Omega 2001 2.6 v6

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan sevki
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
35 kuruş 1.8 T araba anca uzun yolda 90 km sabit hızda olur... (benzinde)

Şehir içi yakıt tüketimi 10.7 (12.9) L/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi 6.3 (6.9) L/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi 9.3 L/100 km

O değerler insanı yanıltır hocam pek bakmanın bir önemi yok yol koşulları , senin ruh halin , aracın motor durumu , trafik bunlar sebebiyettir zaten. Biz Antalya'dan yola çıktık 5 kişi Alanya'ya kadar gittik hemde 160-170 bastım 50 liraya gitti diyebilirim.

Doğukan Kardeşim, son zamanlarda yaşına göre en donanımlı opelim.net üyelerinden biri olarak görüyorum seni..Genelde konulardaki yorumların ve temas ettiğin noktalar açısından gerçekten de iyisin ;) fakkaat :D passat yorumların (bana göre) biraz iddialı..Neden dersen, öncelikle o sınıf bir araç-ki milenium yıllarında D sınıfı,şimdinin E sınıfı ya da süper lüks aile sedanına eş değer idi-o kasa passatın comfortline ve 1.6 atmosferikleri de var ve ''PASSAT'' da olsa vectra b GL 1.6 atmosferikler kadar satmadı...Ayrıca Turboyla şişirilmiş bir araç, elbette sıradan 1.8 ile aynı değerleri vermesi beklenemez..Yani şahine de tak turboyu,uçar da konar da...Söz gelişi; bursa nın 2007-2008 lerde drag kralı Soğanlı mahallesinden kaportacı bir abiye aitti..87 model şahin idi ve 2.0 motorlu(tempra) , 1.3 barlı Turboluydu..Bu araç; m5 leri, subaruları harcıyordu...

Sen şimdi (örn tigran varken)96 model,b-c sınıfı ve neredeyse baz donanımlı bir araçtan inip de volkswagenin D sınıfındaki en performanslı ve donanımlı aracına binersen,doğal olarak şok geçirmen ya da etkilenmen normal...Öyle ki; önce GL donanımlı 1.6 GL bir vectra b ye binip, bir de forumumuzdan tanıdığın Kerem Abi nin namı değer Zender OPC Vectra sına binersen,her iki aracın aynı isimle aynı sınıfta olmasına rağmen arada ne kadar fazla uçurumların olduğunu anlarsın..

Benim, nedense söz konusu vw olunca, durup bir düşünesim gelir...Bu artık araçların kendinden midir yoksa Türkiye pazarının etkisi midir, tez yazmam gerekir ama bana kalırsa; 2000-2004 model 2.0 HDI dizel 136 hp ve 210 nm torklu peugeot 406 alınsa (omega alınmayacaksa) daha iyi alternatif olur...

Hocam alakası yok tork konusunda net değerlerini bilmiyorum ama bu arabanın gücü 5 tane 1.3 cdti ile eşdeğer kendim sahidip asırı derecede insanı tatmin eden bir motora sahip 2. viteste gaza yüklendinmi adamı koltuğa yapıştırıyordu. Araçta 5 kişi vardı petrolde depoyu doldurduk ibreye bakmadan gaza dokunmuşum bir baktım araba 160 km/h 'lara gelmiş. Yanlız şunuda söylim bu aracı sonuçta sıfır almadak daha önceki sahibi chip tuning yapmışsa bilemem ama normal hali buysa gerçekten köpek gibi :) Konfor + Yol tutuşu yönünden 10 numara bir araba onuda söylim aynı şekilde Vw Bora 1.6 Bizim eski aracımızdı pek performansı yoktur ama konfor yönünden mercedes'le eşdeğer :)

