Opel Zafira Kulubu

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan rifaz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba dostlar ben Fatih Tekirdağ'da 1.9 cdti ne kadar boş paket olabilirse o kadar boş paket otomatik 2008 model zafira sahibiyim. Aracımı cok değerli bir arkadaştan uygun denilebilecek bir fiyata aldım ama bir kaç küçük problem var. Hata kodlarına baktım gaz pedalı konum sensörü diye bir arıza var. Arac bazen ışıklarda durduğunda 5. Vitese atıyor N konumuna alıp tekrar D konumuna alınca düzeliyor. Acaba bunun sebebi bu konum sensörü arızası olabilir mi?
2. Olarak benim aracta sadece cd ile müzik var. Aux,bluetooth vs yok bir esnafımız bunlara aux veya bluetooth aparat takılmadıgını dile getirdi yapan varsa hangi cihazlar uyumlu. Ayrıca yol bilgisayarı için nasıl bir ekran alıp takılabilir?
Foruma hoşgeldiniz. Otomatik vites kullanmadığım için yanlış yönlendirme yapmamak adına net bir cevap veremeyeceğim. Multimedya konusunda ise aracınızda CD30MP3 var ise(boş paket demişsiniz anladığım kadarıyla enjoy ya da düşük ihtimal de olsa essentia paket) aux girişi de vardır. El freninin ön tarafına dikkat ederseniz bir jack girişi bulunmaktadır. Bluetooth uyumlu bir şey arıyorsanız yukarıdaki yazımda belirttiğim gibi Navimax taktırmıştık Zafira B'ye. Yaklaşık 4 yıl sorunsuz kullandık o multimedyayı. Detaylı bilgi orada mevcut :). Yol bilgisayarı konusuna gelecek olursak orijinal olarak Zafira B'lerde(ve bu yıllarda üretilmiş Opel'lerde, Astra H, Vectra C vs) 4 tip yol bilgisayar ekranı bulunur.
1-TID(Trible Info Display)(Üçlü Bilgi Ekranı)
2-BID(Board Info Display)
3-GID(Graphic Info Display)(Grafik Bilgi Ekranı)
4-CID(Color Info Display)(Renkli Bilgi Ekranı)

TID en ilkel diyebileceğimiz ekrandır saat,tarih,sıcaklık vb gösterir. Türkiye'deki Zafira B'lerde neredeyse hiç görmedim.Bu ekrana sahip araç Türkiye'de ise çok yüksek ihtimal gümrük girişlidir.
BID ekran ise 2006-2008 arası Enjoy paket Zafira B'lerde bulunmaktadır. Yakıt vb bilgilerini görebileceğimiz ekranların ilk örneklerindendir desek yanlış olmaz.
GID ekran 2006-2007 Cosmo paketlerde ve 2009 sonrası Enjoylarda bulunur. Elektronik klima kontrol ünitesi vb gibi daha gelişmiş özelliklere sahiptir. 4.5 inç büyüklüğündedir.
CID ise Zafira B'lerde görebileceğiniz en gelişmiş ekrandır. Yazılım olarak GID'e benzese de renkli bir ekrandır ve büyüklüğü 6.6 inçtir. Bu ekran Türkiye'de 2008 sonrası Cosmo paketlerde sunulmuştur. Ayrıca CDC40 opera ve üstü multimedya ile sunulmuştu sanırım.(TR'de orijinalde sadece CDC40 sunulmuştu. Diğer ülkelerde ise CD70 Navi veya DVD90 Navi de vardı)

Yükleyebilirsem bu ekranların resimlerini de yüklerim fakat hem yol bilgisayar ekranı hem de mulltimedyayı değiştirecek olsam ben şu yollardan birini yapardım.

1- 7 inçlik Opel uyumlu Double ekran multimedya taktırmak(zaten bunu yapmıştık :D).
2- CID ekran alıp bir de DVD90 Navi takmak. Tabii burada orijinal parça zor bulunabilir. Maliyet olarak ilk yola göre masraflı olabilir.

1728637027469.webp1728637127457.webp Soldaki CID, sağdaki GID ekran. Bir de CID ekran CDC40 Opera ve üstü multimedyayı desteklemektedir. Eğer böyle bir şey düşünürseniz hem ekran hem de teyp değişimi yapmanız gerekmektedir. Tabii araçta bulunması gereken başka donanım varsa onları da eklemeniz gerekebilir.

