kışlık lastikle uzun yola çıkma

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan 44kartal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ben yine de kış lastiğinde ısrarcıyım bu koşullarda.Geçende evden birz erken çıkmak zorunda kaldım hava sıcak denmezine rağmen yolda akşam yağan çise ince ince buza benzer bir tabaka oluşturmuştu.Millet tın tın inerken ben tırın tırın soldan tam gaz indim :) Eh tabi biraz aracın elektroniklerine %50 kış lastiklerine güvenerek.Her ne kadar tecrübeli şöför olmak şart olsa da, fizik kuralları şöför möför dinlemiyor :D

ben bu yüzden goodyear 4seasons kullanıyorum. 4 mevsim diye geçiyor ama kışlık özelliği daha fazla :D ama ben 2 takım lastik bulundurmak istemediğimden dolayı en iyi tek takım olarak kullanabileceğim lastiği seçtim.

Geçtiğimiz haftalarda bende Antalya'ya gittim, Afyondan...
Michelin Alpin'ler hala aracın üzerinde... Bir sıkıntı yaşamadım, aksine iyi oldu çünkü dinar-burdur arasında karlı bir mevki vardı... Ben Nisan 20-25 den sonra çıkartmayı düşünüyorum çünkü yazlık lastiklerim starmaxx marka ve yağmur performansından pek memnun değilim... Sonuçta kış lastiği sadece kar ve soğuk için değil yağışlı havalarda da yol tutuşu sağlıyor... Yoğun yağış altında geçen sene 19 Mayısta yine Antalyaya giderken su birikintilerine girince araba baya savuruyor gibi gelmişti bana... Ama lastikler daha tertemiz diye kullanmaya devam ediyorum.. yenileyecek olsam bir daha starmaxx almam...

Asfalt öyle lanet bir maddedir ki sıcağı görünce keyfinden gevşer, soğuyu görünce kaçacak delik arar :).

ben bu yüzden goodyear 4seasons kullanıyorum. 4 mevsim diye geçiyor ama kışlık özelliği daha fazla :D ama ben 2 takım lastik bulundurmak istemediğimden dolayı en iyi tek takım olarak kullanabileceğim lastiği seçtim.

Şöyle bir olay yaşadım.Çorumdan bir araç aldım gelirken gece 1-2 dalandı gerede de otobana girmeden önce benzinliklerin olduğu bir kısım var oradan geçiyorum.Araçta michelen energy lastikler vardı dişleri yarımın birz üzerinde.Biraz tecrübe biraz dikkat biraz da arada aracı arada kontrol ederek benzinliğe girdim.Dedim ki şu far camlarını bir yıkasak.Orada çalışan pompacı eleman ''abi senin şu girişteki dereceyi gözün görmedimi musluktaki su bile dondu'' dedi.Derece -17 yi gösteriyordu.Öyle bir yolda zincirsiz yazlık tabir edilen lastikle geçtiğimiz zamanlarda oldu, zaruri olarak.Ama aradaki fark, mevsim dolayısıyla yolun ve havanın durumunu tahmin edebildiğimden dikkatliydim.Fakat bir anlık dikkatsizlik yada yeteri kadar tecrübe olmaması çok kötü sonuçlar da doğurabilir.

Pazartesi günü İzmir'den Ankara'ya geldim. Hava sıcaklıkları yaklaşık olarak; İzmir 20, Afyon 7, Ankara 11 derece. Nisan ayı mevsim olarak hava şartlarının sürekli değiştiği bir dönem. Ben 5-6 sene evvel kasım ayında Ankara'dan Antalya'ya (Manavgat) gitmiştim. Giderken aracımda kışlık lastikler vardı, arkadaşlar bana güldü. Antalya'da 5 gün boyunca resmen güneşlendik, döneceğimiz gün aşırı bir yağmur, Seydişehir-Akseki arasında da aşırı kar yağışı vardı. Arkadaşlar zincirle uğraşırken ben de onlara hem güldüm hem de yardım ettim. Yani bence güzergahdaki iklim koşulları çok değişken. O nedenle hava şartları bakımından sürprizlere hazır olmak lazım. Sonuçta Adana'dan Antalya'ya veya Erzurum'dan Erzincan'a (yani aynı iklimde) gitmiyorsunuz.

Pazartesi günü İzmir'den Ankara'ya geldim. Hava sıcaklıkları yaklaşık olarak; İzmir 20, Afyon 7, Ankara 11 derece. Nisan ayı mevsim olarak hava şartlarının sürekli değiştiği bir dönem. Ben 5-6 sene evvel kasım ayında Ankara'dan Antalya'ya (Manavgat) gitmiştim. Giderken aracımda kışlık lastikler vardı, arkadaşlar bana güldü. Antalya'da 5 gün boyunca resmen güneşlendik, döneceğimiz gün aşırı bir yağmur, Seydişehir-Akseki arasında da aşırı kar yağışı vardı. Arkadaşlar zincirle uğraşırken ben de onlara hem güldüm hem de yardım ettim. Yani bence güzergahdaki iklim koşulları çok değişken. O nedenle hava şartları bakımından sürprizlere hazır olmak lazım. Sonuçta Adana'dan Antalya'ya veya Erzurum'dan Erzincan'a (yani aynı iklimde) gitmiyorsunuz.

Benim kışlıklastikte neden ısrar ettiğimi yaşadığınız olayla özetlemişsiniz aslında.

Ben prensip olarak kışın uzun yola çıkarken aracımda ne tür lastik olur ise olsun, mutlaka yanıma aracımın zincirlerini alırım, zira bir keresinde aracımın ön tarafında çivili, arka tarafında kar lastikleri (eski nesil iri desenli lastiklerden) varken yoldaki trafik ekipleri illaki zincir takacaksın diye direttiler ben de mecburen çivili lastiklerin üzerine zincir taktım. Hele hele arabada çoluk çocuk varken tedbir şart.

Sürekli Türkiye'nin her bir yanına yol yapan birisi olarak Nisan 20 ' den evvel kış lastiği sökmem.Hatta Mayıs başlarına uzatırım.(Ankara için) Bu gün sabah 2 derece idi ve hafif kar atıştırıyordu.Gece mutlaka 0 , -2 derecelerdedir.Bu şekilde her 2 takım lastiği de 3 yıl kullanırım ve halen iyi durumda kalırlar.

Geri