erg valfi ne sıklıkla kirlenir

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ndipi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Yarın bende egr ve kelebegi temizliyecem foto atarim

mühendislerin illaki bir bildiği vardır benim gibi orjinalliği ve emin olmadığı konuda fişini çekmek yerine tamirini düşünüyorsa yararlı bir bilgi faydalanmak isteyen arkadaşlar için paylaştım umarım yardımcı olabilmişimdir forum üyelerine.

Öncelikle yanlış anlama. Paylaşım her zaman değerli. Ama şu da bir gerçek ki bu EGR denen illet video da görüldüğü üzere aracın nefesini kesme konusunda bire bir...Bu sistemin ana amacı atık gazların tekrar motora yollanması ve eksoz gazının çevre kirliği için en minimize duruma getirmesi amacı bu tabi araç bu işi yapar iken de nefessiz kalıyor çünkü araca giren oksijen bu sistem sayesinde daha düşük oluyor. Daha düşük oksijen demek verimsiz yanma ve verimsiz yanma demek işte video da olduğu gibi bolca kurum demek.

Öncelikle yanlış anlama. Paylaşım her zaman değerli. Ama şu da bir gerçek ki bu EGR denen illet video da görüldüğü üzere aracın nefesini kesme konusunda bire bir...Bu sistemin ana amacı atık gazların tekrar motora yollanması ve eksoz gazının çevre kirliği için en minimize duruma getirmesi amacı bu tabi araç bu işi yapar iken de nefessiz kalıyor çünkü araca giren oksijen bu sistem sayesinde daha düşük oluyor. Daha düşük oksijen demek verimsiz yanma ve verimsiz yanma demek işte video da olduğu gibi bolca kurum demek.
Yok kardeşim neden yanlış anlayayım estağfurullah birşey sorabilirmiyim peki ne kadar süredir egrsiz kullanıyorsunuz aracı bilgisayara bağladiginizda herhangi bir hata kodu veriyormu tam anlamadigim birsey daha egr iptalinde yakitta bir artis veya azalis meydana geliyor mu.Sanırım ki anlattiginiza görede egr iptalinde aracın çekişi artıyor galiba yanlisim varsa duzeltiniz lütfen.

Teşekkür ederim incelicem şimdi.

Bir yıldan fazla fişi çekik bir şekilde kullanıyorum. Aracın çalışması olsun sesi olsun zaten değişiyor. Alt devirler daha canlı bir şekilde verim veriyor. Fişi takdığım zaman ise alt devirler de aracın canı resmen kesiliyor. Yakıt konusunda bana göre daha verimli şekilde yakıt harcıyor. Özellikle araç da LPG varsa EGR gerek yok. ;) Nede olsa LPG malum çevre ve usta dostu bir yakıt :D

Daha önce bununla ilgili bir konu açtım bir kaç arkadaş fişini çekerek kullandı. Artı ve eksi durumları aşağıdaki konu da baya bir değerlendirme yapmıştık.

http://www.opelim.net/forums/teknik-servis/110843-erg-valfi-ne-siklikla-kirlenir.html
Kafama yattı gibi peki benim aracım için yazılımla iptal gibi bir durum olabilir mi aracım birde dizel vectra 2001 model 2.0 dizel.

Kafama yattı gibi peki benim aracım için yazılımla iptal gibi bir durum olabilir mi aracım birde dizel vectra 2001 model 2.0 dizel.

Yazılım konusun da pek bilgim yok. Ne desem yalan olur. Ama bazı modeller de yazılım ile orasını burasını söklemeden iptal ediliyor. Ben bu şekilde biliyorum. Konuya hakim kardeşlerimiz illa çıkacaktır. Ama dedim gibi bu sistem araca işkenceden başka bir şey değil. Şimdi kafam rahat sadece işte bu araza lambası olayı var o kadar. Artık onu da dikkate bile almıyorum. Yanıp duruyor kendi başına :)

Yazılım konusun da pek bilgim yok. Ne desem yalan olur. Ama bazı modeller de yazılım ile orasını burasını söklemeden iptal ediliyor. Ben bu şekilde biliyorum. Konuya hakim kardeşlerimiz illa çıkacaktır. Ama dedim gibi bu sistem araca işkenceden başka bir şey değil. Şimdi kafam rahat sadece işte bu araza lambası olayı var o kadar. Artık onu da dikkate bile almıyorum. Yanıp duruyor kendi başına :)
[emoji4] benim muzdarip olduğum konu aracın o egr kapağından ne yaptıysam yağ benzeri buyuk olasilikla oyledir akiyor hafiften, birde araç dizel olmasina rağmen çok yakiyor km'ye neredeyse 35 kuruş belki onu bile geçiyor.Bu konuda fikriniz varmi acaba.?

Mübarek soba borusu daha az is yapar Bacasil faydası olur mu acaba :D işin şakasıda, Sökmeden de temizliği mümkün ama söküp dağıtıp temizlik yapmak kadar etkili değil. Lakin çok faydasıda olacaktır. Bizim ülkede temizlik seti var mıdır hiç bilmiyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=gOGjAQHVeCc

Geri