1728637388114.webp1728637529828.webp Soldaki araçtaki tıd, sağdaki araçtaki bıd ekran. Resimleri forumdan aldım. Üstündeki yazılar konuyla alakalı değil yani.

1728637635055.webp Son olarak da teybin yerine bu tarz bir şey taktırabilirsiniz. Örnek olsun diye paylaştım. Bu durumda yol bilgisayar ekranı değişimi yapmanıza gerek yok.

Mükemmel cevabın için çok teşekkür ederim. Benim arac gümrük girişli hatta göstergeler mil ve ilkel ekran bende mevcut :D logolar zaten vauxhall motorda ki logolar dahil oyle. Arac cok rahat cok keyifli basta çekingen davrandım ama simdi iyi ki aldım diyorum. Eksikleri var onlarıda zamanla halletmiş olacağım.

Ekli dosyalar

• 1728840682904895139689603280418.webp
    1728840682904895139689603280418.webp
    162.5 KB · Görüntüleme: 1
  • 17288407009664158963539341792323.webp
    17288407009664158963539341792323.webp
    140.9 KB · Görüntüleme: 1
Mükemmel cevabın için çok teşekkür ederim. Benim arac gümrük girişli hatta göstergeler mil ve ilkel ekran bende mevcut :D logolar zaten vauxhall motorda ki logolar dahil oyle. Arac cok rahat cok keyifli basta çekingen davrandım ama simdi iyi ki aldım diyorum. Eksikleri var onlarıda zamanla halletmiş olacağım.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Gümrük girişli ise Türkiye'deki donanımlardan farklılıklar mevcut olabilir. Vauxhall logosu ve mil göstergesi varsa zaten kesin gümrük girişlidir. Bazıları alıp Vauxhall panjuru vs takabiliyor ama siz zaten belirtmişsiniz durumu.

Zafira bu segmentin öncülerindendir ve bence kıymeti en az bilinenlerden(özellikle ülkemizdeki sedan sevgisi baya fazla idi,son yıllarda bu durum her yerde SUV'a kaydı zaten.). Sadece sürüş keyfi olarak değil aynı zamanda ihtiyaca göre şekil alabilmesiyle de fazlasıyla başarılı bir modeldir. İster koltukları katlayıp büyük eşya koyulabilir istenirse de 7 kişi ile keyifli gezilere vs gidilebilir. 1.9 CDTI almakla daha iyi yapmışsınız. Uzun süre 1.6 atmosferik motoru kullandık. Eğer devrini bulmayıp da dik rampalara girilirse(Bolu Dağı gibi) 5'ten 4'e vitesi düşürmek zorundaydık ama devrini bulunca ve 5. Viteste 110 km/h'nin üzerine çıkınca kimse tutamıyordu. Tam anlamıyla Almanya'nın düz ve asfaltlı yollarında kullanmak için tasarlanmış bir motordu 1.6 atmosferik. Dizelde veya turbo benzinde ise nerede olunursa olunsun yeterli performansı veriyor. Sizdeki motor 150 HP'lik ise tam bir canavardır zaten ama diğer versiyonları da başarılı. :D

1728925122564.webp 2. resimde gözüken yer vitesin altında kalan kısım. Benim dediğim yer ise bu mesajda gözüken yer, el freni ile eşya gözünün tam arasındadır aux girişi aracınızda varsa. Resmini attığınız kısımda ise OBD portu bulunur. Teybin dış görünümü aynı fakat bizim araçtaki teypte ''CD30MP3'' yazıyordu. Bunda ise ''CD30''yazıyor bu durumdan kaynaklı tam olarak ne gibi farklar vardır onu bilemeyeceğim :).

