Mazota Zam !

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan vvasp
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Litrede 40-50 kuruş kar hiç de az bir rakam değildir. Rakamlar üst üste binince ortaya çok güzel paralar çıkar. Kuruyemişciler kuyumcular da hep "gram gram satıyoruz, para kazanamıyoruz" derler ama hiçbirisi de yaptıkları işten vazgeçmezler, tıpkı akaryakıt istasyonu sahipleri gibi. Bir akaryakıt istasyonu açabilmek için araya konan adamların haddi hesabı yoktur :).

Hele birde isim yapmış ve satışı çok olan akaryakıt istasyonu ise karını düşünün artık...

Bu çok tartışılır ama ne hikmetse ağlayan var ama önlem almaya veya protestoya kimse yanaşmaz...bu gelinin hem ağlarım hem varırım demesi gibi bir şey.
Devlet adım atmıyor pekii avrupada benzin istasyonu litre başı sırf 1 cent kar yaptığını biliyormu idiniz? ben desem arkadaşlar bunları en azından dize getirelim 50 kuruşta ne oluyor avrupalı gibi 2 kuruş neyinize yetmiyor desek ve dize getirmek için bir hafta sırf bir markadan alsak??? olsun o marka pahalı olsun ama sırf o markadan alsak bakalım diğerleri ne gibi kampanya ile gelecekler? bu bir örnek ve ülke genelinde bu uygulansa?
birde hadin 1 ay arabaya binmeyeceğiz diyelim? ve gerçekten binmeyelim bakalım gelir kaynağı kuruyan devlet ne yapacak artı insanları ulaşım problemini çözememiş devlet bu kadar insanı birden ne ile işe ulaştıracak? geç kalmalar allak bullak olan memuru işe gelemeyen devleti bakın görün? ne para ne vergi kalacak artı ulaşım felaket...
????
evet bunlar boş yazışma ve tartışma çünkü ağlarız ama gideriz koyun gibi susarız bunu bilen devlet olsun dağıtım olsun istasyonlar olsun kimse indirime gitmez daha bindirirler boşuna tartışmayın derim..arac satışı rekor tüketim rekor olan bir ülkede başbakan olsam ne anlatırsanız anlatın inanmam bu açıdan bakın side aynısını yapardınız..
zaten her konuda duyarsız olduğumuzdan olmuyormu bunlar?
ne cevremize ne olanlara??? aman bana ne

Son düzenleme:
Bu zamlara göre yeniden şekilleniyor cümlemiz...

sen-domalan-sin-buyuk-dusun_69965.jpg

bu biraz tehlikeliymis :D

Pompacılar neden kar ediyor devlet neden buna müdahele etmiyor.Soru şekil olarak güzel.Ama bir arkadaşımız devletin yaptığı kesintiyi göstermiş.2.300 lira litre başı.

Gel gelelim son zammın açıklamasına.Asıl görülmesi gereken konu bu zaten sizin pompacıyla ne işiniz var?Nerden geldiniz böyle saçma konuya.Kimse kar etmeyeceği işi yaparmı?Kar etmedikten sonra neden sürekli benzinlik açsın?Sonra mahalle mahalle elinizde bidonla benzin ararsınız kar edilmediği noktada.Etki tepki meselesi.Devlet 2300 lira vergi kesinti yüklüyo halen daha pompacı pompacı.Ona kaldıysa sizin çalıştığınız kurum yada şirketler de belirli kar oranıyla çalışarak size istihdam veriyo, benzinliklerde karlarla o kadar insana istihdam veriyo.Bunlar hep bir zincir.Devlet napıyo onu sorun!

Son zamma hükümet yetkilisinin açıklamasıdır: ''ihracat açığı çok yüksek çıktığı için akaryakıta zamn yaptık''.Asıl görülmesi gereken konu budur.Türkiye, cumhuriyet tarihinde ki en büyük ihracat açıklarını sıraladı son 4 sendir.Peki paralar nerede?Hayır ben daha derine de inerim de, sonra siyaset yapıyo dersiniz.

Sizin pompacı mantığınız, belediye başkanı sizin mahalleye çöpçyü göndermiyo diye niye gelmiyon lan diyip çöpçüyü dövmekle eş değer.

