Dizel Partikül Filtresi

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel Partikül Filtresi

aynen ben de okulda teneffüs arası eşimi okula bıraktım gelirke çıktı yazı
aracı stop etmiyeyim diye 1 ders geç kaldım okula :)

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

15dk daha kullandırıp dizelcilerin mazot boşa gitsin diye tasarlamışlardır türkiye yi düşünüp benzinlilerin gözü kalmasın diye :)

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

HaKaN link' Alıntı:
aracı stop etmiyeyim diye 1 ders geç kaldım okula :)

Bu DPF doğal afet gibi birşey o zaman, gündelik yaşamı etkileyip aksamasına neden oluyor  011zaa

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar bilmediğimden soruyorum dizel kullanmadım pek bu bütün dizel araçlarda böylemidir yoksa bizimkilere has birşeymi garip geldide açıkçası bana

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dizel mondeo kullandım uzun süre hiç rastlamadım ama belki vardır uyarı vermiyordur bir fikrim yok

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

2009 yılında yazılmış bir yazıdır:

Egzos emisyonlarını daha da düşürmek için, katalitikten sonra DPF takılmaktadır. Egzosdan çıkan gazlardaki yakıt partikülleri bu filtrede toplanır. Bazı markalarda tek kullanımlık olan bu filtre değişir (pahalıdır), Ford un kullandığı sistemde, bu filtre içindeki partiküller yakılarak dışarı atılır, yani filtre kendisini temizler.
Bu temizliği yapması için, içinde hego benzeri bir sensör ve art yakıcı gibi bir enjektör bulunmaktadır. Filtrenin dolduğunu anlayan sensör, sürücüye, ekranda uyarı yazısı çıkararak, yanmanın başladığı mesajını verir. Bu mesajı gören sürücü 20-30 dak. süresince, rölantiye düşmeden ve biraz yüksek devirde seyir halinde olmalıdır, mesaj silinene kadar araç rölanti düşmemeli, stop etmemelidir.
Yanma işlemi için, egzos subap kapanma süreci değişmektedir, egzosdan çıkan alevler ile dpf içi yakılarak dışarı atılmaktadır. Bu sırada göstergede, Rejenerasyon başladı mesajı gözükmektedir, yanma işlemi başarılı olmaz ise, devir düşerse vs. daha sonra tekrar denemektedir.
Dpf bulunan motorlarda kullanılan yağ önem kazanmaktadır, belirli yanma sayısından sonra, motor yağı değişimi zorunludur diye bir mesaj çıkmaktadır, biraz şansa kalmış bir iş, bakımı yeni yapılmış bir motorda da bu mesaj çıkarsa, değişmesi gerekmektedir.

Bu sistemin maliyeti yüksek olduğundan Focus Trend 90 PS modellerde yoktur, 109Ps Titaniumlarda bulunmaktadır. Türkiye için yeni bir sistem olduğundan, servis personelinin pratik çalışma bilgisi ve müşterinin bu konuda henüz yeterli bilgisi yoktur. Ancak dünyada yıllardır kullanılmaktadır, hatta DPF temizleme cihazları da mevcuttur (Carbon clean cihazı benzeri)

Alıntıdır. Kaynak:

http://www.fordclubtr.com/forum/Diesel-Partikuel-Filtresi-t186413.html

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

çoğu yeni üretilen araçta var bu özellik dizel partikul filtresi
hatta çok pahalı bir parça her dizel araca da eklemiyorlar
megane larda hatta Audilerde de var bu sistem

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

peki bu çok pahalı parça garanti sonrası bu yanma işlemlerini sürekli yaptığı için değişim gerektirirmi acaba o zaman birde onun külfeti olabilir ilerde.. questionnn

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bahadirusta link' Alıntı:
peki bu çok pahalı parça garanti sonrası bu yanma işlemlerini sürekli yaptığı için değişim gerektirirmi acaba o zaman birde onun külfeti olabilir ilerde.. questionnn
olabilir ama sonuçta araçtaki herşey arıza çıkarıp değişebilir(astra için söylemiyorum her araç için geçerli)