Dizel Partikül Filtresi

Ynt: Dizel Partikül Filtresi

mertandur link' Alıntı:
Arkadaşlar Bu DPF benim acaip canımı sıkmaya başladı.KM. çoğalınca biraz azalır dedim olmadı (Aracım 6500 km.ye geldi),devirli kullanıyorum olmuyor... walll2 günde bir "partikül filtresi temizleniyor sürmeye devam edin".Bugünlerde çok arttı.Evle iş arası yaklaşık 2 km. trafikte geçiyor.Ne yapacağımı şaşırdım.Şu günlerde çok sevdiğim aracımı satmayı bile düşünüyorum :'(
Bu sorun neden çıkıyor hani 'kesin' şundandır diyen yok, sanırım hiçbirimiz kesin nedenini bilmiyoruz, en azından ben bilmiyorum varsa bilen söylesin :) Devirsiz kullanmaktan dedik, devirli kullandık olmadı, ondandır dedik yaptık olmadı...Benimde en son birkaç hafta önce çıkmıştı, sönene kadar sürüşe devam dedi ama benim durmam gerekiyordu, aracı park ettim. Ondan sonra birdaha yanmadı. Aracım şuan 4500 km civarında, toplam 4-5 sefer çıktı uyarı lambası. Yalnız aracı park ettikten sonra arada bir fan sesine benzeyen o ses devreye giriyor, video ilede paylaşmıştım, eğer o ses partikül filtresi temizleme işlemiyse, bende de baya bir çalışıyor demektir.

markopasa86 link' Alıntı:
[quote author=mertandur link=topic=228.msg44301#msg44301 date=1314096452]
Arkadaşlar Bu DPF benim acaip canımı sıkmaya başladı.KM. çoğalınca biraz azalır dedim olmadı (Aracım 6500 km.ye geldi),devirli kullanıyorum olmuyor... walll2 günde bir "partikül filtresi temizleniyor sürmeye devam edin".Bugünlerde çok arttı.Evle iş arası yaklaşık 2 km. trafikte geçiyor.Ne yapacağımı şaşırdım.Şu günlerde çok sevdiğim aracımı satmayı bile düşünüyorum :'(
Bu sorun neden çıkıyor hani 'kesin' şundandır diyen yok, sanırım hiçbirimiz kesin nedenini bilmiyoruz, en azından ben bilmiyorum varsa bilen söylesin :) Devirsiz kullanmaktan dedik, devirli kullandık olmadı, ondandır dedik yaptık olmadı...Benimde en son birkaç hafta önce çıkmıştı, sönene kadar sürüşe devam dedi ama benim durmam gerekiyordu, aracı park ettim. Ondan sonra birdaha yanmadı. Aracım şuan 4500 km civarında, toplam 4-5 sefer çıktı uyarı lambası. Yalnız aracı park ettikten sonra arada bir fan sesine benzeyen o ses devreye giriyor, video ilede paylaşmıştım, eğer o ses partikül filtresi temizleme işlemiyse, bende de baya bir çalışıyor demektir.
[/quote]
Evet resmen bayıldım artık,çevre temizliği için herşey feda olsun ama bu şekilde bir kullanım otomobil kullanımına aykırı.Tam sabah biniyorsun işe kalmış kısa bir süre "sürmeye devam edin"...... 031blaa

mertandur link' Alıntı:
[quote author=markopasa86 link=topic=228.msg44309#msg44309 date=1314101733]
[quote author=mertandur link=topic=228.msg44301#msg44301 date=1314096452]
[/quote]
Evet resmen bayıldım artık,çevre temizliği için herşey feda olsun ama bu şekilde bir kullanım otomobil kullanımına aykırı.Tam sabah biniyorsun işe kalmış kısa bir süre "sürmeye devam edin"...... 031blaa
[/quote]
O sürmeye devam edin uyarrısına her zaman uymak zaten mümkün değil, bide durmadan, yüksek devirlerde kullanın diyor. Karpuz bostanında kullanmıyourzki arabayı, benim güzergahımda sürekli tıkalı trafik, açıkçası çıkabilecek sorunu göze aldım, hani işimiz Allah a kalmış, bişey olmaz inşallah diyorum park ediyorum arabayı. Zaten yalnız bir kere oldu uyarı yanarken park etmem.

türk_187 link' Alıntı:
arabayı bir gün satarsam sırf bu DPF yüzünden satarım.... walll
+1 Ben birde eğer debriyajdan sıkıntı yaşarsam satabilirim. Ama şuanda çok şükür böyle bir durum yok

Dizel araçlara her zaman soguk bakarım. Yakıtından dolayı sıcak bakmaya çalışıyorum ki bu gibi sorunları görünce anında soguyuveriyorum :)

BİLDS link' Alıntı:
Dizel araçlara her zaman soguk bakarım. Yakıtından dolayı sıcak bakmaya çalışıyorum ki bu gibi sorunları görünce anında soguyuveriyorum :)
Yakıtından dolayı bakıyorsan bu saatten sonra hiç bakma :D Yakında mazot 4 liraya dayanır, ramazana hürmeten bu aralar zam yapmıyor hökümetimiz ama acısını çıkaracaklardır.

bu dpf uyarısı bir tek astralarda mı var. insignia vs. diğer dizel araçlarda çıkmıyormu bu uyarı?

ercub link' Alıntı:
bu dpf uyarısı bir tek astralarda mı var. insignia vs. diğer dizel araçlarda çıkmıyormu bu uyarı?
Ve diğer marka dizellerde (partikül filtresi olanlar) nasıl ya.Ben böyle şikayeti bu astralarda duyuyorum sadece...Onlar biz gibi gezintiye çıkarmadan temizleniyor heralde yada durdurunca duruyor tekrar çalıştırınca sorunsuz devam ediyor heralde... 032questn

Sahibinden.com'da dpf'yi temizleyenlerin ilanları var farklı fiyatlara temizlik işlemi yapılıyor.

Ben aracımı 2.000 devirin altında kullanmıyorum zaten mazotuda shell'den alıyorum daha temiz olduğunu düşünüyorum.

Benim merak ettiğim acaba dpf'nin tamamen sökülüp iptal edilme imkanı yok mu?Sonuçta daha önce bu motorda bu filtre yoktu aracın çalışması için gerekli bir sistemde değil.

Biraz araştırdım internetten DPF iptal edilebiliyor.İptal edilip yazılım yapılırsa hemen ardından dpf'nin ışığıda yanmıyor.

Kısacası dpf'den dolayı sorun yaşayan arkadaşlar dpf'yi söküp alsın hem başları ağırmaz hemde 3-5hp'de olsa güç gelir araca.

Geri