lpg de aracınız ne kadar yakıyor

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ufuk_06
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Yol bilgisayarı benzin i göstermiyormu sizin sistemmi değişik.ben de yalnız benzini gösteriyorda o da sabit duruyor benzin kullanımı olmadığı için.
Uzun yolda yol bilgisayarı doğru gösterir genelde ama şehir içi kullanımlarda çok değişken olabilir.(benzin için)

nasıl sabit duruyor yol bilgisayarı veriniz?
yol bilgisayarı benzin tüketimini ölçer ama montajda benzin enjektörlerinin benzin beyni ile bağlantısının arasına lpg beyni takıldığı için benzin enjektörleri çalışmaz ama yol bilgisayarı çalışmaya devam eder... eğer lpg ayarı hafif fakirde yapılırsa benzin ecusu enjektör zamanlarını artırır ve normalde yol bilgisayarı verilerinden 10-15% fazla yakması gereken lpg miktarı enjeksiyon süreleri uzadığı için yol bilgisayarı ile aynı miktarda yakar... bunun sebebi de uzayan enjeksiyon süreleri yol bilgisayarında yakılan benzin miktarını artırır...

nasıl sabit duruyor yol bilgisayarı veriniz?
yol bilgisayarı benzin tüketimini ölçer ama montajda benzin enjektörlerinin benzin beyni ile bağlantısının arasına lpg beyni takıldığı için benzin enjektörleri çalışmaz ama yol bilgisayarı çalışmaya devam eder... eğer lpg ayarı hafif fakirde yapılırsa benzin ecusu enjektör zamanlarını artırır ve normalde yol bilgisayarı verilerinden 10-15% fazla yakması gereken lpg miktarı enjeksiyon süreleri uzadığı için yol bilgisayarı ile aynı miktarda yakar... bunun sebebi de uzayan enjeksiyon süreleri yol bilgisayarında yakılan benzin miktarını artırır...

Can ben de herhalde gaz bağlantısı olmadı .çünkü ilk çalışma benzine göre yol bilgisayarı verileri fazla değişime uğramadı yani sadece benzin sarfiyatıma göre gösteriyor.gaz da ölçüm yapmıyor benim yol bilgisayarı .

Can ben de herhalde gaz bağlantısı olmadı .çünkü ilk çalışma benzine göre yol bilgisayarı verileri fazla değişime uğramadı yani sadece benzin sarfiyatıma göre gösteriyor.gaz da ölçüm yapmıyor benim yol bilgisayarı .

eğer benzindeki ile aynı gösteriyor farkı yoksa size çok güzel bir kalibrasyon yapılmış demektir... yol bilgisayarındaki veriden 10-15% fazla miktarda lpg sarfiyatınızın olması lazım...

kullanım tarzınız aşırı önemli onu uygulamalı olarak anladım. şu an 10 litrenin altında yakıyorum. durumu şöyle izah edeyim önceden 320 km civarı giden lpg tankı şu an 354. km de ve daha ne kadar daha gidecek cidden merak ediyorum. tek yaptığım ise sakin kullanmak.

bu veriyi cok yaktıgımı duşundugum ankaradakiler bilir konya yolundaki 1.69 (1.699 yazıyor) tl lik po gaz ile tutturdum. sanırım diğer gazlarla cok daha fazla gidecegim. buraya yazarım yine.

edit: 358. km de bitti yaklaşık 33 litre almışım yani 100 km de 9.21 lt gaz tüketimim. bu değerler ile 15 krş yakmaktayım.

35.5lt ile 480 km tüketti ise 100km'de

bu değer imkansız.. yani şöyle diyeyim bu değer olmaması gereken bir değer..eğer durum bu ise fakirde gidiyorsun. yakın zamanda yağ yakmaya hararet yapmaya başlaman lazım. hatta arabanın çekişinin düşmesi lazım. bunun gibi sorunların var mı ? korkarım ki afr oranı ayarlanmalı.. umarım sorun yoktur ama bu değer bana hemen bu cümleleri yazdırdı.

benzinli günlerinde benzinde 100 km de kaç litre benzin yakıyordun ?

bu değer imkansız.. yani şöyle diyeyim bu değer olmaması gereken bir değer..eğer durum bu ise fakirde gidiyorsun. yakın zamanda yağ yakmaya hararet yapmaya başlaman lazım. hatta arabanın çekişinin düşmesi lazım. bunun gibi sorunların var mı ? korkarım ki afr oranı ayarlanmalı.. umarım sorun yoktur ama bu değer bana hemen bu cümleleri yazdırdı.

benzinli günlerinde benzinde 100 km de kaç litre benzin yakıyordun ?

2002 astra 1,4 sedan aracımda pazar günü boluya gittim
uzun yolda ortalama
90-110km/h arası 38 lt 503 km
şehiriçi
maksimum 60km/h dur kalk şeklimde
38 litre 300-330 km arası yapıyorum
bu duruma göre benimde oran ayarlatmam gerekirmi?
şimdiden teşekkürler

2002 astra 1,4 sedan aracımda pazar günü boluya gittim
uzun yolda ortalama
90-110km/h arası 38 lt 503 km
şehiriçi
maksimum 60km/h dur kalk şeklimde
38 litre 300-330 km arası yapıyorum
bu duruma göre benimde oran ayarlatmam gerekirmi?
şimdiden teşekkürler

şehir içi 300 km az 38 litre ile daha fazla gitmeniz lazım.. yani kriter şu olsun şehir içinde ortalama 10 litre yakmak normal. 10.6 olur 9.6 olur..

ama şehirdışı değeriniz de çok fazla geldi bana :) diğer arkadaş basa basa yapmış bu değerleri ki şehir içinde de gitmiş sanırım.

yani isterim ki bütün arabalar az yaksın :) ama ayarsızlıktan dolayı fakire kalarak az yakmak motora zarar verir...

eğer benzindeki ile aynı gösteriyor farkı yoksa size çok güzel bir kalibrasyon yapılmış demektir... yol bilgisayarındaki veriden 10-15% fazla miktarda lpg sarfiyatınızın olması lazım...

Benimki hemen hemen aynı gösteriyor.Bu bir sorunmudur? Kafam karıştı biraz...

Yeni ölçümler;

Kullanım:%60 agresif

Toplam km(Menzil): 138km (tamamı şehiriçi)

Yol bilgisayarındaki harcanan litre: 14.8 L

Yol bilgisayarındaki ortalama yakıt: 12.6lt/100km

Lpg litre fiyatı: 2.00 TL

31TL ye doldu depo(16.5 litre)

Şu duruma göre seri şehir içi kullanımda 233 kuruş yaktı.
(Brc sequental)

Yeni ölçümler;

32lt full depo 450km (şehir içi dışı karışık) sabit hız 90~100

Litresi 1.65'den 54TL ile :)

Tekrar fulledim 55.30 TL (litresi 1.69) 32.70 lt aldı.

Geri