Dizel arabamız var diye yılda 25 bin mi yapmak zorundayız?

binek araçda mazot ekonomik olsa binlerce kez söylemekden dilimde tüy bitti taksici kesmi lpg + benzin kullanmaz bazıları parça servis fiyatı diyor taksici ondan kullanıyor diyor alakası yok jetta taksiler var burda benzinli jetta da öyle parçası ucuz bir araç değil..
onlarda benzin + lpg

Olay tamamen ekonomik. Şimdi benzinin fiyatı, motorin ve LPG fiyatından daha az olsa millet LPG'li ve dizel araçları yerden yere vurmaz mı?

Ben duramıyom zaten bakkala bile corsamla gider oldum.
1 yılda 40.000 km yaptım, dizelin varsa biniyorsun,
aracım 1 kere servise verdim; benzinli araç verdiler ikame olarak 4 günde 105 liralık benzini içti alet. ben corsamı isterim diye ağlamaya başladım.
ben 105 liraya 2 hafta geziyorum arkadaş..

herkesin hertürlü düsüncelerine saygi duyarak birtek sey söylemek istiyorum..dizel kullanmaya basladigimdan beri akaryakit derdinden kurtuldum ne yalan söyleyim ..

aracım 1 kere servise verdim; benzinli araç verdiler ikame olarak 4 günde 105 liralık benzini içti alet. ben corsamı isterim diye ağlamaya başladım.

ne verdi servis mercedes s500 mü :) 4 günde 105 tl yakdınız.. ben istesem gez baba gez o kadar yakamam 4 günde :)

herkesin hertürlü düsüncelerine saygi duyarak birtek sey söylemek istiyorum..dizel kullanmaya basladigimdan beri akaryakit derdinden kurtuldum ne yalan söyleyim ..

üstat sen o zaman bir smart sür :D akaryakit derdinden kurtulmayı bırak pompacıyla bayramdan bayrama düğünden düğüne görüşürüsün :D :D

Son düzenleme:
Açıkcası yılda 10000 km yapıyorum, ama bu aracımı dizel aldım...

Özellikle ikinci elde hem alırken arada büyük fark yok, hem bakımlı bir dizelin kullanım maliyetleri çok daha makul.

Bence km tek kriter olamaz.

bu muhabbet her zaman iş arkadaşlarımızla aramızda olur.. ben her zaman dizelin yerini bişey tutmaz taraftarıyım.. canım sıkldıgında keyfine dolaşıp gezebiliyorum her zaman.. niye içimde yaktı sıkıntısı yok :) araba alacagımızda herkes dedi dizele verilmez o kdar para degmez diye ama şimdi düşünüyorumda alırken 3-4 milyar az vermiş olcaktık o para da çar çur olup araya kaynayacaktı sonra yakacak diye rahat rahat binemeyecektik.şimdi mobillyet motora biner gibi her yere arabyala gidiyorum :)
Lpg ile dizel aynı gibi görünsede bana göre dizel daha ekonomik.bunun yanında dizelin akarı yok kokarı yok :) sıkıntısı yok.. taksiciler bana göre küçük motorlu dizellere binemezker o yüzden tercih etmiyolar.. onlara en kötü 1.6 , 1.9 hatta 2.0 motorlu araclar lazım ki şehir içi rahat rahat durup kalksınlar veya klima açık gezinler. tabi öyle büyük motorlu dizellerde haliyele küçük motorlu olan araçlara göre 5-6 milyar pahalı... tercih etmemelerinin bir sebebi de bu bence ..

Çok iddialı rakamlar. Benzinli araç dizele göre 2 kat fazla yaksa bile (aynı hacimde olduğu sürece asla yakmaz) 1 hafta rahat gezerdin. Hiç dizel araç kullanmamış olsam hemen inanacaktım. Madem öyle ben de bir örnek vereyim. Ben Ankara-İzmir arasındaki mesafede 120 liralık benzin tüketirken dizelde aynı mesafede 145 lira tüketmiştim, hem de bir kere değil aynı mesafeyi 3 kere gidip geldim.

Dizel kullanan arkadaşlar abartmayın lütfen, biz de benzinli araç kullanıyoruz.Ne kadar yaktıgını da hesaplayabiliyoruz çok şükür.Yok böyle bir tüketim.Zaten sizin hesaplarda benzinli araç hep tavanda dizel araçlarda dipte yakıyor.Ben artık birşey demiyorum.

Herhalde sizin düşündüklerinizi,Türkiyeye araç satan araç üreticileri düşünemiyor.Rakamlar bu kadar abartılı olsa TR de hiç benzinli araç satılmazdı.Yorumu sizlere bırakıyorum

size verilen araç kaç silindirdi :D
şaka bir yana kabaca hesap yaparsak;

yılda 40000km ise ayda 3333km yapar yaklaşık olarak.
iki hafta dediğiniz 1 ayın yarısı ise 3333/2= 1666km yaklaşık olarak
siz kendi aracınızla 105lira ile 2 hafta gezebildiğinizi iddaa ediyorsunuz ya han :D bu değer 1666kmye tekabül ediyorki 105/1666= 0,06 krş yapıyor.
bunu size söyleseler siz inanır mısınız? ben inanmam, kimsede inanmaz.
piyadasan aldığımız su bile daha pahalı oluyor bu durumda.

bu arada o zaman bende şöyle söyleyim 45lt LPG ile 600km yol yapıyorum.. ;) (ş.dışı)

kısaca ortadaki durum şöyle. bunu nerde hesaplarsanız hesaplayın LPG'nin fiyatından dolayı her halükarda motorinden az yakıyor. bu tartışmasız bir gerçek. bunu sadece LPG kullanıcıları demiyor bütün bilimsel araştırmalar diyor.

Son düzenleme:
Geri