Elbette istasyon sahibi de kar edecek, devlette KDV, ÖTV gibi vergileri alacak. Burada yanlış olan bir şey yok, yanlış olan hizmet veren herkesimin kar marjlarının azlığından şikayet etmesidir. Devlet KDV, ÖTV oranları az deyip yüklenirse, hizmet veren kar marjım çok az diye yüklenirse sonuç işte böyle olur. Ben adım gibi eminim, protesto etmek için ortalığı ayağa kaldırmaya, pahalı diye oturup ağlamaya, meydanları doldurmaya hiç gerek yok çünkü bunlar faydasız şeylerdir. Bunun tek çaresi mümkün mertebe akaryakıt almamaktır. Sen, ben akaryakıt almazsak istasyonlar ödeme güçlüğü içine düşecekleri için mecburen karlarından feragat edeceklerdir, devlette yeteri kadar vergi tahsil edemeyeceği için ya indirime gidecekler ya da başka ürünlerin vergisine bindirim yapacaklardır, zaten maliyenin en kolay tahsilat yolu belli ya akaryakıt ya da tekel ürünleri :).

Son düzenleme:
Elbette istasyon sahibi de kar edecek, devlette KDV, ÖTV gibi vergileri alacak. Burada yanlış olan bir şey yok, yanlış olan hizmet veren herkesimin kar marjlarının azlığından şikayet etmesidir. Devlet KDV, ÖTV oranları az deyip yüklenirse, hizmet veren kar marjım çok az diye yüklenirse sonuç işte böyle olur. Ben adım gibi eminim, protesto etmek için ortalığı ayağa kaldırmaya, pahalı diye oturup ağlamaya, meydanları doldurmaya hiç gerek yok çünkü bunlar faydasız şeylerdir. Bunun tek çaresi mümkün mertebe akaryakıt almamaktır. Sen, ben akaryakıt almazsak istasyonlar ödeme güçlüğü içine düşecekleri için mecburen karlarından feragat edeceklerdir, devlette yeteri kadar vergi tahsil edemeyeceği için ya indirime gidecekler ya da başka ürünlerin vergisine bindirim yapacaklardır, zaten maliyenin en kolay tahsilat yolu belli ya akaryakıt ya da tekel ürünleri :).

Bir kere sosyal bir devlet 2300 lira sadece ötv ve epdk payı alıyorsa bunun '''elbette alacak'' olarak yorumlanması zaten boyun eğmenin ispatıdır.Gürcistan bugün rusya çekildikten sonra ekonomisi çöken, çok çeşitli yollarla ekonomisini canlandırmak için uğraşan bir ülke.Rus döneminden kalan fabrikaları yatırımcılara bedava dağıtıp, fabrikalar çalışsın diye bir deüstüne hepsine sıfır vergi sıır ödemeli para veriyor.Bizde de fabrikalar kapatılıp, dünya kadar ötv kdv o payı bu ayı vatandaşın sırtına bir dünya vergi şu bu yükleniyor.Aynı osmanlının bir döneminde padişahların vatandaştan ektiğinin %70 ini vergi olarak alması, pasişahların zevk içinde yaşarken halkın açlıktan kırılması gibi.

Ne protestonun ne de akaryakıt almamanın uygulamada hiç bir geçerliliği olmaz.Neden?

Bir düşünün bakalım.2300 lira sizden ötv de epdk payı alan bir devlet, oradan para kesildiğinde sizden aynı parayı çıkarabileceği kaç kalem harcamanız var.Ha ben almim de devlet onu da keser diyorsanız, hiç kimse kusura bakmasın hayat koşullarınızı aynı taş devrindeki gibi mağara ve odun ateşine bağlayacaksınız.Hiç süslü düşünmeye gerek yok 2x2=4.Gerçekçi olalım arkadaşlar.Yok pompacı kar etmiş falan, hani kusura bakmayın sadece ötv ve epdk 2300 lirayken biz pompacının yaptığı 450 krş kara kurban olalım sesimizi çıkarmayalım.Çünkü biz aldığımız benzine 2300 lira ötv epdk haricinde önce rafineri çıkışında sonra pompa çıkışında iki kere kdv ödüyoruz.Küçük balıkla uğraşırsak, büyük balıkların bizi küçük balıkla birlikte yemesine razı oluruz.