Konforu sağlayan tek unsur yumuşak süspansiyonlar, binmediğim bir araç değil passat ve bora. O bahsettiğin dokunarak 160lara gelme benim vectramda da mevcut, binmediysen vectra-b öneririm ( tabi ön arka takımları sorunsuz olmak kaydıyla bazıları insanı hayattan soğutuyor...). Bence sen yol tutuş konusunda biraz takıntılısın, önden kayma konusunda ihtisas yapmış bir passatı fazla şişiriyorsun. Vectradan iyi yol tutmuyor passat, hatta yol tutuşunun zayıflığının VW ailesi de farkında olduğu için makyajlı B5.5 serisinde Motor konumu ve aktarma organları tamamen elden geçti. Bu sayede önden kaynası makul seviyeye çekildi.
Ek olarak 1.3CDTI motorun sahip olduğu tork benim vectramla kafa kafaya yani 190nm tork...Passat sahip olduğu seriliği şanzıman oranları ve hafif volanına borçlu. Aynı şanzımanı benim arabama takarsanız bence olayın rengi değişir.
Herkes bilir ben fanatikliği sevmem, passatı da çok severim lakin yanlış bilgiler mevcut burada, passat 1.8T çok abartılacak bir araç değil tekrar söylüyorum :)

Doğukan Kardeşim, son zamanlarda yaşına göre en donanımlı opelim.net üyelerinden biri olarak görüyorum seni..Genelde konulardaki yorumların ve temas ettiğin noktalar açısından gerçekten de iyisin ;) fakkaat :D passat yorumların (bana göre) biraz iddialı..Neden dersen, öncelikle o sınıf bir araç-ki milenium yıllarında D sınıfı,şimdinin E sınıfı ya da süper lüks aile sedanına eş değer idi-o kasa passatın comfortline ve 1.6 atmosferikleri de var ve ''PASSAT'' da olsa vectra b GL 1.6 atmosferikler kadar satmadı...Ayrıca Turboyla şişirilmiş bir araç, elbette sıradan 1.8 ile aynı değerleri vermesi beklenemez..Yani şahine de tak turboyu,uçar da konar da...Söz gelişi; bursa nın 2007-2008 lerde drag kralı Soğanlı mahallesinden kaportacı bir abiye aitti..87 model şahin idi ve 2.0 motorlu(tempra) , 1.3 barlı Turboluydu..Bu araç; m5 leri, subaruları harcıyordu...

Sen şimdi (örn tigran varken)96 model,b-c sınıfı ve neredeyse baz donanımlı bir araçtan inip de volkswagenin D sınıfındaki en performanslı ve donanımlı aracına binersen,doğal olarak şok geçirmen ya da etkilenmen normal...Öyle ki; önce GL donanımlı 1.6 GL bir vectra b ye binip, bir de forumumuzdan tanıdığın Kerem Abi nin namı değer Zender OPC Vectra sına binersen,her iki aracın aynı isimle aynı sınıfta olmasına rağmen arada ne kadar fazla uçurumların olduğunu anlarsın..

Benim, nedense söz konusu vw olunca, durup bir düşünesim gelir...Bu artık araçların kendinden midir yoksa Türkiye pazarının etkisi midir, tez yazmam gerekir ama bana kalırsa; 2000-2004 model 2.0 HDI dizel 136 hp ve 210 nm torklu peugeot 406 alınsa (omega alınmayacaksa) daha iyi alternatif olur...

Hocam öncelikle çok teşekkürler :)
Çocukluğumdan beridir arabalara çok fazla kafa yordum.Benim olmasada ailemizin çok fazla aracı oldu bende hepsinden bir iki parça kaptım. Bu durumlara kadar geldim benim her zaman gençliğimin verdiği hırçınlıktan olsa gerek performans manyaklığım vardır. Çok fazla yüksek hızları sevmem ama bastımmı 160'ları görürüm :D Çok haklı olduğun noktalar var tabiki yaşım genç olduğu için çok tecrübelerim olmadı senin çok aracın olmuştur çok daha tecrübelisindir. Ayrıca göz zevkini çok beğendim. Çünkü Maşallah aracın çok hoşuma gidiyor. Ayrıca Tigra'dan inip 1.8 benzinli + turbo bir araç olunca ona binince Axe etkisi görüyor. Hyundai Era'yı ilk aldığımda Tigradan sonra bu araç bana resmen canavar geldi. Belki Era'dan inip Tekrar Passat'a binsem ölü gibi bile derim ama o dönemlerde çok iyi gelmişti. Ama konfor konusunda gerçekten çok iddialı araçlar o konuda hala hemfikirim. Omega araçlara zaten bir sözümde yok gayet hoş arabalar bana göre değiller çünkü biraz yaşlı kesimine hitap ediyor o yüzden ön yargılı yaklaştım olabilir temizi bulunsa alınıcak araba olabilir gerçekten. Serdar kardeşim bana yaptığın uzuncana yorum için çok çok teşekkürler Opel'e lafım yok benim gözümde Bmw 1 , Opel 2, Alman grubunda :)

