermim var hakkımdır der anlayana işde ...

askeriye bir defa bedelliyi çıkardı deprem diye çok acil bir durumdu çok önemli bir durumdu türkiye ekonomisinin kalbinde oldu deprem onbinlerece insan öldü askeriyede o acının içinde devlete bir fayda olsun diye bunu çıkardı..

bizimkiler işde iyiliğine yapılan bir şeyi bile kötü amaçlı kullanmayı adet edinmiş o günden sonra her gelen hükümet bir bedelli furyası tutturdu paraya sıkışan bedelli dedi ama avucunu yaladı..

ben askerliğimi yapmışım çokdan benim için bir şey değişmez bedellide olsun onuda anlayışla karşılıyorum gerçekden genç yada çok yoğun işi olan insanlar var adamların saati bile değerli kaldıki askerlik çok büyük kayıp onlara bunuda anlayışla karşılıyorum ama böyle bir şey yapılıcağı vakit bedelli çıkıcaksa misal o çıkdığı süre zarfında 15 ay lık askerlerde 10 ay yapsın işde bu jesttir bu çözümdür hani bir laf varya ne şiş yansın ne kebap yani bedelli çıkarsa torpil yapılıcaksa zengine garibanada parası olmayanada teselli ikramiyesi bazında böyle bir kıyak geçilmesi lazım ki bu işin birazda olsa adaleti olsun bana göre tabi..

arkadaşlar bedellik askerlik yasasını yanlış yorumluyorsunuz ama,
yaş sınırı var, sadece parası var diye 1 ay yapıp gelemiyor kimse, bildiğim kadarıyla 36+ , googledan bakmak lazım ama en aşağı öyle bişeydi... ara ara çıkıyor bu yasa, siz belli nedenlerle o yaşa kadar askere gitmemişseniz - okul - master - doktora - yurtdışı vs, bedelli yasası çıkarsa bundan yararlanıp 20 küsur gün askerlik için belli bir meblağ ödüyorsunuz, 5200€ civarında...

Geri