Uzun yola gittim, genel LPG tüketimim arttı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan the_boss
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kıyıköy seyahatinden sonra 9litre olan LPG tüketimim 11.2 lt ye çıktı.
Bu olaya hiç bir anlam veremedim.
LPG takıldıktan sonraki ilk uzun yol seyahatim idi. Öncesinde hep ş.içinde kullanıyordum aracımı.

Bu konuda bir fikri olan var mı acaba ? Teşekkürler

şehir dışında kaça lpg aldığınız? genel olarak seyir hızınız vs önemli. şehir içinde ben 100 km de 10-11 lt yakıyorum. geçen şehirler arası 12-13 lt yaktım. ama seyir ortalamam 160 km 'nin üzerindeydi.

ortalama kacla gittiniz araçta yük veya bagaj durumu klima kullanımı lastiklerin havası camların acık olma durumu hepsi tüketimi etkiler.

Örneğin ben uzun yolda hiç cam açmam klima rolantide (0. seviyede) arabayı çok iyi soğutuyor. Camları acıp arabaya paraşüt etkisi yapacağınıza (Sürtünme çok fazla artıyor) camları kapatıp da klimayı açmak daha karlıdır.

evet bende geçenlerde uzun yola çıktım pek tasaruf edemedim örnegin şehiriçi 200-210 arası yakarken uzun yolda 185-190 yaktım ve hız yapmamama ragmen klima açmamama ragmen (sabahları yolculuga çıkarım camları kapatırım klimayı açmam çünkü çalışmıyor sadece fanı çalıştırım dışarının havasını verir o kadar) yinede fazla yaktı anlamadım

Yakıt konusunda benim şöyle bir düşüncem var eğer siz hep cok yakıyor caba ne yaktı kac km oldu gibi sürekli düşünürseniz aracta fazla yakıyormuş gibi bir hisse kapılırsınız
ama yakıtı tamamen unutun hiç yakıt konusunu düşünmeyin hele hele km hiç bakmayın
aracınız fazla yakmayacaktır
yakıtı etkileyen yüzlerce sebeb var örneğin kullanım,yakıtın kalitesi,bulunduğunuz yer bile ,sürekli stop çalıştırma ,dur kalklar gibi gibi uzar gider yani hiç takıntı yapmayın
ne zaman ölçücez dersenizde cıkın uzun yola o zaman ölçün eğer 100 km 10 lt felan gibi abartılı bir rakamı ulaşırsa sonra baktırın

Eskiden 36 lt LPG ile 390 KM yapmıştım. Ev-İş arası gittiğimden çok farklı değil rotam.
Dün ise LPG nin hızlı bittiğini anladım ve merakımı gidermek için depoyu doldurdum. 25 lt ile 220 KM gitmişim.

LPG ECU'suna bağlanıp, değerleri ile tekrar oynuyorum, bu sabah bir gariplik olduğuna kanaat getirdim, sanırım değerleri biraz azaltmalıyım.
Sanırım ilk 1000km de böyle şeyler olması doğal, belkide zaman geçtikçe enjektörlerin nozzleları bir miktar daha genişliyor ve yakıt tüketimini arttırıyor.

Son bir dip not, OP-COM 'u olan arkadaş var ise, bilgisayar ile bağlanıp LPG de 70-100km arasında sabit giderken ki O2-1 sensörü değerinin hangi aralıkta olduğunu, nasıl değiştiğini gözlemleyebilir mi? Bende 0.69-0.71 arasında değişiyor halbuki bu değerin daha geniş bir skalada dalgalanmasını bekliyordum. Benzinde bu şekilde oluyor

Geri