Konforu sağlayan tek unsur yumuşak süspansiyonlar, binmediğim bir araç değil passat ve bora. O bahsettiğin dokunarak 160lara gelme benim vectramda da mevcut, binmediysen vectra-b öneririm ( tabi ön arka takımları sorunsuz olmak kaydıyla bazıları insanı hayattan soğutuyor...). Bence sen yol tutuş konusunda biraz takıntılısın, önden kayma konusunda ihtisas yapmış bir passatı fazla şişiriyorsun. Vectradan iyi yol tutmuyor passat, hatta yol tutuşunun zayıflığının VW ailesi de farkında olduğu için makyajlı B5.5 serisinde Motor konumu ve aktarma organları tamamen elden geçti. Bu sayede önden kaynası makul seviyeye çekildi.
Ek olarak 1.3CDTI motorun sahip olduğu tork benim vectramla kafa kafaya yani 190nm tork...Passat sahip olduğu seriliği şanzıman oranları ve hafif volanına borçlu. Aynı şanzımanı benim arabama takarsanız bence olayın rengi değişir.
Herkes bilir ben fanatikliği sevmem, passatı da çok severim lakin yanlış bilgiler mevcut burada, passat 1.8T çok abartılacak bir araç değil tekrar söylüyorum :)

Evet süspansiyon Passat'ta değil hemen hemen bütün Volkswagen grubunda var diyebilirim gerçekten konfor ve rahatlık yönünden çok iyiler. Yol tutuşlarında daha önce bizde Bora'da vardı + Lastikleri bayattı genede savurma yapmıyordu tabi 140-150 yapmıyordum. Zar zor geliyordu zaten bende şansımı zorlamıyordum ama Passat'ta pek öyle fark görmedim belki araçta 5 kişi olduğumuz için ağırlık merkezi dengeleniyorsa ondan savrulmuyor olabilir yada biraz daha alçaldığı içinde olabilir tam bilmiyorum. Daha öncede söyledim Tigra'dan sonra Passat 1.8 Turboya binince köpek gibi geldi. Şuan Era'dan sonra Passat'a binsem kötü gelebilir o anki psikolojime bağlı :) . Dediğiniz gibidir iddia etmiyorum. Ayrıca Mert hocam seninde açıklamalrın için çok teşekkürler :)

Eyvallah kardeşim, sen de vakit ayırıp benim ve araç hakkında methiyeler döşemişsin :D ,Allah elimizdekini kaybettirmesin.. Sen bize bakma,bizim opelden başkasını gözümüz görmez, paramıza,bütçemize ve zevkimize göre bir firma opel, o yüzden tercihimiz bu yönde..Bunlardan biri olmazsa zaten opel değil başka bir firma olur..3-4 tane forum sitesi var opel ile ilgili ve ben burayı tercih ettim..Bundaki en önemli sebep de zaten buradaki teknik ve insani anlamda dolu kişilerin varlığı...Passat ın hakkını yemem ama bu aracı almak için çok şeyi gözden çıkarmak gerekiyor..Yani Ay'a gitmiş km lere rağmen sıfır araç fiyatına satılmasına mı yanarsın, amino asit ve protein ilaçlarıyla şişirilmiş ama gerçekte içi boş olan adeleler gibi abartılan içeriğine mi yoksa halk arasında yayılmış toz pembe passat hikayelerine mi...Ben aracın kalitesini asla inkar etmiyorum...ALınabilirse b5.5 kasasını önerebilirm de ama 3-4 cümle önce yazdığım şeyler yüzünden bir türlü ısınamadım vw e :)

Bende opel hayranıyım Opel Tigra ,Opel Calibra , Senin kasa vectra'lara hasta oluyorum. Ayrıca türkiyede fazla olmasada Opel Gt Roadster'lerde süper. Dediğin gibi aslında doğru bütçe başta çok önemli param olsa hiç düşünmeden (Yeni kasarlar hariç) Direk Opel İnsignia 1.6 Turbo alırım ama durum olmayınca bizde performansı Asya bölgelerinde arıyoruz. :D Bu arada müsaitsen sohbet bölümüne gelirmisin. Bir kaç sorum olucakta :D

