eBay'den aldığım parça sahte çıktı!

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun.

Hep merak etmişimdir. Yan sanayi üretim yapanlar neden orijinali gibi üretebilecekken üretmezler? İlla ki çok ufak da olsa farklılıklar bırakıyorlar. İsteseler orijinalinin aynısını yaparlar ama yapmıyorlar. Var mıdır bir nedeni?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bir şeyin kopyasını yaparken ne kadar orjinale yaklaşmaya çalışırsanız maliyet de o kadar artar.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana kalsa soldaki daha orjinal gibi duruyor. Hatta sahte olanı orjinalinden daha kaliteli yapılmış gibi :D

Parça siyah renk old için fotoğrafta ayrıntılar tam gözükmüyor fakat soldaki sahtenin, üst buji kablo giriş başlığını tutan lastik halka, orjinaline göre yüzeyi bozuk ve alt kenarı çapaklı. Bu ve bunun gibi çok ufak ayrıntılarda belli ediyor kendini. bir de, sağdaki orjinal tam 7 sene (!) kullanıldıktan sonraki hali. 7 sene boyunca bir kez olsun yanlış ateşleme yapmamış, sonuna kadar dayanmış parça. Bu sahtenin ise, ateşlemeyi ne zaman bozacağı ve bozduğu zaman benim fark edip edemeyeceğim de belli değil. 3-5 ay sonra ateşleme bozulsa ve ben fark edemesem, motorun elimde kalması işten bile değil...

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun.

Hep merak etmişimdir. Yan sanayi üretim yapanlar neden orijinali gibi üretebilecekken üretmezler? İlla ki çok ufak da olsa farklılıklar bırakıyorlar. İsteseler orijinalinin aynısını yaparlar ama yapmıyorlar. Var mıdır bir nedeni?

Paranın sahtesini basanlar da bazı şeyleri özellikle tam yapmazlar cunku gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar aynı olunca cezası artıyormuş. Burda da benzer durum olabilir.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sahte parçaları iade ettikten sonra Amazon.com 'da harbiden dürüst bir satıcıdan (ilandaki yüksek çözünürlüklü resimleri incelemem ve diğer şartları değerlendirmem sonrası) orjinal OEM parçayı tanesi $58+$20 kargoya satın aldım yani parçanın tanesi $78'e geldi. Türkiye'de aynı parça için yetkili servis $160 ve 2 haftada teslim dedi. Aradaki fiyat farkı görüyorsunuz, 2 kat! Yani aslında Mazda pahalı değil, Türkiye'deki "yetkili servis" pahalı! Bobinin tanesinde Türkiye'te $82 fazla ödemiş olacaktım, 4 bobin için bu $328 eder yani 650TL fazladan para ödemiş olacaktım.

Amazon'dan aldığım parçanın sipariş fişi:

209hmdk.png

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Arkadaş bi ben cesaret edemedim şu e bay'den alışveriş yapmaya. galiba ingilizce gözümü korkuuyor:maden: Ama bigün başaracağım.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eBay duruma el attı. Param aynen iade oluyor. eBay 'deki görevli 10 seneyi aşkın süredir eBay üyesi olmamın dikkatini çektiğinden de bahsetmiş. Karşıdaki satıcı ise 2009 üyesi ve ilk alışverişini 2011'de gerçekleştirmiş. Üyelik süreleri inanırlık açısından dikkate alınan bir kriter.

r9d12.png

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
ebay'den dolandırılmak imkansıza yakın zaten.

Ben 5-6 yıl önce Kanada'dan dönüş yaptığımda $700 civarı bir fiyata anfi almıştım. Eski adres kaldığı için eski Kanada adresime göndermiş satıcı, oysa mesaj atmıştım.

Her neyse, alet kayboldu, dispute açtım falan filan, aleyhime sonuçlandı, çünkü suç bendeydi, adresimi güncellememiştim.

Yıllar sonra cihazın gönderildiği şehrin tüketici hakem heyeti email attı hiç yoktan ve satıcıya haciz koyduklarını, internet üzerinden birçok kişinin malını aslında göndermediğini vs anlatmış. Şaka maka paramın nerdeyse tamamını çek ile geri gönderdiler :)

ilkem07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ucuz etin yağnisi bu kadar olur ...