Bıktıran Oil Lack Problemi

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Shodex mi ne öyle bir marka yazmış buraya. Maşallah doktor yazısı gibi [emoji2]
Üstünü veripte orjinaliyle değiştirtsem mi acaba bilemedim.

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle geçmiş olsun, oil lack yazısı ''motor yağında ani eksilme'' anlamına gelir. bu yazının bilgisayarda görünmesini sağlayan seviye müşiri karterin içinde (motorun ön tampon tarafında) bulunuyor. yağ müşirinin bununla alakası yok. taktığınız yağ pompası kolbenschmidt marka ise yağlama ile ilgili bi endişen olmasın ama başka bi şeyse o pompaya güvenilmez.

oil lack ikazını yokuş aşağı vermediğini söylemişsin, eğer yağ seviyesi tamamsa bu karterin içinedeki sensör arızalı demektir. bunu (orijinali ile ) değiştirirsen sorunun çözülür. vectra b yağ seviye sensörü diye aratırsan internette bulabilirsin.

ancak şu var ki senin daha önemli problemin, tanımadığın etmediğin adama motor yaptırmışsın, sanırım parçaları da kendin almamışsın bu yüzden de bu arabayla sanayiden çıkman zor. çok büyük ihtimalle usta dediğin arkadaş conta takımlarını, el ring marka gibi yan sanayi ürünlerden kullanmıştır, saplamaları değişmemiştir, vs. bu da motorla alakalı sık sık sorun yaşamanı kaçınılmaz yapıyor. yani aslında sorun arabada değil de (tabii ki son derece işini bilen ahlak sahibi ustalar da var onları tenzih ederim) ''egr valfini görünce bomba diye karakola götürecek'' adamların bizim ülkede ustayım diye gezmesinde.

bi on bin km içinde senin ustanın kalitesi de belli olur zaten. sen de arabayla ilgili kararını ona göre verirsin.

Aynen dediğiniz gibi conta takımlarını elring mi ne ondan takmış. Bu kadar olur nokta atışı yapmışsınız.
Ayar tutmaz mı artık bu motor?
Ben satayım en iyisi, binmeyi düşünüyordum ama sürekli sanayide duracaksa araba bir anlamı yok:confused:

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yıkamacı 75 tl mı yazıyor orada?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet öyle yazıyor, motoru mu yıkattı ne yaptı bilmiyorum.ama yıkanmış değildi başka bir işlem galiba

joe black

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Evet öyle yazıyor, motoru mu yıkattı ne yaptı bilmiyorum.ama yıkanmış değildi başka bir işlem galiba

motor blok'unu toplamadan önce yağ su kanallarının içini tazyikli suyla yıkamak lazım, herhangi bir şey içinde kalmasın diye. yıkamacı diye ona 75 tl yazmış ama bu 10 dakkalık bi iş, 75 lira :mad: biraz fazla olmuş.

senin arbayla ne yapacağına gelince, bi 10.000 km kadar kullan bence sonrasında ona göre karar verirsin.

karşılaşman muhtemel sorunlar şöyle, krank keçesi yağ kaçağı, egzantrik keçesi yağ kaçağı, araçta yağ su eksiltme, mavi duman (uyduruk supap lastikleri yüzünden)...

tabii bu işler biraz da şans işi, bakarsın bi sıkıntı da çıkmaz. o yüzden bi on bin km yap sonra ne yapacağına karar ver. yağ seviyesi tamam olduktan sonra da ''oil lack'' ikazını çok dert etmene gerek yok.

daynaft

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dostum aracı çalıştır kaputu aç yağ kapağını aç motor dişarı yağ atıyorsa sorun yok yağ atmıyorsa yağlama da sorun var demek 10 sanıye içinde sağ sol yağdan batması gerek şayet araç yağlama yapıyorsa tek tek yağ damlası atıyorsa sorun büyük