Eyvallah kardeşim, sen de vakit ayırıp benim ve araç hakkında methiyeler döşemişsin :D ,Allah elimizdekini kaybettirmesin.. Sen bize bakma,bizim opelden başkasını gözümüz görmez, paramıza,bütçemize ve zevkimize göre bir firma opel, o yüzden tercihimiz bu yönde..Bunlardan biri olmazsa zaten opel değil başka bir firma olur..3-4 tane forum sitesi var opel ile ilgili ve ben burayı tercih ettim..Bundaki en önemli sebep de zaten buradaki teknik ve insani anlamda dolu kişilerin varlığı...Passat ın hakkını yemem ama bu aracı almak için çok şeyi gözden çıkarmak gerekiyor..Yani Ay'a gitmiş km lere rağmen sıfır araç fiyatına satılmasına mı yanarsın, amino asit ve protein ilaçlarıyla şişirilmiş ama gerçekte içi boş olan adeleler gibi abartılan içeriğine mi yoksa halk arasında yayılmış toz pembe passat hikayelerine mi...Ben aracın kalitesini asla inkar etmiyorum...ALınabilirse b5.5 kasasını önerebilirm de ama 3-4 cümle önce yazdığım şeyler yüzünden bir türlü ısınamadım vw e :)

Hemen hemen paralel düşüncelere sahibiz, hem forumu benimseme sebebi, hem araçtan beklentiler olarak, ama protein ve aminoasit konusunda zıtlaşabiliriz serdar :D , az önce merdivenlerden sürünerek çıktım :D Haftada 4 gün spor salonuna gidiyoruz,bugün bacak kısmına yoğunlaştım. Aminoasit ve protein tozunun eksikliği yüzünden idmandan sonra sürünmek durumunda kalıyorum. O maddeler kas gelişimini hızlandırıyor ve dayanıklılık sağlıyor tabi + olarak creatine alınırsa ölümcül kolt gibi durmak bilmeden çalışılıyor. Bahsettiğin madde steroid ve karaciğerin anasını ağlatıyor, yine gereksiz bilgilerimle kafanızı şişirdim, ama vectra C ile ilgili planlarımı yazmıyorum bugün, esen kalınız :rakir:

...Ayrıca Mert hocam seninde açıklamalrın için çok teşekkürler

Bu konularda çok cazgır davranıyorum, çokbilmişlik olarak algılamadığın için sen de sağol ;) İş edindiğimde alacağım araba için çok fazla araştırma yaptığımdan, elde avuçta çok gereksiz bilgi birikiyor, birinin işine yaraması beni de mutlu eder.

Hemen hemen paralel düşüncelere sahibiz, hem forumu benimseme sebebi, hem araçtan beklentiler olarak, ama protein ve aminoasit konusunda zıtlaşabiliriz serdar :D , az önce merdivenlerden sürünerek çıktım :D Haftada 4 gün spor salonuna gidiyoruz,bugün bacak kısmına yoğunlaştım. Aminoasit ve protein tozunun eksikliği yüzünden idmandan sonra sürünmek durumunda kalıyorum. O maddeler kas gelişimini hızlandırıyor ve dayanıklılık sağlıyor tabi + olarak creatine alınırsa ölümcül kolt gibi durmak bilmeden çalışılıyor. Bahsettiğin madde steroid ve karaciğerin anasını ağlatıyor, yine gereksiz bilgilerimle kafanızı şişirdim, ama vectra C ile ilgili planlarımı yazmıyorum bugün, esen kalınız :rakir:

Aynen kardeşim benim de o dikkatimi çekti..Aslında seninle aynı 2 tane arabamız olacak..Renkleri farklı olabilir :D vectra c sinyalleri vermeye başladın, bence de müthiş olur :D Estğ..Ben de spor yapıyorum ama beslenmem doğal :D bir ara protein tozuna niyetlendim sonradan vaz geçtim..Kullanan arkadaşlar vardı,benden daha gösterişliler ama benden daha ağır kaldıramıyorlar :D kıllanma,ağız kokusu yapıyor bir de normalden fazla duşa çıkman gerekiyor :D :D Ben de yumurtaya,süte,yoğurda,ton balığına,tavuğa ve bol bol şekerli suya dayanıyorum :D yaza (kızlara) hazırlık :maden::kop:

Geri