Bıktıran Oil Lack Problemi

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
bu arada siz hangi müşürü değiştiniz yağ basınç müşürünü mü yoksa yağ seviye sensörünü mü??
oil lack yazısı müşürden değil de sanki seviye sensöründen yanar gibi geliyo bana? seviye sensörüde kirlenmiş olbilir yağ çamurundan vs dolayı. veya bozulmuşta olabilir.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun o zaman yağ seviye müşüründe değilmi? yağ filtresiyle ne alakası var? yada arabada yağ eksik...

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
valla benim hiç b kasa vectram olmadı bende astra g var ve benzeri bi sorun arada oluyor.. astrada ''check oil level'' diye bi uyarı gorunuyor yol bilgisayarında. eğer bu oil lack denilen uyarı bununla aynı ise (oil check te olabilir ) bunu seviye sensöründen yapar. ya yağ eksiktir yada sensör bozuk veya kirlidir.

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Filtre yan sanayi olursa yağ içinden geçerken yeterli basınçta geri çıkmıyor galiba, bu sıkıntıyı yapabilir diye düşünüyorum. Birde ben bir tane müşür var diye ondan sipariş verdim. Yağ müşürü diye geçiyor, altta küçük yivli bi parça. Başka bi müşürün varlığından bile bihaberim [emoji15]

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
vectra b kullanan arkadaslar daha iyi bilirler seviye sensörü varmı yokmu
würth motor iç temizleyiciyi deneyin bence gelecek yağ değişiminde

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra b kullanan arkadaslar daha iyi bilirler seviye sensörü varmı yokmu
würth motor iç temizleyiciyi deneyin bence gelecek yağ değişiminde

Motoru yapan ustayı aradım, yağ müşürü değil ön tarafta klima borularının oralarda bir yeri tarif etti bana. Orada bi sensör daha varmış haklıymışsın.
Oraya ben silikon falan sıktım dedi, oraya baktıracağım.
O sensörüde bulamadım internette zor bulunuyor ve pahalı galiba :(
Yİnede inşallah sensördendir.

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Motoru yapan ustayı aradım, yağ müşürü değil ön tarafta klima borularının oralarda bir yeri tarif etti bana. Orada bi sensör daha varmış haklıymışsın.
Oraya ben silikon falan sıktım dedi, oraya baktıracağım.
O sensörüde bulamadım internette zor bulunuyor ve pahalı galiba :(
Yİnede inşallah sensördendir.
çıkmacılara fln bak istersen yinede pahalı gelirse güzelce benzin wd40 vb çöüüzücülerle güzelce temizlettirin hatta kablolarını soketini flnda bi kotrol ettirin. muhtemelen arabanızda arıza yok sadece sensör kaynaklı hata gösteriyor gibi duruyor

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
98 model öncesi vectra b lerin yolbilgisayarı 98 ve sonrakilerden farklı biraz check oil level ve oil lack farklı aslında oil lack yağ bitik demek aslında seviyenin düştüğünü söylemiyor bence.yani sensör bozuk diye tahmin ediyorum ve ustanızın rektefiyeyi sorunsuz yaptığını varsayıyorum.
sensör tamir edilebiliyor bazen yalnız karter in sökülmesi şart çünkü karter iç kısmında o sensörün kablolarında bazen temassızlık olabiliyor küçük bir müdahale ile düzeltilebilir ama kesin değil.2. bir yol sensör almak fakat sensör 150 tl bile olabilir yani para verilmez bence.
vectra b 4-5 yıl kullandığım bir araç b1 ve b2 kasalar.oil lack yazısı genelde kronik saçma bir sorun son derece sıhhatli bir motorda da ara ara yanar bu snsördeki hatadan kaynaklanıyor genelde.ama yağlama sorunu olan bir mordada yanar tabi...
sağlam bir usta bularak motorun düzgün yağlama yapıp yapmadığını kontrol ettirin ve düzenli olarak yağ çubuğundan milimetrik yağ ölçümü yapın.ilk çalıştırmada ses geç kesiliyorsa fincanlardan bu yağlama hatasına işarettir mesela.
yağlama sorunsuz yapılıyorsa ve oil lack hatası sensörden olduğu netleştikten sonra yukarda bahsettiğim çözümlerle sensördeki sorunu çözemezseniz ve aracınızı çok seviyor uzun bir süre oil lack görmek istemiyorsanız onunnda teknik bir çözümü va aslında sensörden yolbilgisayarına gelen kabloyu şase ye bağlayarak oil lack tan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.(bilen biri yapmalı tabi)
bu arada 1. sayfadaki marş süresi epey uzun geldi bana krank devir sensörünüz de arızalı olabilir bir defaya mahsus öyle uzayarak çalıştıysa çok önemi yok tabi

