Landirenzo Omegas LPG Montaj ve Sonrası İzlenimlerim (Vectra C)

d.berkay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımıza 2 hafta önce LPG sistemi montajı yaptırttım.. Landirenzo'nun omegas modeli.. Çok uzun süre araştırdım ve gerçekten bir çok usta ile görüştüm.. Kullanıcı yorumlarını değerlendirdim.. En sonunda GM ile anlaşması bulunan landirenzoyu tercih ettim.. İzlenimlerimi sizlerle , fikir olması için paylaşıyorum.. Umarım yararlı olur..
LPG takıldığından bu yana 2000km civarında yol yaptık. İzlenimlerimi paylaşmak istedim..

Montaj:
Montaj gayet başarılı.. Montaj anında aracın başında duramadım malesef ancak aracı teslim aldığımda her yerini inceledim ve gerçekten çok güzel bir işçilikle takılmış sistem..
LPG enjektörleri tam plastik motor kapağının üzerine montelenmiş bu şekilde manifolda en yakın şekilde takılmışlar.. LPG sisteminin ECU'su Akü kutusunun içinde.. Motor'da ortalıkta nerdeyse hiç birşey yok.. Lpg göstergesi ve düğmesi çok güzel şekilde tam kaput açma kolunun yanına yerleştirilmiş.. Aracı kullanırken sol bacağınızın yanından net bir şekilde ledli göstergeyi görebiliyorsunuz.. Ancak altta kaldığı için dikkatli bakmayınca normalde farkedilmiyor..

Performans:
Aracım özellikle alt devirlerde çok canlandı, artık çok daha canlı (katkılı gazları sevmedi)..
Üst devirlerde devir kesiciye kadar en ufak bir isteksizlik veya başka sorun yok. Hiç lpg'ye geçmemezlik yapmadı,ne kadar basarsam basayım giderken hiç lpgden benzine geçmedi..
Bizim araca takılan enjektörler 74kw+ araçlara takılan enjektörlerden.. 4 silindirli araçlar için 74kw altı ve 74kw üstü olarak iki farklı tip var sanırım. Bizimkisi 74kw üstü olanlardan takıldı.. Aracın performanslı olmasında sanırım bu enjektörlerinde payı büyük..

Eksileri:
Tek negatif yanı, BOSCH enjektörlerin çıkardığı sesler..
Gerçi kaput kapalıyken duymak neredeyse imkansız ama yine de kaputu açınca çatır çatır ses gelince hoş olmuyor ama zamanla alışılıyor.. Birde LPG bitip benzine geçtiğinde çok yüksek sesli uyarıyor..

Tüketim
Yakıt tüketimi şu an 12.0lt/100km şu an aynı depo ile 310km oldu ve sanırım bir 70-80km daha gidecek.. Yaptığım kaba taslak hesaplarıma göre yakıt tüketimim kilometrede 18-19ykr arası.. Çoğunlukla %70 şehiriçi ve %30 şehirdışı.. Sanıyorum ki süreki şehir dışında sabit 90-100 arası kullansam 6.5-7.5lt civarına düşecek.. Benzindeyken 32-41ykr arası yakardı.. Şu ana kadarki anlık hesaplamalarda dahil max. 22.1ykr min. 15 ykr yaktı.. Haftasonu Ankara-Antalya-Ankara yaklaşık 1300km yol yapacağız.. Bütün verileri tutup dönüşte paylaşmayı düşünüyorum..

Yeni & Güncel:
25-27.12.2009
Ankara-Antalya-Ankara gezimizi dün gece tamamladık ve yakıt tüketimi değerlerini kaydettim.. Öncelikle ilk dikkatimi çeken yol bilgisayarındaki ortalama ve anlık tüketim değerleri reel değerlerden 0.333 kat daha düşük görünüyor.. Örneğin normalde 9lt yakıyor görünüyorsa gerçekten 12 lt yakıyor..
Not: Simit depomuz 45lt ve %80 dolum ile 36lt LPG alıyor ancak bazen biraz daha fazla alıyor..
Ankara-Antalya(Kemer) 588km;

Shell (İpragaz)'den depoyu doldurup yola çıktık. (64tl karşılığı 36lt/ Lt'si 1.77)
Hızımız genel olarak 100-110km/s arası yer yer 130-140km/s'lara kadar çıktı..
Araçta dört yetişkin bir çocuk ve bagaj yarı dolu şekilde ve karşıdan sert rüzgarla,
Yaklaşık 25km şehir içi kullanımla beraber tam 385km'de benzine geçti.. Yol bilgisayarına göre Ortalama 7.2lt. Ancak reel değer 9.6lt civarı..
Burda ilk gözlemim benim en az 400km gider diye düşündüğüm bir depo malesef daha az gitti.. Burda aracın yüklü olması ve sanırım katkılı gazın dezavantajı biraz rol oynadı..
Bucak yakınlarında Soil (Bizimgaz) 'den 1.76tl'den depoyu doldurup (38lt aldı) yola devam ettik.. Burdan aldığımız Lpg ile aracımızın çekişi ciddi oranda fark etti.. Alt devirleri canlandı ve yakıt tüketimi biraz daha azaldı.. En son doldurduğumuz depo ile Kemer'e kadar 228km, ertesi gün Antalya'ya 44km ve Antalya'da şehir içi yoğun trafikte 80km yaptıktan sonra ertesi gün dönüş yolunda 70km civarında daha gittikten sonra LPG bitti sayılır.. Yani toplamda 352km yaptık.