Bir de resimde tam gözükmüyor ama sizdeki ekran BID(Board Info Dısplay) gibi duruyor. Tabii resimden kaynaklı olarak yanlış da görmüş olabilirim. :D.
7 inç ekranlı double teyp(multimedya yani :)) taktırmanız en pratiği. Hem de orijinal teyplere göre daha fazla özellik edinmiş oluyorsunuz. Aşırı miktarda orijinal takıntınız yoksa teybi başka orijinal teybe çevirmek şu an hem maliyetli olur(diğer yola göre) hem de orijinal düzgün teyp bulunması zor şu anda maalesef. En son Zafira B 4 Aralık 2014'te Opel Bochum'da banttan çıktı ve bu tarz aksesuar denebilecek parçaları bulmak bu durumdan dolayı biraz zor. Bazen internette aratınca bazı forumlarda 2010 yılından kalma ''satılık kodu ayarlanmış teyp'' ilanları görüyorum tabii :D.
Benim arac CD30 hic bir şekilde aux yok en temizi multimedya almak olacak heralde :)

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Gümrük girişli ise Türkiye'deki donanımlardan farklılıklar mevcut olabilir. Vauxhall logosu ve mil göstergesi varsa zaten kesin gümrük girişlidir. Bazıları alıp Vauxhall panjuru vs takabiliyor ama siz zaten belirtmişsiniz durumu.

Zafira bu segmentin öncülerindendir ve bence kıymeti en az bilinenlerden(özellikle ülkemizdeki sedan sevgisi baya fazla idi,son yıllarda bu durum her yerde SUV'a kaydı zaten.). Sadece sürüş keyfi olarak değil aynı zamanda ihtiyaca göre şekil alabilmesiyle de fazlasıyla başarılı bir modeldir. İster koltukları katlayıp büyük eşya koyulabilir istenirse de 7 kişi ile keyifli gezilere vs gidilebilir. 1.9 CDTI almakla daha iyi yapmışsınız. Uzun süre 1.6 atmosferik motoru kullandık. Eğer devrini bulmayıp da dik rampalara girilirse(Bolu Dağı gibi) 5'ten 4'e vitesi düşürmek zorundaydık ama devrini bulunca ve 5. Viteste 110 km/h'nin üzerine çıkınca kimse tutamıyordu. Tam anlamıyla Almanya'nın düz ve asfaltlı yollarında kullanmak için tasarlanmış bir motordu 1.6 atmosferik. Dizelde veya turbo benzinde ise nerede olunursa olunsun yeterli performansı veriyor. Sizdeki motor 150 HP'lik ise tam bir canavardır zaten ama diğer versiyonları da başarılı. :D
Hic aklımda yoktu o döneme göre çok uyguna bir öğretim görevlisinden aldım. Bunu almasam C4 Picasso alacaktım. 1.9 cdti uzun yolda cok cok az yakıt var. 2 aile olarak Tekirdağ İzmir git gel 1.5 depo yaktı ara ara gazlamalar oldu cok sıcak havalarda vs. Araçta bir kaç sorun var maalesef Tekirdağda pek anlayan yok. Yaklaşık 20.000 lira masraf var. Keşke almasaydım demedim hiç. Gittiği yere kadar kullanmaya devam :D

Ekli dosyayı görüntüle 30989 2. resimde gözüken yer vitesin altında kalan kısım. Benim dediğim yer ise bu mesajda gözüken yer, el freni ile eşya gözünün tam arasındadır aux girişi aracınızda varsa. Resmini attığınız kısımda ise OBD portu bulunur. Teybin dış görünümü aynı fakat bizim araçtaki teypte ''CD30MP3'' yazıyordu. Bunda ise ''CD30''yazıyor bu durumdan kaynaklı tam olarak ne gibi farklar vardır onu bilemeyeceğim :).

Bir de resimde tam gözükmüyor ama sizdeki ekran BID(Board Info Dısplay) gibi duruyor. Tabii resimden kaynaklı olarak yanlış da görmüş olabilirim. :D.
7 inç ekranlı double teyp(multimedya yani :)) taktırmanız en pratiği. Hem de orijinal teyplere göre daha fazla özellik edinmiş oluyorsunuz. Aşırı miktarda orijinal takıntınız yoksa teybi başka orijinal teybe çevirmek şu an hem maliyetli olur(diğer yola göre) hem de orijinal düzgün teyp bulunması zor şu anda maalesef. En son Zafira B 4 Aralık 2014'te Opel Bochum'da banttan çıktı ve bu tarz aksesuar denebilecek parçaları bulmak bu durumdan dolayı biraz zor. Bazen internette aratınca bazı forumlarda 2010 yılından kalma ''satılık kodu ayarlanmış teyp'' ilanları görüyorum tabii :D.
Gösterdiğin yerde maalesef bir giriş yok. Multimedya icin bu hafta bir girişim yapacağım. Uzun yollar radyo ve fm transmitter ile geçmiyor.

Geri