Bir depoyla gidilen yol

Ynt: bir depoyla gidilen yol....

evet aracım iyi yakıyor bir benzinliye göre, ondan yana şikayetim yok.

VAy arkadaş bende düşüre düşüre 11,0 lt/100km düşerebildim.Ama arac daha 1000km de :)98 model astra F ler ne kadar yakıyor 100km de biliyormusunuz? 1,6 motor olanları.

acaba h kasaların ilk tuketim değerleri nasıl?

aracı ankara trafiğinde kullanıyorum...ancak araç henüz 1000 km de ben değerlerin düşeceğini düşünüyorum...

Djfree link' Alıntı:
VAy arkadaş bende düşüre düşüre 11,0 lt/100km düşerebildim.Ama arac daha 1000km de :) 98 model astra F ler ne kadar yakıyor 100km de biliyormusunuz? 1,6 motor olanları.

98 modeli bilmem ama bizde 2005 Astra H 1.6 (105bg) vardı. Sattığımda Ankara şehir içi ortalama 7.2lt/100 km. şehirdışı ortalama 5.4lt/100 km idi. Benzin fişleri ile de durum defalarca teyit edilmiştir. İmzamdaki aracı çok agresif kullanmadığını düşünmeme rağmen ne yaptıysam 9lt/100 km'nin altını göremedim. Gerçi agresiflik konusunda yanılıyor da olabilirim çünkü turbo hırıl hırıl hırıldadıkça insanı "bas bas bas" şeklinde tahrik ediyor, farkında olmadan şeytana uyduruyor ve sonunda yaktığının hakkını da fazlasıyla veriyor.
şu anda ise, tüketimin 20-25.000 km'den sonra 8'li değerlerin altına düşeceği ihtimalini seviyorum  special_zik

valla şuan şehir içi ful depo ile 400-450 km gibi bir rakamı yakaladım uzun yolda 800 km gidiyor

hokamola link' Alıntı:
[quote author=Djfree link=topic=413.msg3793#msg3793 date=1296464954]
VAy arkadaş bende düşüre düşüre 11,0 lt/100km düşerebildim.Ama arac daha 1000km de :) 98 model astra F ler ne kadar yakıyor 100km de biliyormusunuz? 1,6 motor olanları.

98 modeli bilmem ama bizde 2005 Astra H 1.6 (105bg) vardı. Sattığımda Ankara şehir içi ortalama 7.2lt/100 km. şehirdışı ortalama 5.4lt/100 km idi. Benzin fişleri ile de durum defalarca teyit edilmiştir. İmzamdaki aracı çok agresif kullanmadığını düşünmeme rağmen ne yaptıysam 9lt/100 km'nin altını göremedim. Gerçi agresiflik konusunda yanılıyor da olabilirim çünkü turbo hırıl hırıl hırıldadıkça insanı "bas bas bas" şeklinde tahrik ediyor, farkında olmadan şeytana uyduruyor ve sonunda yaktığının hakkını da fazlasıyla veriyor.
şu anda ise, tüketimin 20-25.000 km'den sonra 8'li değerlerin altına düşeceği ihtimalini seviyorum  special_zik
[/quote]
Bu benzin fisleri ile nasil hesapliyorduk?

Sn. Djfree,

Aracı aldığınız günden beri tüm benzin fişlerini tutuyorsanız eğer fişlerin üzerindeki tüm lt değerlerini toplayarak aracın toplam kilometresi üzerinde bir değer elde edebilirsiniz.

Eğer tüm fişleri tutmadıysanız eğer bir gün benzincide depoyu fulleyin (pompa ilk seferde atana kadar) ve kilometreyi sıfırlayın. Sonra yol yapın uzun - kısa - şehir içi - şehir dışı. Ardından gene benzinciye gidip tekrar tabanca 1 sefer atana kadar depoyu doldurun. Kaç lt benzin aldığınız ve kaç kilometre yol yaptığınıza bakarak bir değer hesaplayın. Bu değer yukarıda bahsi geçen fiş değeridir ;)

Hmm cok tesekkurler.tum fislerimi sakliyordum.yaptigim hesaplamada 11.2 Litre cikti.arac bilgisayarinda 11.1 litre gosteriyordu.arac bilgisayarinin olcumu gayet basarili.peki kurus olarak nasil hesaplama yapiyorduk?

Djfree link' Alıntı:
Hmm cok tesekkurler.tum fislerimi sakliyordum.yaptigim hesaplamada 11.2 Litre cikti.arac bilgisayarinda 11.1 litre gosteriyordu.arac bilgisayarinin olcumu gayet basarili.peki kurus olarak nasil hesaplama yapiyorduk?

100km'yi gitmek için fişlere göre 11.2lt/100km yaktığınız için ödediğiniz para 11.2ltx3.95tl/lt=44.24 TL. Yani 1 km gitmek için 44,24kuruş ödüyorsunuz.

Yanlız bu değeriniz bana biraz fazla geldi. Sürüş tarzınızdan mı yoksa aracın km'sinin az olmasından mı bilmiyorum ama ben 1km için 30kuruş ödüyorum.

Aracınızın değerlerine baktım. 12.8 lt/100km değeri vermişsiniz aracınız 450km iken. Bu değeriniz gittikçe düşecek. Şimdiden 12.8'den 11.2'ye düşmüşsünüz.

Geri