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
98 model öncesi vectra b lerin yolbilgisayarı 98 ve sonrakilerden farklı biraz check oil level ve oil lack farklı aslında oil lack yağ bitik demek aslında seviyenin düştüğünü söylemiyor bence.yani sensör bozuk diye tahmin ediyorum ve ustanızın rektefiyeyi sorunsuz yaptığını varsayıyorum.
sensör tamir edilebiliyor bazen yalnız karter in sökülmesi şart çünkü karter iç kısmında o sensörün kablolarında bazen temassızlık olabiliyor küçük bir müdahale ile düzeltilebilir ama kesin değil.2. bir yol sensör almak fakat sensör 150 tl bile olabilir yani para verilmez bence.
vectra b 4-5 yıl kullandığım bir araç b1 ve b2 kasalar.oil lack yazısı genelde kronik saçma bir sorun son derece sıhhatli bir motorda da ara ara yanar bu snsördeki hatadan kaynaklanıyor genelde.ama yağlama sorunu olan bir mordada yanar tabi...
sağlam bir usta bularak motorun düzgün yağlama yapıp yapmadığını kontrol ettirin ve düzenli olarak yağ çubuğundan milimetrik yağ ölçümü yapın.ilk çalıştırmada ses geç kesiliyorsa fincanlardan bu yağlama hatasına işarettir mesela.
yağlama sorunsuz yapılıyorsa ve oil lack hatası sensörden olduğu netleştikten sonra yukarda bahsettiğim çözümlerle sensördeki sorunu çözemezseniz ve aracınızı çok seviyor uzun bir süre oil lack görmek istemiyorsanız onunnda teknik bir çözümü va aslında sensörden yolbilgisayarına gelen kabloyu şase ye bağlayarak oil lack tan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.(bilen biri yapmalı tabi)
bu arada 1. sayfadaki marş süresi epey uzun geldi bana krank devir sensörünüz de arızalı olabilir bir defaya mahsus öyle uzayarak çalıştıysa çok önemi yok tabi
Çok teşekkür ederim vakit ayırıp detaylıca yazmışsınız.
Motoru yaptırmadan öncede sürekli oil lack yazısını görüyordum o nedenle biraz fazla hassas davranıyorum galiba. Sensörden olduğuna emin olsam görmezden gelmeye çalışacağım. Yağ müşürü ve yağ filtrem geldi, oil lack ile bi ilgisi yok büyük ihtimalle ama gm olarak değiştirmek iyi olur heralde yine. En kısa zamanda iyi bir ustaya giderek kontrol ettireceğim.

Geç çalışma problemi hep vardı, onuda sordum, bunların motoru büyük olduğundan zor çalışır normal dediler [emoji4]
Benim ustalar herşeye normal diyor demekki.
Geç çalışmasının başka ne sebebi olabilir? Arabaya ağız tadıyla binmek istiyorum, herşeyini dört dörtlük yapacağım. Bu saatten sonra masraftan kaçmak saçma zaten yapacağım kadar yaptım. Sonsuz+1 yine sonsuz eder. [emoji1]

joe black

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
öncelikle geçmiş olsun, oil lack yazısı ''motor yağında ani eksilme'' anlamına gelir. bu yazının bilgisayarda görünmesini sağlayan seviye müşiri karterin içinde (motorun ön tampon tarafında) bulunuyor. yağ müşirinin bununla alakası yok. taktığınız yağ pompası kolbenschmidt marka ise yağlama ile ilgili bi endişen olmasın ama başka bi şeyse o pompaya güvenilmez.

oil lack ikazını yokuş aşağı vermediğini söylemişsin, eğer yağ seviyesi tamamsa bu karterin içinedeki sensör arızalı demektir. bunu (orijinali ile ) değiştirirsen sorunun çözülür. vectra b yağ seviye sensörü diye aratırsan internette bulabilirsin.

ancak şu var ki senin daha önemli problemin, tanımadığın etmediğin adama motor yaptırmışsın, sanırım parçaları da kendin almamışsın bu yüzden de bu arabayla sanayiden çıkman zor. çok büyük ihtimalle usta dediğin arkadaş conta takımlarını, el ring marka gibi yan sanayi ürünlerden kullanmıştır, saplamaları değişmemiştir, vs. bu da motorla alakalı sık sık sorun yaşamanı kaçınılmaz yapıyor. yani aslında sorun arabada değil de (tabii ki son derece işini bilen ahlak sahibi ustalar da var onları tenzih ederim) ''egr valfini görünce bomba diye karakola götürecek'' adamların bizim ülkede ustayım diye gezmesinde.

bi on bin km içinde senin ustanın kalitesi de belli olur zaten. sen de arabayla ilgili kararını ona göre verirsin.