Dizel arabamız var diye yılda 25 bin mi yapmak zorundayız?

sana şunu söyleyim senin vectrada focus motoru olsaydı daha çok severdin 1.6 tdci

sana şunu söyleyim senin vectrada focus motoru olsaydı daha çok severdin 1.6 tdci
değiştirelim o zmn :D dizel tamam mantıklı iyi hoş ama o tır tır sesi beni sinir ediyo combo vardı focustan önce onada sinir oluyodum focusu aldık valla combonun sesini mumla arıyorum.Vectranın performansından hiç memnun değildim hele bide 206 gtı 106 xs falan sürdükten sonra dahada hantal gelmeye başladı.Benim vectradaki tutkum yaşına göre kalite+kasa+masrafsızlık(arıza) yakıtı sorun olmuyormu elbette oluyor ki bide genelde focusu kullandığımız halde ama o içimdeki dizel sesinin nefreti geçmiyor :)

Son 4 aydın pederin Ford Connetnin kullanıyorum. 4 km yolda insanın baş ağrırmı ya tor tor tor tor TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOR

o bir şeymi bizim burda nissan micra var mazotlu kedici teyze var kadın sokakdaki bütün kedileri besliyor :D:D kadın sokağa bir çıkıyor bir bakıyorsun ninja gibi her yerden kediler koşturuyor atlıyor :D:D:D neyse adam sabahları aracı çalıştırıp bekliyormuş teyzede arabanın gürültüsünden yatağından fırlıyormuş :D:D yöneticiye şikayet etti adamı kıyamet kopdu adam şimdi başka yere park ediyor :D :D dedim micrayı süren adama bak dedim bu teyze psikopat emrinde yüzlerce onun için ölmeyi göze almış fedai kedileri var dikkat et :D :D :D şaka bir yana ama bu gerçek bir olay ve sabahları bende acayip rahatsız oluyorum bazen bizim apartmanın tamda odamın önüne kia sorento park ediyor adamın arabayı çalıştırmasıyla bende uyanıyorum sanırsın araba değil damperli kamyon...

dizel bence hiç ama hiç mantıklı değil sesi geçtim.. performansıda geçtim.. benim şuan vectra'm 1.6 tdci focusla kafa kafaya yakıyor.. bakım masrafları da nerdeyse %40 daha ucuz ve turbo gibi enjektör gibi mazot pompası ve beyni gibi heran soruna hazır bir donanımım çok şükür yok..

ha bu arada yeni tip dizellerdeki partikül filtresi olayıda allahtan yok :D 5-30 dışındaki yağlarda tıkanan masrafı ciddi fazla olan cihaz.. yağ masrafım bile yarı yarıya..

delimiyim niye dizele biniyim?

abi niye bitsinki :D

ben aldığımda lpg liydi aracım toplamda 20.000 km yaptım 10 ayda ve 20.000 km de bana her km de 14 kuruş kazandırmış olsa 20.000*0.14=2800lira eder

ben aracıma yaptığım her masrafı (yıkama+yakıt hariç) bir defterim var oraya yazarım silecek bile yazılır cam suyu dahi.. km'si tarihi masrafı vs..

ve şimdiye kadar 4 sıfır lastik aldım yeni akü aldım ağır bakımları yaptırdım 10.000 bakımlarını yaptırdım kafama göre parçalar aldım masraf bu parayı bulmadı bile.. yani bunların hepsi bana bedavaya geldi..

sonuç: benzinle binseydim bi okadarda parça parası, mazotla binseydim alırken peşin peşin verecektim.. noldu? aldıklarım yanıma kar kaldı..

turboydu enjektördü mazot pompasıydı korkulu rüyada görmüyorum..

ohhh misss :D :D

Benim sürekli kullandığım şirket aracım dizel (clio) ve dizel polo 1.4 , kendi aracım ise corsa 1.2 , bol bol karşılaştırma olanağı buluyorum.Benzinden memnunum, değiştirirsem de yine benzinli alırım.Ben dizeli kötülemem ama bana uygun değil.Bütün konularda turbo dizel ile atmosferik benzinli motorları karşılaştırıp verim, ekonomi,güç ,fiyat tartışıyoruz, konu baştan yanlış, elma ile armut karşılaştırılıyor

Örneğin kimse turbo benzili ile turbo dizeli karşılaştırmıyor?

Grande prunto 1.4 tjet 120 hp - 206 nm tork - benzinli
Grande prunto 1.3 multijet 75 hp - 190 nm tork - dizel

(markaya takılmayın,ilk aklıma gelen örnekti)
Görüldüğü gibi elma ile elmayı karşılaştırdıgınızda güç anlamında (tork ve beygir gücü) benzinli istenileni fazlası ile veriyor.

Ekonomi kısmına gelirsek ,dizel aracın litre bazında daha az tükettiği bilimsel bir geçek ona hiç sözüm yok ama TL olarak benzin ile dizel arasındaki fiyat farkı tamamen hükümetin vergi politikası ile alakalı,(unutulmasın dizel ile benzinin rafineri çıkışı aynı fiyat, hatta dizel binde bilmem kaç daha pahalıdır).Tüm dünya çevre şartlarını düşünürek dizelden uzak durmaya çalışırken bizde ekonomik sebeplerden eğilim dizelden yana, tabiki herkesin kendi seçimi ama önce kendi şartlarınızı belirleyin, sonrada elma ile elmayı karşılaştırın.

bu konu burda bitmezzz uzar gider benzin fiyatları dizelden pahalı dizel araçların benzinli araçlardan az yakması lpg li araçları kapalı otoparka koyamaman aynı zamanda lpgden kar elde etmekistiyorsan arabanın motorunun ısınıp lpg ye geçmesi gerekiyor yeni sistemlerde böyle eğer kısa mesafede kullanıyorsan sıfır kar aslında ekstra masraf

konu artık tamamen duygusal olmayı başlıyor biri benzinli der biri dizel bir lpg lii bence en iyisi herkesin kulandığı dır kuzguna yavrusu güzel gelirmiş gibi oldu buu

kim ne derse desin artık tercih herkesin kesesiyle alakalı

bu konu burda bitmezzz uzar gider benzin fiyatları dizelden pahalı dizel araçların benzinli araçlardan az yakması lpg li araçları kapalı otoparka koyamaman aynı zamanda lpgden kar elde etmekistiyorsan arabanın motorunun ısınıp lpg ye geçmesi gerekiyor yeni sistemlerde böyle eğer kısa mesafede kullanıyorsan sıfır kar aslında ekstra masraf

konu artık tamamen duygusal olmayı başlıyor biri benzinli der biri dizel bir lpg lii bence en iyisi herkesin kulandığı dır kuzguna yavrusu güzel gelirmiş gibi oldu buu

kim ne derse desin artık tercih herkesin kesesiyle alakalı

Kesinlikle, zaten konunun ana fikri de bu, benim açıklamaya çalıştıgım ise, dizel in daha güçlü torklu vs gibi yorumların gerçeği yansıtmadığı, şurası gerçekki,şu an Türkiye şartlarında dizel kullanmak benzine göre avantajlı.İleride ne olur dizel ve benzin f,iyatları arasındaki fark kapanırmı, LPG hepsini gecermi, benzine zam, dizele ekstra cevre vergisimi gelir, bunları yaşayarak görecegiz.

Geri