Radara düştüm.. Bu ceza çok değil mi?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ahmetokur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Combo 1.3 CDTİ. Aracı alalı 15 gün oldu ve ilk radarıma düştüm.. Kayseri Çevreyol bilen bilir, radar hep var denilir ama polis nadir, belki 3 ayda 1 kontrol eder.. Yinede dikkatli geçerdim ama bu kez biraz fazla basmışım, 70 yazan yerden 95'le geçince 343 lira cezayı yapıştırdı...
Bu kadar yüksek olmasının sebebini sorduğumda "sen kamyonet sınıfındasın, 80 km/h'ı 1 geçtiğinde yani 81 olduğunda yine 343 yersin" dedi...

Eğer ben ordan 75 ile geçseydim yine mi bu cezayı yiyecektim onu soramadım. Sizlere sormak istiyorum

343 ü bende motosiklette yedim...
Ne yazıkki bu arabanında ofsaytı bu işte...

70 km hız sınırı olan yerde senin hız sınırın 50 km. Belirli yuzdelik dilimlerde ceza artarak katlanır yani his sınırını ne kadar çok geçersen o kadar ceza yersin. Oranları tam bilmediğim için yazmadım. Öğrenince buraya eklerim.geçmiş olsun

onu bende yedim ducato dolmuş kullanıyorum 91 km hızla yakalanmışım 344 tl geldi erken ödedim 260 oldu birde bu aralar kayseride radar cok dikkatli olun o kadar il gezdim dolaştım radarı kendi memlektimde yedim :)

h%C4%B1z.jpg

hız sınırını %10 ile %30 arasında aşma 166 tl %30 dan fazla aşarsanız 343 tl

h%C4%B1z.jpg

Yalınız bu tabloda değişimler söz konusun... bu tablo eski.

h%C4%B1z.jpg

Yalınız bu tabloda değişimler söz konusun... bu tablo eski.

Nadir bildiğim kadarıyla hız sınırlarında bir düzenleme yapıldı ama eski yasada bariz bir yasal değişiklik yok, basında böyle bir haber çıktı ama hız hız sınırlarını belirleme yetkisi de yerel idarelere verildi diye biliyorum. Mesela genel anlamda şehir içi hız sınırı 50 km ama bu hızı düşürme ve artırma yetkisi yerel idarelerde, zira bazı yerleşim yerlerinde 50 km hız fazla olurken, bazı yerlerde az olabiliyor. Hız sınırlaması belirlenirken yerleşim yerinin özelliği ve trafik yoğunluğu dikkate alınıyor (mesela İzmir'deki Anadolu Caddesinin bir çok yerinde hız sınırı 70 km olarak uygulanırken bazı yerlerinde de 50 km olarak uygulanıyor).

genel olarak bir değişiklik yok bildiğim kadarıyla ama bazı yerlerde uyarıcı levhalar ile hız limitleri daha yüksek. tam emin değilim tekrar bakacağım güncel tablo bulursam eklerim

Savaş abi mesela bölünmüş yollar da 110 KM tabloda 90 KM...

Geri