Bıktıran Oil Lack Problemi

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba.
Aracım 97 model Vectra 2.0 Otomatik. Aldığıma resmen pişman ettirdi. Yapmadığım masraf kalmadı, sanayiden çıkmıyor araba yinede sorunları bitmiyor.
Yaklaşık 2 hafta önce arabam yağlama sıkıntısından dolayı yatak sardı. Oil lack yazısı çıkıyordu 15-20 km yol yaptıktan sonra. 2-3 ustaya sormuştum, ' müşürdendir bunlarda yapar' dediler. Birde rolanti problemi vardı arabanın , frene basınca kırmızı yağ lambasıda yanıp sönüyordu pırpır.
Neyse uzatmayayım; Bu şekilde motoru yedim. 4 bin TL masraf ederek motor rektefiye edildi. Yağ pompasıda değişti haliyle. Aracı teslim aldıktan 1 hafta sonra yani geçen hafta yine oil lack yazısı çıkmaya başladı. 1-2 kerede kırmızı yağ lambası yandı söndü rölantide. Devamında da motordan cızırtılar gelmeye başladı. Hemen motoru yapan ustayı aradım ve arabayı götürdüm. Yağ pompası yetersiz yağlama yapıyor, yağ pompası değişecek dedi. Yetersiz yağlamadan dolayı fincanlardan ses geliyordu. Hayhay dedik, yağ pompasını değiştirdi.
İyi dedim, artık gönül rahatlığıyla arabama bineyim birazda tadını çıkarayım artık 136 beygirin, motoruda sıfırlamış olduk bu bahaneyle falan diye kendimi avuturken, yine oil lack yazısıyla sinirimden ağlama noktasına geldim. 10 km gidiyorum 'oil lack' yazısı çıkıyor. Stop edip 2-3 dk bekleyince siliniyor, 10 km gidince yine çıkıyor.
Çalıştırırken dikkat etmeye çalıştım, kırmızı lambada 1 saniye falan geç sönüyor gibi geldi. Belkide psikolojik olarak öyle hissediyorum çünkü psikolojim bozuldu artık.
Yağ müşürünü ve yağ filtresini değiştireceğim birkez daha ama onlardan yaptığını sanmıyorum. Çünkü araba motoru yemeden önce nasıl davranıyorsa şu anda o şekilde davranıyor.
Etrafımdaki herkes sat kurtul diyor, bende satarak alan adamın başını yakmak istemiyorum. Birde 2 defa motor yaptırdım, araba kadar masraf yaptım. Ağız tadıyla binmek benimde hakkım değil mi? :(
Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum, oil lack hatası yağ pompası haricinde neden kaynaklanıyor olabilir? Çünkü 2 defa yağ pompası değişti, oradan olma ihtimali yok. Müşürede ihtimal vermiyorum (yinede değiştireceğim)
Herkese teşekkür ederim şimdiden.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Vay arkadaş sadece bu bitmek bilmez sorunlar benim aracım da sanırdım. Bende abartmıyorum bir araba parası harcadım ama hala her bindiğim de ulan hadi bekliyorum bir sorun çıkar havasındayım.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yapan ustaya gidip yapışakcaksınız başka yolu yok. İşinin arkasında duracak.
Doğru dürüst kontrol etsin, gerekirse 1-2 gün bırakın arabayı.
Nazikçe adama "kardeş olmayacaksa söyle, ben başka büyük servise gideyim. Boşuna para harcamayalım, vakit kaybetmeyelim. Sen de ben de yorulmayalım" de.
O kadar masraf etmişsiniz. En azından biraz keyfini sürün.
Hallolur inşallah canınızı sıkmayın.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Baştaki ilk paragraftan sormak istedim neden bir kez diliniz yandıktan sonra gene aynı kendine usta diyen kasaba gittiniz ki? Zaten tek bir ustaya giderek , onu dinledikten sonra yatak sarıp , tekrar ona motor yaptırmak , kusura bakmayın ama sizinde çok fazla paranız varmış. Arabaya bahane bulmayın , gidin iyi bir usta bulun veya forumdan yardım alın , öneri üstüne bir ustaya gidin. Geçmiş olsun.

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Baştaki ilk paragraftan sormak istedim neden bir kez diliniz yandıktan sonra gene aynı kendine usta diyen kasaba gittiniz ki? Zaten tek bir ustaya giderek , onu dinledikten sonra yatak sarıp , tekrar ona motor yaptırmak , kusura bakmayın ama sizinde çok fazla paranız varmış. Arabaya bahane bulmayın , gidin iyi bir usta bulun veya forumdan yardım alın , öneri üstüne bir ustaya gidin. Geçmiş olsun.

Yapan ustaya tekrar gittim çünkü yine yağlama sıkıntısı vardı. O da pompaya kabahat buldu , pompayı değiştirdi. Ama oil lack devam ediyor.:(

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yapan ustaya tekrar gittim çünkü yine yağlama sıkıntısı vardı. O da pompaya kabahat buldu , pompayı değiştirdi. Ama oil lack devam ediyor.:(

Onu diyorum bende yapan (usta demeyelim şuna) kişiye artık gitmeyin isterseniz , belli ki amacı arabayı tamir etmek değil. Belki basit bir sorundur , başka bilgili ustalardan yardım alın veya foruma bulunduğunuz ilde bir ustaya yönlendirmeleri için konu açın ...

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Onu diyorum bende yapan (usta demeyelim şuna) kişiye artık gitmeyin isterseniz , belli ki amacı arabayı tamir etmek değil. Belki basit bir sorundur , başka bilgili ustalardan yardım alın veya foruma bulunduğunuz ilde bir ustaya yönlendirmeleri için konu açın ...

Haklısın ancak adama 4 bin TL para verdim, yine problem çıkınca ona gittim çünkü adam gibi yapamamış demekki, yaptığı işi düzeltsin dedim. Değiştirdiği yağ pompasından para almadı zaten, yağ parası aldı sadece.
Ama o ustaya gitmeyecem artık, zaten şehir dışında yolda kaldığım için mecburen götürdüğüm bi usta, tanımıyorum.

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yağ lambası geç mi sönüyor, normal mi?

Ben ihtimal vermesemde müşürden veya kablosundan yapabilir mi?
Yağlama ile ilgili borularda tıkanıklık olsa rektefiyede değişiyor galiba onlar?
Ustaya gidecem mecbur ama bi fikrim olsa daha iyi olacak.
Yok mu fikri olan ?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Arkadaşlar yağ lambası geç mi sönüyor, normal mi?

Ben ihtimal vermesemde müşürden veya kablosundan yapabilir mi?
Yağlama ile ilgili borularda tıkanıklık olsa rektefiyede değişiyor galiba onlar?
Ustaya gidecem mecbur ama bi fikrim olsa daha iyi olacak.
Yok mu fikri olan ?

Eşek yükü ile para vermişsin hiç boşuna kendi başına sorun nereden diye arama bırak adama baksın yapar ise yapar yapamaz ise iş inada binerse ver mahkemeye gitsin... sen onunla uğraşana kadar o mahkeme de uğraşsın dursun...