vectra cd ye gt yazılım uygulaması

goktugatilla

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu yazılımlaa uygulayan y aracın 20 hp arttığı soyleniyor ne kadar dogru yapan veyapanı bilen varmı

valla ben yazılandan bişey anlayamadım

cd ye GT nin yazılımı atılınca 20 hp artar mı demiş?Bence artmaz,artsa artsa 10-15<<<15 de belki :S

sanmıyoru m

gt nin yazılımı diye birşey yok... onların ecu ile cd,glslerdeki yazılım aynı.. egzantrik ve egzoz manifoldu farkı ile 15bg alınıyor... ama isterseniz siz kendi 2.0 aracınıza chip yaptırıp 10-20bg arasında güç alabilirsiniz...

Valla aracımla oynatmam chip le ateşleme ve timing değerleri değişecek illaki bir yerden patlak verir sonunda zaten aracım 99 gt 150 hp stock motor fabrika verisi gayet yeterli , gücüm yetse turbo uygulamak isterdim başka moda ben sıcak bakmıyorum

hort... :)

Valla aracımla oynatmam chip le ateşleme ve timing değerleri değişecek illaki bir yerden patlak verir sonunda zaten aracım 99 gt 150 hp stock motor fabrika verisi gayet yeterli , gücüm yetse turbo uygulamak isterdim başka moda ben sıcak bakmıyorum

turbo uygulayınca bu dedikleriniz olmayacakmi pekii :) bu arada 2009un konusuna mesaj atmışsınız.

İşin ustası olan arkadaşlarımız mutlaka daha iyi bilgi vereceklerdir.Gerçi konu çok eski ama olsun :)

Benim bildiğim kadarıyla atmosferik motorlarda sadece chip uygulaması ile en fazla 5-6 bg lik bir güç elde edilebiliyor ve bununda zaten vectra gibi ağır kasalı araçlarda hissedilmesi çokta etkili olmuyor.Etkili bir güç için dereceli egzantrik turbo uygulaması v.s. gerekiyor.Turbo uygulayınca zaten direk bir sürü motor parçası da değişmesi gerekiyor.İşte o zaman 30-40 bg lik uygulamaya göre daha yüksek güçler elde edilebiliyor.Yanlış bilmiyorsam bu uygulamaların toplamda en düşük maliyetlisi 2000-2500 lira gibi miktarlardan başlıyor.Hatta 6.30 bmw için chip uygulaması ile neler yapabileceğimizi araştırdık, üç beş firma bize değmeyeceğini, chip uygulamasının arabada hissdilmeyecek oranda güç elde ettireceğini söyledi.Fakat turbo beslemeli özellikle de dizel araçlarda güzel performans artışları yakalanıyor chip ile.Örneğin 2001 li yıllarda chip üretimi yapan bir firmanın audi firması ile yaptığı bir deneme vardı, autoshow dergisinde yayınlandı.Audi firmasının açıklaması %27 lik bir güç ve tork artışı olduğu yönündeydi.1.9 tdi motorda.Bu makaleden 3-4 sene sonrada aynı uygulamanın Türkiye'ye geldiğine şahit olduk ve şu anda ülke genelinde gayet yaygınlaştığını biliyorum.Sonuç olarak motora zararı varmıdır yokmudur bu chip uygulamasının (turbo motorlardaki %30 luk güç artışı olduğu söylenen) bu konuda sanırım işin tekniğini ve uygulamasını yapan ve yaptıranların tecrübelerini yazması daha uygun olur.

Geri