Marş basmıyor. Araba çalışmıyor.

gulnare

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Geçen akşam arabayı park ettim. Farlar açıktı 20dk sonra geldim. Kontağı 1 kademe çevirdim sorun yok. 2 kademe ile arabayı çalıştırmak istediğimde marş motoru tık bile etmedi. Marka basarken acele ile bakmıştım farlar açık klima açıktı ve direksiyonda çevirmeye çalışıyordum. Tekrar denedim yine çalışmadı. Kutup başını söktüm. Taktım yine marş dönmedi. Şimdide arada çalışıyor arada çalışmıyor. Bazende yolda giderken birden istop ediyor çalışmıyor. Acaba acele ile çalıştırmaya çalışırken beyine zarar gelmiş olabilir mi? Hiç bir hata kodu yazmıyor. Akü için elektirikçiye gittim. Akide sorun yok gibi diyor. İstersen şarja bağlar dedi.
Akü için ne önerirsiniz 72 amper opel astra h ın akü yuvasına sığar mı. Şuan üstündeki 60 amper. 72 amper akülü bu araç şart edemez diyorlar. Kullanan varmı?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Büyük aküye hiç gerek yok, çok gerekli olsaydı zaten fabrikası koyardı. Aracın durduk yere stop etmesi, marşın hiç bir uyarı vermemesi araçta elektrik arızasına işaret eder. Şase kablosunun gevşemesi, şarj dinamosu veya marş motorundaki bir aşınma, soketlerdeki veya kablolardaki bir temassızlık bu tür arızalara neden olur. (aracın otomatik vites veya LPG'li olup olmadığını bilmiyoruz, o nedenle bu şekilde bir yorum yaptım)

gulnare

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yazmayı unutmuşum. Araç düz vites ve LPG var. Teyip ekranında F uyarısı var.

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Marş motorundaki kömürler bitmiş olma ihtimali cok yuksek....

gulnare

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aküde sorun çıkmadı. Marş motorunda olsa arada sırada mı yapar? Bugün çalıştı araç 2 3 kontak sonra yine marş basmadı. Akü değiştik yine aynı hatayı verdi. Marş basmadı.

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aküde sorun çıkmadı. Marş motorunda olsa arada sırada mı yapar? Bugün çalıştı araç 2 3 kontak sonra yine marş basmadı. Akü değiştik yine aynı hatayı verdi. Marş basmadı.

kömürleri bitmiş...

gulnare

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Başlığı güncelleyemedim. Marş motoru dönüyor. Fakat araba çalışmıyor. Teyp ekranında tüketim yazan yerde "F" yazıyor. Bulunduğum yerde hiç bir usta anlamıyor. Benzin pomoasında sorun olabilirmi?

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yasin sorunun marş dinamosu gibi görünüyor. Söktürüp kömürlerini ve kollektörünü ( ismi başkada olabilir) kontrol ettir. Bende de aynı sorun vardı yaklaşık 6 ay önce kömürlerini ve kollektörü değiştirdiler o gün bu gün tek marşta çalışıyor. Fakat kömürlerin bosh marka olursa daha iyi olur. Yan sanayi taktırma. Sorun yine çözülmezse elektrik aksamında sorun vardır veya kontak kısmında.

gulnare

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yasin sorunun marş dinamosu gibi görünüyor. Söktürüp kömürlerini ve kollektörünü ( ismi başkada olabilir) kontrol ettir. Bende de aynı sorun vardı yaklaşık 6 ay önce kömürlerini ve kollektörü değiştirdiler o gün bu gün tek marşta çalışıyor. Fakat kömürlerin bosh marka olursa daha iyi olur. Yan sanayi taktırma. Sorun yine çözülmezse elektrik aksamında sorun vardır veya kontak kısmında.
Üstat elektirikçi arabanın başında. Şarjda marş da sorun yok diyor. Motor ısınınca stop ediyor diyor. Hiç bir arıza kaydı yok. Beyin arızası diyor.

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allah tan hiç beyin arızası yaşamadım ama ekranda F yazısı varsa genelde beyin arızası oluyor. Arıza kodu da olmayınca durum çok can sıkıcı. Elektrik tesisatında da olabilir beyin dede. İyi bir usta bulman lazım. Yoksa arabanı delik deşik ederler her tarafını kurcalarlar.
Konu ile alakası yok ama tanık olduğum bir olayı anlatmak istiyorum. Birgün oto elektrikçiye gittim benden önce bir araba vardı ustanın elinde. Arabanın sıkıntısı neydi bilmiyorum ama motor sıcaktı. Usta elini motora soktu elin yandı galiba çekti elini hemen. Neyse yerden bir kova su aldı sıcak motorun üzerine boca etti :) ben hayretle izliyorum tabi napıyorsun usta su dökülür mü sıcak motora dedim bişey olmaz dedi. Tabi ben arabamı alıp uzaklaştım ordan.
Anlatmak istediğim iyi bir usta bul arabanın her tarafını kurcalatma. Zaten bizim opeller narin araba sanayiyle çok barışık. İnşallah sıkıntını çözersin en kolay şekilde.