Bakın bu konu içinde üçüncü defa söylüyorum.Bu ülkeyi yöneten hükümet yetkilisinin açıklamasıdır! ''ihracat açığı yüksek çıktığı için akaryakıta zam yaptık''.Nedense bir sürü fikir içinde herkes bunu görmezden geliyor.Boşuna dememiş özal, benim memurum işini bilir diye.Hükümet zevki sefa içinde yaşamak için bir sürü vergi icat etti, herke halen daha marketle bakkalla uğraşıyo.Demek ki o sözü söylerken halkının tepki vermeyeceğini de bilecek kadar akıllıymış.

" Burada yanlış olan bir şey yok, yanlış olan hizmet veren herkesimin kar marjlarının azlığından şikayet etmesidir. Devlet KDV, ÖTV oranları az deyip yüklenirse, hizmet veren kar marjım çok az diye yüklenirse sonuç işte böyle olur."

Ben yukarıdaki yorumu yazmıştım. "Bir kere sosyal bir devlet 2300 lira sadece ötv ve epdk payı alıyorsa bunun '''elbette alacak'' olarak yorumlanması zaten boyun eğmenin ispatıdır". Yorumumdan da anlaşılacağı üzere boyun eğelim demiyorum, hizmet veren kesimlerin içine devletde dahildir. Yani devlet ÖTV, KDV miktarlarında indirim yapacak, hizmet veren karından indirim yapacak, indirim yapacak demek zararına mal verecek anlamına gelmez. Bir zamanlar kredi kartına "0" komisyonla benzin satmam diyenler nedense daha sonra bu kararlarından vaz geçmişlerdi, daha düne kadar da promosyonlar havada uçuşmuyormuydu? Bana bardak, tabak, oyuncak araba vereceğine indirim yapsın daha iyi.

"Boşuna dememiş özal, benim memurum işini bilir diye."

Bu sadece işini/denetimini yapmaktan aciz, rüşveti önleyemeyen devlet adamlarının arkasına sığındığı talihsiz bir cümledir. Neden mi, koskocaman bir devlet adamı memurunu rüşvet almakla suçluyorsa, ona gereken cezayı vermiyorsa en az onun kadar suçludur. İşini bilmek konusuna gelince herkes işini bal gibi de bilir, bak can ciğer kardeşler babasından kalan (devletten kaçırdığı kayıt dışı) mallar için ne hale düştüler, demek ki iş bilmek sadece memurun tekelinde değilmiş. Dediğin gibi o konulara hiç girmeyelim :).

Küçük balık büyük balık olarak olaya yaklaşmak da adil değildir. Sen büyük balıksın ver 10 TL, sen küçük balıksın sana beleş demek haksızlık olmaz mı? O zaman atıyorum 10.000 TL nin altında geliri olan herkes (esnaf/işçi/memur/çiftci....) denetlenmesin hatta hiç vergi vermesin. Küçük büyük gibi ayrımlara girmek yanlış olur, herkes geliri oranında devlete birşeyler vermek zorundadır, bu oranlar mantıklı olmalıdır, mantıksız olursa işte buralarda böyle yazışır dururuz :).

Savaş bey siyaset yapıyorsun demesinler diye üstü kapalı çok şey anlatıyor benim cümlelerim.Ama hiç birisi sizin verdiğiniz cevapla alakalı değil.Siz şekil olarak cümleleri okuyorsunuz ben bir cümleye bin anlam katarak yazıyorum.Ama halen daha görüyorum ki, ihracat açığı için araç sahiplerine yüklenen hükümet açıklaması hakkında kimse hiç bir şey söylemiyor.Kimse kusura bakmasın.Sırtındaki kamburu görmeyene söyleyecek söz bulamıyorum.Veya aklıma gelen diğer şey ise, korku imparatorluğu denen sistem gerçekten bu ülkede insanları korkutmuş ki, gördüğünü görmek işine gelmiyor.

Ne yalan söylim, 22 ay terörle mücadelede aktif görev yapan biri olarak, ünüformama kanı akan her şehidimin her damla kanı, bu ülkede olanı biteni görmek istemeyenlere gördüğü halde tepki vermeyenlere haram olsun!Kimsenin şahsına değil genel olarak söylüyorum.

Ben de "editöre bak siyaset yapıyor" demesinler diye fikirlerimi açık açık yazamıyorum :(. Demekki aynı şeyleri düşünüyormuşuz. (29 sene gazilerimize hizmet ettim + aynı zamanda gazi oğluyum)

Geri