Değerler:
Toplam Mesafe: 588km
Yol bilg.: 7.2Lt
Gerçek değer: 9.6lt
Lpg litre Fiyatı: 1.77tl
Ortalama tüketim: 16.9ykr.

Antalya-Ankara 544km;

Dönüşte yükümüz çok daha fazlaydı.. 5 yetişkin 1 çocuk ve bagaj tepeleme dolu
smile.gif

Ortalama hız: 100-110km/s yer yer 120-140km/s.
Buna rağmen Arkadan esen sert rüzgarla beraber Ankara'ya girdiğimizde yol bilgisayarına göre ortalama yakıt tüketimi 6.3lt idi.. Buna göre reel değer 8.4lt.. Buda 1.77tl'den km'de 14.8ykr yapıyor..

Not: Dönüş yolunun yaklaşık yarısı yağmurluydu..

Değerler:
Toplam Mesafe: 544km
Yol bilg.: 6.3Lt
Gerçek değer: 8.4lt
Lpg litre Fiyatı: 1.77tl
Ortalama tüketim: 14.8ykr.

Sonuç olarak: Yaklaşık 3 tam depo LPG ile ortalama lt'si 1.77tl'den 38x3 Lt Lpg = 205tl ile 1280km yol yaptık.. Bu verilere göre de ortalama yakıt tüketimi 16ykr civarında çıktı.. Bu değer aslında tahminimin biraz üstünde ben 14ykr civarı bekliyordum ancak araçtaki yük durumu göz önüne alındığında sanırım ki normal değerler..
Bu haftaiçi LPG'yi tekrar ayarlatmak için Olgun LPG'ye götüreceğim.. Bakalım yeni ayarlarla bir değişme olacak mı..

Dipnot: Katkılı lpg ile daha az yol yapılıyor ve Antalya'da ve Antalya yolu üzerinde LPG gerçekten pahalı..Yol üzerinde çoğu yerde LPG litresi 1.89 ykr..
Ankara'da her zaman aldığım PO'da litresi 1.63ykr ve 20lt alınca 1 lt hediye ediyorlar. Bu şekilde kabaca bir hesapla litresi 1.56ykr'a falan denk geliyor.. Eğer yolculuk boyunca lpg'yi bu fiyatlardan alabilseydik, toplamda 25tl daha az harcayarak; Km'de 13.8 ykr harcayacaktık..

Gelelim LPG sistemine; Sistem şu ana kadar(2000km) kusursuz çalıştı.. En ufak bir yanlışı olmadı
smile.gif

Sadece depodaki LPG bitipte benzine geçtiğinde gereğinden fazla yüksek bir sesle uyarıyor.. Tek eksik yanı bu diyebilirim..

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg montajı yaptırsam mı, yaptırmasam mı gibi tereddüt yaşayan arkadaşlar için detaylı ve faydalı bir gözlem ve paylaşım teşekkürler...

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşşekkürler güzel paylaşım normal depomu taktınız yoksa stepne tarzı olanlardanmı..

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşşekkürler güzel paylaşım normal depomu taktınız yoksa stepne tarzı olanlardanmı..
Hakan simit depo olduğunu belirtmiş arkadaşımız ama sanırım bundan sonra yasaklanacakmış simit depolar

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet kilometrelere ben de takıldım benım aracla istanbul-ankara gidiş dönüş 970 km yapmıştık ortalama 130 km ile arada 230 lara çıktığımız da olmuştu gerçi seatçıların konvoya denk gelip gaza gelince :D 210 lira yakmıştı demek ben lpg taksam uzun yolda koklayacak ,hiç yakmayacak düşünmüyor da değilim benim tek handikapım iş ev 7 km araç ısınamadan işte oluyorum zaten acaba lpg ye gecer mi gecmez mi diye tereddütüm var 3-5 dk da gececegını bılsem derhal taktıracağım bu konuda fikri,gözlemi olanlar da paylaşsın lütfen

mstf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gerçekten güzel bi test imkanı olmuş. terettütlü olanlar için güzel bi anlatım..

evet kilometrelere ben de takıldım benım aracla istanbul-ankara gidiş dönüş 970 km yapmıştık ortalama 130 km ile arada 230 lara çıktığımız da olmuştu gerçi seatçıların konvoya denk gelip gaza gelince :D 210 lira yakmıştı demek ben lpg taksam uzun yolda koklayacak ,hiç yakmayacak düşünmüyor da değilim benim tek handikapım iş ev 7 km araç ısınamadan işte oluyorum zaten acaba lpg ye gecer mi gecmez mi diye tereddütüm var 3-5 dk da gececegını bılsem derhal taktıracağım bu konuda fikri,gözlemi olanlar da paylaşsın lütfen

cengiz abi benzinden lpg ye geçiş sıcaklığını düşürürsen kısa sürede lpg ye geçiyor ve benzin tüketimini biraz olsun önlemiş oluyorsun ..

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gerçekten güzel bi test imkanı olmuş. terettütlü olanlar için güzel bi anlatım..

cengiz abi benzinden lpg ye geçiş sıcaklığını düşürürsen kısa sürede lpg ye geçiyor ve benzin tüketimini biraz olsun önlemiş oluyorsun ..
öyle bir ayar varsa iyi yoksa ben kışın sabah işe gidene kadar donuyorum aracın içinde :D