eBay'den aldığım parça sahte çıktı!

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
PayPal ödemesinde veya geri ödeme olayında sıkıntı yok. Burada gönderilen ürünün "fake" sahte olması ve daha önemlisi şüpheyle incelenmediği takdirde gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar gerçeğine yakın sahte olması ve daha da kötüsü, satıcı bu durumu bildiğinden alıcılara o sahte ürünü gerçek orjinalin fiyatından ~20% düşüğe gerçek orjinal diye satması.

Tahminimce o sahte ateşleme bobininin satıcıya maliyeti $15 ve gerçek orjinalinin maliyeti ise $50.

Bu durumda:

Gerçek orjinal satıcı maliyeti: $50 --> Müşteri satış fiyatı: $64 = 30% kar

'Sahte orjinal' satıcı maliyeti: $15 --> Müşteri satış fiyatı: $46,5 = 310% kar!!!

Gerçek orjinal satan dürüst satıcı 30% kar ederken, sahtekar satıcı %310 kar ediyor.

Rotweiler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.azmiallusoglu.com
Hiçbişey yapmanıza gerek yok. Paypalden ödediyseniz geri çekin ödemeyi.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Satıcıdan 20saat cvp gelmeyince 24 saat cevap müddetine dayanamayıp eBay'deki "Resolve Conflict" ("anlaşmazlığı çöz") bağlantısından resmi iade talebi açtım.

Bugün öğleden sonra kafama bu mesele takıldığı için resmen çalışamaz işimi yapamaz oldum, işime devam edebilmek için 24 saat süreyi beklemeksizin davayı açtım. 29.Temmuz'a kadar süresi var. O tarihe kadar satıcı paramı geri göndermezse davaya eBay'in kendisi hakimlik yapıp karar verecek (başvuru sonrası açıklamalarda böyle yazıyordu) Öyle bir durumda ilan başlığında "genuine" ("orjinal") yazıp, orjinal ürün olmadığı için eBay'in lehime karar vereceğine kesin gözüyle bakıyorum.

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Talihsizlik olmuş resmen.Az önce bende ebay den parça aldım.Şu zamana kadar hiç sıkıntıyla karşılaşmadım.Umarım sizinde son olur bu talihsizliğiniz

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Satıcıdan yanıt geldi arkadaşlar. İade isteğimi kabul etti. Galiba eBay'den resmi iade başvurusu yapmam cabuk yanıtlamasını sağladı. Bobinleri geri gönder, tam para iadesi yapılacaktır dedi.

Bu arada bu sorunu Amerika'da o Mazda RX-8 sitesinde bahsettim ve orada Amerika'dan bir satıcının gönderisinde bu parça için ödediğim $46,5 'un çok az üstüne, $60'a gerçek orjinalini buldum gibi. Param iade olsun, oradan satın almayı düşünüyorum. Sitede birçok kişi ve bu 'fake' parça alıp iade edenler de ondan almış, gerçek orjinal satıyormuş. Kâr marjını çok düşük tuttuğu için bu fiyatı elde edebiliyormuş. $60, kabaca 120TL yapar. Aynı parça Türkiye'de 320TL!

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
conflict açılınca satıcıya tüm para transferleri donduruluyor. Bu yüzden hızlı çözüm yoluna giderler genelde :)

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorumlar için teşekkürler. Sahtesi gerçeğine o kadar yakın ki. Ayırt etmek için ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Alttaki resimde, bobin altındaki kapatma plastiği sahte olanda yandaki (7 yıl kullanılmış) orjinaline göre daha alçak.
qq43d.jpg

İkisi yan yana.Soldaki sahte.
qq46d.jpg

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana kalsa soldaki daha orjinal gibi duruyor. Hatta sahte olanı orjinalinden daha kaliteli yapılmış gibi :D