kışlık lastikle uzun yola çıkma

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan 44kartal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ben prensip olarak kışın uzun yola çıkarken aracımda ne tür lastik olur ise olsun, mutlaka yanıma aracımın zincirlerini alırım, zira bir keresinde aracımın ön tarafında çivili, arka tarafında kar lastikleri (eski nesil iri desenli lastiklerden) varken yoldaki trafik ekipleri illaki zincir takacaksın diye direttiler ben de mecburen çivili lastiklerin üzerine zincir taktım. Hele hele arabada çoluk çocuk varken tedbir şart.

Yazın bile uzun yolda olmazsa olmazımdır zincir.İşim gereği nereye girip çıkacağım belli olmuyor.Bir kere vectra C de çamura saplandığımda biraz saçımızın tepelerine kadar çamur olmayı da göze alarak zincir takmıştım çamurun içinden bile çekip çıkardı aracı :) Ama çamura pikniğe gittiğimiz bir yerde saplanmıştım :)

Mesela şu an Ankara'nın yüksek yerlerinde kar serpiştiriyormuş :)

Vallaha ben onu bunu bilmem.Mayısın en az 15 ine kadar sökmeyecem. :)

kışlık lastilker 7 derece ve altında işlevsel, sıcaklık bu degerin üzerinde iken kışlık lastigin size ekstra bir katkısı olmayacaktır.gideceginiz tarihlerde beklenen hava sıcaklıklarına göz atarak dogru seçimi yapabilirsiniz

Mesela şu an Ankara'nın yüksek yerlerinde kar serpiştiriyormuş :)

yok savaş abi çarşamba akşama doğru yani dün çankaya' ya resmen tipi şeklinde kar yağdı bu sene heralde baharı görmeden yaz geldi geçti diyeceğiz :)

yok savaş abi çarşamba akşama doğru yani dün çankaya' ya resmen tipi şeklinde kar yağdı bu sene heralde baharı görmeden yaz geldi geçti diyeceğiz :)
Akşam haberlerde gördüm şaşırdım. Ben bu salı gününden beri Etlik'teyim. buralarda çok hafif serpiştirdi o kadar. İzmir'den gelirken montla gelmiştim, akşam eşim telefon etti (haberleri izleyince) kabanını göndereyim mi diye dalga geçti :).

yazlıkların vakti geldi diye düşünüyorum,yazlık lastiklerin iyiyse kabak değilse problem olmaz,hayırlı yolculuklar şimdiden.

evet tarih netleşti
12-15 nisan arasında gidip geleceğim
iyi dilekleriniz ve verdiğiniz bilgiler için hepinize
çok teşekkür ederim

arkadaşlar merhaba

muhtemelen nisan ayının ortasında ankara-antalya arasında gidip gelmem gerekecek.

bu çerçevede yolun yağmurlu olması olasılığını da göz önünde bulundurarak, sizce kışlık lastikleri çıkarıp yazlıkları taksam bir sıkıntı çıkar mı?

yani lastikleri değiştirme zamanı geldi mi?

Bence yola çıkmadan önce lastikleri mutlaka değiştir. Çünkü hava ısındıkça kışlık lastiklerin yol tutmasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu günlerde artık kış lastiği gerektirecek hava olma ihtimali neredeyse yok. Olsa bile çok kısa süreli hava değişimleri olabilir o zamanda zaten normal lastik yaterli olacakır.Birde sıcak havalarda kış lastiği sadece aşınmakla kalmaz güvenlik anlamında da büyük hasar görür diye biliyorum.(lastikçilerin yalancısıyım)

Geri